REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prace domowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mężczyzna w roli kobiety w obowiązkach domowych to nie w Polsce, choć trend na równouprawnienie postępuje

Zaledwie w czterech na sto gospodarstw domowych w Polsce mężczyzna prowadzi dom i bierze na siebie w całości obowiązki stereotypowo przypisywane kobiecie. W tym kontekście za sukces chyba uznać należy, że niemal w połowie rodzin doszło już do równouprawnienia: gotowaniem, praniem, sprzątaniem itp. zajmuje się nie tylko jedna osoba lecz obowiązki są dzielone.

Min. edukacji B. Nowacka rekomenduje informator o pracach domowych. Co i jak zadawać uczniom klas IV-VIII? Co z brakiem ocen?

MEN i IBE opracowało przykłady prac domowych według nowych przepisów o pracach domowych. Jest to np. wykonanie makiety albo plakatu, ułamki dziesiętne, My Keywords, instrukcja ewakuacji, doświadczenia z selerem.

Min. edukacji B. Nowacka: przygotowaliśmy dwa informatory o pracach domowych. Przykłady dla klas I-III i IV-VIII [PDF]

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowało informatory dla nauczycieli klas I-III i klas IV-VIII szkół podstawowych dotyczące prac domowych. 

Min. edukacji B. Nowacka: Informator jak stosować rozporządzenie o pracach domowych [Klasy I-III]

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowało informatory dla nauczycieli klas I-III i klas IV-VIII szkół podstawowych dotyczące prac domowych

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka o pierwszym dniu bez prac domowych. Co z nieprecyzyjnym rozporządzeniem? Czy podlegają mu prywatne szkoły?

Dziś min. edukacji B. Nowacka skomentowała pierwszy dzień bez prac domowych.

Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe po nowemu

Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe "po nowemu". Od 1 kwietnia 2024 r. w zakresie niezadawania prac domowych w szkołach podstawowych w klasach I-III. obowiązuje nowe rozporządzenie (w pozostałym zakresie przepisy wchodzą w życie we wrześniu 2024 r.). Minister Edukacji Barbara Nowacka na konferencji w dniu 3 kwietnia 2024 r. podkreślała stanowczo, że: "Przecież tak, jak każdy dorosły człowiek, młody człowiek też potrzebuje odpoczynku.". Można więc powiedzieć, że konieczne jest wdrożenie w stosunku do młodych osób zasady: learn life balance - per analogiam - jak w stosunku do pracowników work life balance.

Prace domowe: Nauczyciele zgłaszają MEN, że rozporządzenie nie jest precyzyjne. Mają wątpliwości

Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Nauczyciele skarżą się na brak definicji prawnych w rozporządzeniu. Można je oczywiście definiować intuicyjnie, ale nauczyciele podnoszą, że od rozporządzenia wprowadzającego zakaz oczekują czegoś więcej.

Prace domowe od kwietnia - czy zakaz obejmuje wszystkie szkoły, czy jedynie publiczne?

Uczniowie szkół podstawowych od kwietnia nie muszą już ślęczeć w domu nad lekcjami. Są jednak wątpliwości, czy zakaz zadawania prac domowych obejmuje wszystkie szkoły, czy też jedynie publiczne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Od 1 kwietnia 2024 r. brak prac domowych

Brak prac domowych w szkołach od 1 kwietnia 2024 roku. Kiedy i jakie prace domowe będą dozwolone? Czy nauczyciel może oceniać prace domowe?

Brak prac domowych stał się faktem. Od kwietnia nieobowiązkowe w szkołach podstawowych. Opublikowano nowelizację.

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczącą prac domowych. Od kwietnia będą one nieobowiązkowe w szkołach podstawowych - z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą w klasach I-III.

Koniec prac domowych stał się faktem! Nowelizacja rozporządzenia dotycząca prac domowych podpisana i skierowana do publikacji

Koniec prac domowych stał się faktem!  Nowelizacja rozporządzenia dotycząca prac domowych podpisana i skierowana do publikacji. Znamy szczegóły.

Koniec z pracami domowymi od 16 kwietnia 2024 r.?

Jak zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w najbliższych dniach podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące odejścia od obowiązkowych prac domowych i prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie.

Prace domowe 2024. Ministra Nowacka: rozporządzenie wejdzie w życie 16 kwietnia

Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w najbliższych dniach podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące odejścia od obowiązkowych prac domowych i prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie.

Likwidacja obowiązkowych prac domowych. Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Jak poinformowała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, rozporządzenie w tej sprawie jest już gotowe. Po podpisaniu czeka je vacatio legis.

B. Nowacka: podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., oceny, zadania domowe, rekolekcje, egzamin ósmoklasisty i matury [Wywiad]

Min. edukacji Barbara Nowacka w obszernym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o tym, co najważniejsze dla edukacji w 2024 r. i 2025 r. 

ZNP: Wytyczne zamiast zakazu prac domowych? I zostają oceny? Dla zainteresowanych?

Z komunikatu ZNP wynika, że nauczyciele woleliby zachować swobodę w zadawaniu prac domowych uczniom. Zamiast zakazu oczekują od MEN wytycznych albo rekomendacji "Kiedy i jak stosować prace domowe". I prawa do wystawiania ocen uczniom, którzy chcą być oceniani.

RPO: Zakaz prac domowych narusza ustawową swobodę nauczyciela wyboru metod nauczania? Co z prawem szkół do określania obowiązków uczniów w statutach?

RPO wskazuje MEN, że projektowane rozporządzenie o pracach domowych może naruszać Kartę Nauczyciela i prawo oświatowe. Rzecznik liczy na to, że MEN wydając ostateczną wersję rozporządzenia uwzględni jego uwagi.

Czy Polacy są za likwidacją prac domowych? Na wynik sondażu wpływa wiek badanych

Likwidację prac domowych w szkołach podstawowych popiera 39 procent badanych, a 43 procent respondentów jest za ich utrzymaniem. Tak wynika z badania, które przeprowadziła w pierwszych dniach lutego firma Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna.

Prace domowe 2024. Będzie zakaz zadawania i oceniania tylko pisemnych i praktycznych prac domowych w szkołach podstawowych [projekt rozporządzenia MEN]

W dniu 26 stycznia 2024 r. został opublikowany i przekazany do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczący niezadawania prac domowych (wyłącznie pisemnych i praktycznych) uczniom klas I-III szkół podstawowych i braku możliwości oceniania przez nauczyciela oraz brak obowiązku wykonywania prac domowych (też tylko pisemnych i praktycznych) przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Co wynika z tego projektu?

Min. B. Nowacka: dzieci mają mieć takie same szanse w szkole niezależnie od zamożności rodziców [Video]

Z wypowiedzi min. B. Nowackiej wynika, że obowiązkowe i oceniane prace domowe w szkołach podstawowych preferowały dzieci rodziców zamożnych i z dużym kapitałem społecznym. 

K. Lubnauer z MEN: nie ma mowy o całkowitym zakazie zadawania prac domowych. Tylko prace pisemne i praktyczne będą wykluczone

Nie ma mowy o całkowitym zakazie zadawania prac, będzie brak zadań domowych pisemnych i praktycznych - powiedziała 26 stycznia 2024 r. wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wcześniej tego dnia posłowie PiS zapowiedzieli zwołanie tej Komisji w sprawie zapowiedzi likwidacji zadań domowych.

MEN: Prace domowe za ucznia wykona AI. To argument przeciw pracom domowym [wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz dla Infor.pl]

W wywiadzie dla Infor.pl wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz podniosła ważny argument za fakultatywnością prac domowych i brakiem ocen za te prace. Argumentem jest …. sztuczna inteligencja.

Ograniczenie prac domowych. Co proponuje MEN?

"My mówimy o nieocenianiu i nieobowiązkowości, a nie o braku prac domowych. To, że nie będzie oceny, nie zmienia postaci rzeczy, że można o tym porozmawiać" - powiedziała w poniedziałek minister edukacji Barbara Nowacka w Polsat News.

B. Nowacka: uczeń może dostać wypracowanie do domu. Ale nauczyciel nie może go ocenić. I zostają niezapowiedziane kartkówki?

My mówimy o nieocenianiu i nieobowiązkowości, a nie o braku prac domowych. To, że nie będzie oceny, nie zmienia postaci rzeczy, że można o tym porozmawiać - powiedziała w poniedziałek minister edukacji Barbara Nowacka w Polsat News.

Prace domowe. Rząd zapowiada nowe zasady od kwietnia

Od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prac domowych. Takie informacje przekazał premier Donald Tusk. Wcześniej minister edukacji Barbara Nowacka podała, że rozporządzenie jest już przygotowane.

MEN: Cięcie programu o 20% pozwoli uczniom zadania z prac domowych zrobić w szkole. Najbardziej skorzystają klasy I-III

Wiosną możliwe ograniczenie prac domowych na podstawie rozporządzenia. Wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer nie użyła zwrotu "koniec" prac domowych. Szczegółowe zasady poznamy niedługo. Wszystko się ustabilizuje od 1 IX 2024 r., kiedy nastąpi redukcja podstawy programowej o 20%.

Minister P. Czarnek o likwidacji prac domowych i mniejszej liczbie godzin nauki

Minister Czarnek: Nie ma przepisu, który by nakazywał zadawanie prac domowych

Alimenty i rekompensata za prace domowe byłej żony

Rekompensata za prace domowe byłej żony? W Chinach mężczyzna musiał zapłacić byłej żonie za 5 lat wykonywania prac domowych. Sąd zasądził jednorazową rekompensatę i miesięczne alimenty. Na ile sąd wycenił pracę kobiety?

REKLAMA