| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy organ Gminy powinien umorzyć postępowanie?

Kiedy organ Gminy powinien umorzyć postępowanie?

Kodeks postępowania administracyjnego wymienia sytuacje, w których organ może umorzyć postępowanie. Warto wiedzieć jakie to sytuacje.

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje umorzenie postępowania przed Urzędem Gminy w dwóch przypadkach. Po pierwsze umorzenie musi nastąpić obligatoryjnie czyli obowiązkowo kiedy postępowanie stało się bezprzedmiotowe z uwagi na przeszkody o charakterze trwałym.

Umorzenie obligatoryjne

Okoliczności powodujące bezprzedmiotowość muszą być stwierdzone i wykazane w decyzji o umorzeniu postępowania. Np. na skutek śmierci strony- w przypadku kiedy postępowanie toczy się w sprawie praw lub obowiązków osobistych, o ile te z punktu widzenia prawnego nie przechodzą na następców prawnych.

Umorzenia takie może mieć miejsce np. jeżeli osoba składała wniosek do Urzędu Gminy o przyznanie lokalu socjalnego, lub przyznanie zapomogi np. na zakup węgla na zimę . Po złożeniu wniosku osoba zmarła. Śmierć strony prowadzi do bezprzedmiotowości postępowania jedynie wówczas, gdy przedmiotem postępowania są uprawnienia i obowiązki o charakterze osobistym, nierozerwalnie związane z osobą strony.

Umorzenie może nastąpić także z innych przyczyn np. na wniosek strony. Mówi o tym art. 105 § 2. strona , na której żądanie postępowanie zostało wszczęte i nie sprzeciwiają się temu inne strony i nie ma zagrożenia dla interesu społecznego.

Umorzenie fakultatywne

Do takiego wniosku strony organ może się przychylić ale może także nie umarzać postępowania. Umorzenie fakultatywne z mocy art. 105 § 2 nie różni się w skutkach prawnych od umorzenia obligatoryjnego na mocy art. 105 § 1, ponieważ w obu przypadkach ma miejsce bezprzedmiotowość postępowania, z tym zastrzeżeniem, iż umorzenie obligatoryjne odnosi się do przypadków zobiektywizowanych, a umorzenie fakultatywne dotyczy tylko sytuacji, kiedy strona postępowania odstępuje od żądania rozstrzygnięcia decyzją o istocie sprawy, dotyczącej interesu prawnego strony lub jej obowiązku.

Umorzenie postępowania z powodu jego bezprzedmiotowości w sytuacji, kiedy zaistniały podstawy do rozstrzygnięcia sprawy co do istoty, stanowi naruszenie art. 105 § 1 kpa oraz interesu skarżącego. Nie można np. umorzyć postępowania administracyjnego w sprawie o wymeldowanie osoby, w sytuacji kiedy strony tego postępowania miały sprzeczne interesy i zainteresowane były rozstrzygnięciem sprawy co do istoty.

Ustalenie organu gminy, iż w sprawie nie zachodzą przesłanki uzasadniające wydanie decyzji o wymeldowaniu na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z 10.04.1974r. z późn. zm o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst. jedn. Dz. U. Z 1984r. Nr 37, poz. 174 z późn. zm.nie daje podstawy do umorzenia postępowania. Wobec tego organ powinien wydać decyzję o odmowie wymeldowania.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umorzenie musi nastąpić obligatoryjnie, czyli obowiązkowo, kiedy postępowanie stało się bezprzedmiotowe z uwagi na przeszkody o charakterze trwałym.
Umorzenie musi nastąpić obligatoryjnie, czyli obowiązkowo, kiedy postępowanie stało się bezprzedmiotowe z uwagi na przeszkody o charakterze trwałym.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »