reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy może być wszczęte postępowanie administracyjne?

Kiedy może być wszczęte postępowanie administracyjne?

Każdą sprawę załatwianą w urzędzie, od złożenia wniosku o dowód osobisty, po złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę może nazwać postępowaniem administracyjnym. Kiedy dokładnie jest ono wszczynane?

Na wstępie należy podkreślić, że postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. Zdecydowana większość spraw w urzędach, to sprawy wszczynane na wniosek zainteresowanej strony, nikt bowiem bardziej od samej strony nie wie, jakie postępowanie, a w konsekwencji jakie rozstrzygnięcie będzie dla tej strony najbardziej potrzebne.

Warto zaznaczyć, że większość postępowań jest wszczynana na wniosek strony, gdyż trudno byłoby konstrukcję wszczynania z urzędu zastosować np. do pozwolenia na budowę. Tylko sama zainteresowana strona wie najlepiej, kiedy o takie pozwolenie wystąpić.

Są jednak sytuacje, gdy organ administracji publicznej może ze względu na szczególnie ważny interes strony wszcząć z urzędu postępowanie także w sprawie, w której przepis prawa wymaga wniosku strony.

W takim jednak przypadku organ obowiązany jest uzyskać na to zgodę strony w toku postępowania. Jeżeli organ takiej zgody nie uzyska, zobowiązany jest całe wszczęte postępowanie umorzyć.

Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej.

W sytuacji, kiedy w wyniku zgłoszenia żądania wszczęcia postępowania okaże się, że zainteresowane mogą być także inne strony, organ zawiadamia wszystkie takie osoby o wszczynanym postępowaniu.

Pan Tomek złożył do starosty wniosek o pozwolenie na budowę restauracji. Starosta uznał, iż restauracja z racji swojego przeznaczenia może być uciążliwa dla sąsiadów działki, na której ma się znajdować. Starosta postanowił zatem wezwać sąsiadów do udziału w postępowaniu, jako strony zainteresowane.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu.
Postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama