REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musi znaleźć się w pozwie

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pozew jest to pierwsze pismo w procesie. Aby dochodzić swoich praw w procesie cywilnym musimy najpierw wnieść pozew do właściwego sądu. Dobrze napisany, a więc nie zawierający braków formalnych, pozew wszczyna postępowanie przed sądem. 

Aby móc dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym trzeba wystąpić z pozwem. Pozew przesyła się do sądu (lub składa na burze podawczym w sądzie) po jednym egzemplarzu dla każdego uczestnika postępowania oraz sądu.

REKLAMA

Jak właściwie sporządzić pozew

Pozew jak każde pismo procesowe musi zawierać pewne stałe elementy. Określa się je mianem wymogów formalnych. Jeżeli nie zawarto wymaganych elementów w pozwie sąd go zwraca do uzupełnienia.

Oznaczenie sądu

Każdy pozew musi zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowany. Trzeba ustalić, który sąd jest właściwy a następnie jego oznaczenie zawrzeć w pozwie. Zazwyczaj podaje się nazwę sądu, np. Sąd Rejonowy dla Łodzi- Śródmieścia, numer i nazwę wydziału, który zajmuje się danym rodzajem spraw np. I Wydział Cywilny oraz adres sądu.

Strony

Pozew musi również zawierać oznaczenie stron. A więc ich imię i nazwisko (nazwę w wypadku osób prawnych) oraz adres zamieszkania (siedzibę w wypadku osób prawnych). Właściwe określenie stron jest bardzo ważne. Dotyczy to zwłaszcza podania adresu pozwanego. Bowiem na ten adres zostanie doręczony odpis pozwu. Właściwe określenie adresu powoda jest ważne, gdyż na ten adres sad będzie kierował korespondencję do powoda.

Tytuł

Pismo wszczynające postępowanie musi być zatytułowane. Można to zrobić przez umieszczenie w centralnej części dokumentu słowa „pozew”. Można też bardziej to sprecyzować np. „Pozew o zapłatę”, „Pozew o rozwód”, Pozew o wydanie rzeczy”, „Pozew o alimenty”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żądanie

REKLAMA

Kolejnym obowiązkowym elementem pozwu jest dokładne określenie pozwu. A więc określenie tego, czego żąda się od drugiej strony. Np. „wnoszę o zasadzenie od pozwanego na moją rzecz kwoty …..”, „ w imieniu własnym wnoszę o orzeczenie rozwodu pomiędzy…..”, „wnoszę o wydanie mi rzeczy będącej moją własnością a znajdującej się w posiadaniu pozwanego…”.

Z żądaniem pozwu związane jest podanie wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu to inaczej kwota pieniędzy, o którą toczy się sprawa. Wartość przedmiotu sporu należy również podać w pozwie.

W pozwie musi znaleźć się również możliwie jak najkrótsze ale wyczerpujące uzasadnienie. Trzeba w nim podać stan faktyczny, powołać wszystkie dowody, ewentualnie uzasadnić właściwość sądu.

Na samym końcu w pozwie powinien znaleźć się podpis osoby wnoszącej pozew, ewentualnie pełnomocnika takiej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego.

Do pozwu powinny być dołączone wszystkie załączniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wolna Wigilia w zawieszeniu. Prezydent Andrzej Duda jest za, ale pod pewnymi warunkami

Wolna Wigilia czeka na podpis głowy państwa. Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników, by skonsultować z nimi nowelizację ustawy w sprawie wolnej Wigilii. Prezydent zaznaczył, że w parlamencie do noweli wprowadzono zmiany, dlatego jego stosunek do ustawy uległ „zawieszeniu”.

Ekspert BCC: Należy jak najszybciej wznowić merytoryczny dialog nt. wprowadzenia dyrektywy o jawności wynagrodzeń i zminimalizować potencjalne ogniska konfliktów w miejscach pracy

Ekspert BCC: Należy jak najszybciej wznowić merytoryczny dialog nt. wprowadzenia dyrektywy o jawności wynagrodzeń i zminimalizować potencjalne ogniska konfliktów w miejscach pracy. Co zmienia? Jakie obowiązki nakłada na pracodawców?

42 tys. rodziców może nie dostać 800 plus nawet przez 2 miesiące, chyba, że zwróci do ZUS otrzymane świadczenie [nawet 2 tys. zł]

Zgodnie z komunikatem ZUS z dnia 12 grudnia 2024 r. – w związku z przyznawaniem przez ZUS, od października 2024 r., prawa do jednego za świadczeń z programu „Aktywny rodzic” – w ww. miesiącu, ZUS uchylił prawo do innego świadczenia tj. rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na ok 42 tys. dzieci. Jeżeli w miesiącu, za który zostało przyznane świadczenie „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu” lub „aktywni rodzice w pracy”, zostało już wypłacone RKO – podlega ono teraz zwrotowi do ZUS albo zostanie potrącone z 800 plus lub świadczenia wypłacanego z programu „Aktywny rodzic”. 

Trudno w to uwierzyć, ale są pracownicy budżetówki bez 13-ki. Ma się to zmienić

Poszkodowani są pracownicy kultury. Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury. Możliwość zmian zapowiedziało ministerstwo kultury.

REKLAMA

W 2025 r. tylko jeden piątek 13-ego. I jeszcze 13 grudnia 2024 r. [Kalendarz, Zasady, Jak liczyć]

Data piątek 13. w ciągu każdego roku przypada co najmniej 1 raz (tak w 2025 r.) i maksymalnie 3 razy (tak w 2026 r.).

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. [Projekt ustawy]

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. W czwartek, 12 grudnia 2024 r. do uzgodnień i konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.

MOPS i NSA. Przez sądy przetaczają się setki spraw o zasiłek pielęgnacyjny. A nawet świadczenie pielęgnacyjne

To zła wiadomość dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. NSA wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie roszczeń MOPS o zwrot zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych i innych świadczeń. Osoby niepełnosprawne i opiekunowie mogą stracić od 3500 zł do nawet 90 000 zł.

Ceny drewna opałowego – grudzień 2024 r. Zakup drewna u leśniczego: jak to zrobić?

Masz w pobliżu siedzibę nadleśnictwa? To twój sposób na tanie drewno opałowe z pewnego, legalnego źródła. Wyjaśniamy krok po kroku jak się za to zabrać. Ile kosztuje drewno u leśniczego?

REKLAMA

Cyberprzestępcy polują na nasze pieniądze i dane. Dzięki tym zasadom można uniknąć cyberzagrożeń

Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r. Czym jest zasiłek wyrównawczy? Komu przysługuje? Ile wynosi? Kiedy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego, a w jakich przypadkach przysługuje z ubezpieczenia chorobowego?

REKLAMA