REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musi znaleźć się w pozwie

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pozew jest to pierwsze pismo w procesie. Aby dochodzić swoich praw w procesie cywilnym musimy najpierw wnieść pozew do właściwego sądu. Dobrze napisany, a więc nie zawierający braków formalnych, pozew wszczyna postępowanie przed sądem. 

Aby móc dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym trzeba wystąpić z pozwem. Pozew przesyła się do sądu (lub składa na burze podawczym w sądzie) po jednym egzemplarzu dla każdego uczestnika postępowania oraz sądu.

REKLAMA

Jak właściwie sporządzić pozew

Pozew jak każde pismo procesowe musi zawierać pewne stałe elementy. Określa się je mianem wymogów formalnych. Jeżeli nie zawarto wymaganych elementów w pozwie sąd go zwraca do uzupełnienia.

Oznaczenie sądu

Każdy pozew musi zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowany. Trzeba ustalić, który sąd jest właściwy a następnie jego oznaczenie zawrzeć w pozwie. Zazwyczaj podaje się nazwę sądu, np. Sąd Rejonowy dla Łodzi- Śródmieścia, numer i nazwę wydziału, który zajmuje się danym rodzajem spraw np. I Wydział Cywilny oraz adres sądu.

Strony

Pozew musi również zawierać oznaczenie stron. A więc ich imię i nazwisko (nazwę w wypadku osób prawnych) oraz adres zamieszkania (siedzibę w wypadku osób prawnych). Właściwe określenie stron jest bardzo ważne. Dotyczy to zwłaszcza podania adresu pozwanego. Bowiem na ten adres zostanie doręczony odpis pozwu. Właściwe określenie adresu powoda jest ważne, gdyż na ten adres sad będzie kierował korespondencję do powoda.

Tytuł

Pismo wszczynające postępowanie musi być zatytułowane. Można to zrobić przez umieszczenie w centralnej części dokumentu słowa „pozew”. Można też bardziej to sprecyzować np. „Pozew o zapłatę”, „Pozew o rozwód”, Pozew o wydanie rzeczy”, „Pozew o alimenty”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żądanie

REKLAMA

Kolejnym obowiązkowym elementem pozwu jest dokładne określenie pozwu. A więc określenie tego, czego żąda się od drugiej strony. Np. „wnoszę o zasadzenie od pozwanego na moją rzecz kwoty …..”, „ w imieniu własnym wnoszę o orzeczenie rozwodu pomiędzy…..”, „wnoszę o wydanie mi rzeczy będącej moją własnością a znajdującej się w posiadaniu pozwanego…”.

Z żądaniem pozwu związane jest podanie wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu to inaczej kwota pieniędzy, o którą toczy się sprawa. Wartość przedmiotu sporu należy również podać w pozwie.

W pozwie musi znaleźć się również możliwie jak najkrótsze ale wyczerpujące uzasadnienie. Trzeba w nim podać stan faktyczny, powołać wszystkie dowody, ewentualnie uzasadnić właściwość sądu.

Na samym końcu w pozwie powinien znaleźć się podpis osoby wnoszącej pozew, ewentualnie pełnomocnika takiej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego.

Do pozwu powinny być dołączone wszystkie załączniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA