reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Co musi znaleźć się w pozwie

Co musi znaleźć się w pozwie

Pozew jest to pierwsze pismo w procesie. Aby dochodzić swoich praw w procesie cywilnym musimy najpierw wnieść pozew do właściwego sądu. Dobrze napisany, a więc nie zawierający braków formalnych, pozew wszczyna postępowanie przed sądem. 

Aby móc dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym trzeba wystąpić z pozwem. Pozew przesyła się do sądu (lub składa na burze podawczym w sądzie) po jednym egzemplarzu dla każdego uczestnika postępowania oraz sądu.

Jak właściwie sporządzić pozew

Pozew jak każde pismo procesowe musi zawierać pewne stałe elementy. Określa się je mianem wymogów formalnych. Jeżeli nie zawarto wymaganych elementów w pozwie sąd go zwraca do uzupełnienia.

Oznaczenie sądu

Każdy pozew musi zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowany. Trzeba ustalić, który sąd jest właściwy a następnie jego oznaczenie zawrzeć w pozwie. Zazwyczaj podaje się nazwę sądu, np. Sąd Rejonowy dla Łodzi- Śródmieścia, numer i nazwę wydziału, który zajmuje się danym rodzajem spraw np. I Wydział Cywilny oraz adres sądu.

Strony

Pozew musi również zawierać oznaczenie stron. A więc ich imię i nazwisko (nazwę w wypadku osób prawnych) oraz adres zamieszkania (siedzibę w wypadku osób prawnych). Właściwe określenie stron jest bardzo ważne. Dotyczy to zwłaszcza podania adresu pozwanego. Bowiem na ten adres zostanie doręczony odpis pozwu. Właściwe określenie adresu powoda jest ważne, gdyż na ten adres sad będzie kierował korespondencję do powoda.

Tytuł

Pismo wszczynające postępowanie musi być zatytułowane. Można to zrobić przez umieszczenie w centralnej części dokumentu słowa „pozew”. Można też bardziej to sprecyzować np. „Pozew o zapłatę”, „Pozew o rozwód”, Pozew o wydanie rzeczy”, „Pozew o alimenty”.

Żądanie

Kolejnym obowiązkowym elementem pozwu jest dokładne określenie pozwu. A więc określenie tego, czego żąda się od drugiej strony. Np. „wnoszę o zasadzenie od pozwanego na moją rzecz kwoty …..”, „ w imieniu własnym wnoszę o orzeczenie rozwodu pomiędzy…..”, „wnoszę o wydanie mi rzeczy będącej moją własnością a znajdującej się w posiadaniu pozwanego…”.

Z żądaniem pozwu związane jest podanie wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu to inaczej kwota pieniędzy, o którą toczy się sprawa. Wartość przedmiotu sporu należy również podać w pozwie.

W pozwie musi znaleźć się również możliwie jak najkrótsze ale wyczerpujące uzasadnienie. Trzeba w nim podać stan faktyczny, powołać wszystkie dowody, ewentualnie uzasadnić właściwość sądu.

Na samym końcu w pozwie powinien znaleźć się podpis osoby wnoszącej pozew, ewentualnie pełnomocnika takiej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego.

Do pozwu powinny być dołączone wszystkie załączniki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama