reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W zakres takiej definicji wchodzą nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne i inne jednostki nie posiadające osobowości prawnej.

Oprócz tak określonych stron, w postępowaniu administracyjnym mogą brać udział także:

  • Ustawowi przedstawiciele – w przypadku osób fizycznych nieposiadających zdolności do czynności prawnych (dzieci poniżej 13 roku życia)
  • Ustawowi lub statutowi przedstawiciele – w imieniu jednostek nieposiadających osobowości prawnej
  • Następcy prawni - w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania
  •  Organizacja społeczna - może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem wszczęcia postępowania lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny

Ponadto należy pamiętać, że strona może występować przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, a pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.

W wyjątkowych okolicznościach, organ administracji publicznej może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, chyba że taki przedstawiciel już został wyznaczony.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama