REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rolnik, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypadek przy pracy - czy można się domagać odszkodowania oraz zadośćuczynienia?

Czy za wypadek przy pracy poszkodowanemu pracownikowi należy się zarówno odszkodowanie jak i zadośćuczynienie? Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że za doznane cierpienia pracownik ma prawo domagać się zadośćuczynienia, nawet jeżeli wypłacono mu już odszkodowanie.

O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Ubezpieczyciele nie lubią, gdy kierowcy powodują kolizje. Im częściej kierowca powoduje kolizje, tym bardziej narażony jest na wzrost cen ubezpieczenia OC. O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Co grozi za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie?

Trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co grozi za brak trójkąta ostrzegawczego w aucie?

Nadchodzą zmiany w obrocie ziemią rolną - będzie łatwiej zakupić ziemię

We wrześniu br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przestawi propozycję zmian w obrocie ziemią rolną. Jedną z proponowanych zmian ma być zwiększenie powierzchni nieruchomości rolnej wyłączonej spod przepisów ustawy z dotychczasowych 0,3 ha do 1 ha, co ułatwić ma procedurę nabywania niewielkich nieruchomości.

REKLAMA

Wakacje 2018: prawie 100 wypadków każdego dnia

Ostatni tydzień wakacji to trudny okres - to czas wzmożonego ruchu na drogach, stresu spowodowanego korkami oraz częstszych kolizji i wypadków. Koniec wakacji to także moment, w którym można wstępnie podsumować wypadkowe statystyki. W trakcie tegorocznych wakacji na polskich drogach dochodziło do prawie 100 wypadków dziennie.

Nowy system Forda ostrzeże kierowcę przed wjazdem na autostradę pod prąd

Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową pod prąd może doprowadzić do tragedii. Częstą przyczyną tego zdarzenia jest po prostu błąd kierowcy. Ford ma pomysł na ostrzeżenie kierowcy auta przed nieprawidłowym wjazdem na drogę szybkiego ruchu.

Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - zmiany w przepisach

Będą zmiany w przepisach o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. O interwencję UOKIK będzie mógł poprosić nawet najmniejszy dostawca czy rolnik.

Czy bliskim zmarłego sprawcy wypadku przysługuje zadośćuczynienie?

Sąd Apelacyjny w Łodzi odpowiedział na pytanie, czy bliskim zmarłego sprawcy wypadku przysługuje zadośćuczynienie. W oparciu o stan faktyczny, na podstawie którego SA orzekł, bliscy zmarłego sprawcy wypadku nie mogą otrzymać zadośćuczynienia z tego względu, że wyłączną przyczyną wypadku była zbyt szybka jazda motocyklisty.

REKLAMA

Wielu pieszych ginie na pasach - MI ma pomysł jak to zmienić

Ministerstwo Infrastruktury donosi, że blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. Na przejściach dla pieszych odnotowano 4091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wyższe w UE niż w Polsce

Pomimo tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, przyznawane w naszym kraju świadczenia odszkodowawcze są kilkukrotnie niższe niż w krajach zachodnich. Udowodniła to sprawa Jarosława Wałęsy – Bruksela wypłaciła politykowi niemal 900 tys. zł odszkodowania za wypadek komunikacyjny. W Polsce za to samo zdarzenie dostał dziewięciokrotnie mniej.

Nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji dla rolników

W dniu 1 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zmieniają wysokość kwot wolnych od potrąceń dla rolników i egzekucji dla rolników.

Awaria na autostradzie - co zrobić?

Właśnie zaczyna się sezon urlopowy. Większość kierowców w góry lub nad morze pojedzie bezpieczną autostradą. Nagła awaria samochodu może nie tylko zepsuć nasze plany, ale także narazić na duże koszty związane z jego odholowaniem. Jak się zachować podczas awarii na autostradzie?

Młodzi kierowcy powodują co piąty wypadek - dlaczego?

Kurs prawa jazdy to za mało, by dobrze radzić sobie za kierownicą. Młodzi kierowcy najczęściej nie potrafią dostosować prędkości do warunków jazdy, wychodzić z trudnych sytuacji drogowych czy walczyć z rozproszeniem uwagi. W efekcie stanowią znaczne zagrożenie, powodując co piąty wypadek drogowy. Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami, podczas których poznają zasady wychodzenia z poślizgu, hamowania przy różnych prędkościach, rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi. Taki program od trzech lat realizuje Ford w ramach Driving Skills for Life.

Regres ubezpieczeniowy - co powinieneś o nim wiedzieć?

Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, ma obowiązek zwrócenia całości świadczenia wypłaconego osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłaceniu odszkodowania UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu o zwrot tej kwoty, czyli o tzw. regres.

Ograniczenia w egzekucji przeciwko osobom prowadzącym gospodarstwa rolne

Z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wiąże się konieczność zaciągania zobowiązań. Niejednokrotnie niezbędne staje się dochodzenie wynikających z nich roszczeń wierzycieli na drodze sądowej oraz następnie doprowadzenie do przymusowego ich wykonania w ramach postępowania egzekucyjnego. Przepisy obowiązującego powszechnie prawa przewidują w takich sytuacjach spore ograniczenia dla wierzycieli w kierowaniu egzekucji w stosunku do majątku osób wykonujących działalność rolniczą.

Zasiłek macierzyński dla rolników – 2018 r.

Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko osobom ubezpieczonym w ZUS ale również ubezpieczonym rolnikom w razie urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka. W 2018 r. zasiłek macierzyński dla rolników wynosi 1000 zł miesięcznie.

,,Młody rolnik 2018'' - zasady przyznawania + wnioski

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformował, że od dnia 29 czerwca do dnia 30 lipca 2018 r. można składać wnioski o pomoc finansową dla ,,młodych rolników''. Ile w 2018 r. wynosi premia i kto ją może dostać? Sprawdź!

Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Czy w takim wypadku zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy? SA w Białymstoku odpowiada: jeżeli między zawałem, a wykonywaną pracą zachodzi związek przyczynowo-skutkowy to zawał można kwalifikować jako wypadek przy pracy.

Ubezpieczenie pomocnika rolnika - 2018 r.

Od dnia 18 maja 2018 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego wprowadziły obowiązek zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach. Rolnik musi dokonać zgłoszenia w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Co obejmuje ubezpieczenie pomocnika rolnika?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej - 2018 r.

W razie zaistnienia wypadku przy pracy rolniczej ubezpieczonemu lub członkowi jego rodziny przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Od dnia 17 maja 2018 r. wysokość tego świadczenia wzrosła. Komu przysługuje jednorazowe odszkodowanie, w jakich sytuacjach i w jakiej wysokości?

Ubezpieczenie społeczne rolników - roczna kwota graniczna za 2018 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w obwieszczeniu ogłosił wysokość rocznej kwoty granicznej za 2018 r. Roczna kwota graniczna określa rozmiar pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie kryterium dochodowego wyrażonego wysokością należnego podatku od przychodów z tej działalności i podlega corocznej waloryzacji.

Emerytury specjalne dla rolników zbywających ziemię pod CPK

Rolnicy zbywający ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny będą mieli prawo do specjalnej emerytury. Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, w przypadku zakończenia działalności rolniczej, na wniosek pełnomocnika, prezes KRUS będzie zapewniał emerytury specjalne w pełnej lub większej wysokości, również w przypadku braku wymaganego stażu pracy.

Umowa o pomocy przy zbiorach - czy będzie jednolity wzór?

MRiRW nie planuje przygotowania jednolitego wzoru umowy o pomocy przy zbiorach, ponieważ podstawowe zagadnienia, które powinny zostać w niej ujęte, zostały zawarte już w ustawie. Umowa o pomocy przy zbiorach może być odpowiednio kształtowana, w zależności od potrzeb jej strony, czyli rolnika i pomocnika, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów.

Ziemia rolna w Polsce dalej drożeje

5,8% - o tyle zdrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce – wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego przez Open Finance. Po wprowadzeniu ograniczeń w obrocie gruntami wzrosty cen wyraźnie spowolniły. Z zupełnie odwrotną sytuacją mamy do czynienia w Czechach, Danii na Litwie i Węgrzech, gdzie rolne parcele potrafią drożeć nawet o 10-25% w skali roku.

Umowa o pomocy przy zbiorach zamiast umowy o dzieło

Uchwalona przez Sejm ustawa, dotycząca pomocy przy zbiorach, wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Z nowego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. Ukraińcy.

Co w sytuacji, gdy pracownik nie chce zgłosić wypadku przy pracy?

Uzyskanie przez pracodawcę informacji o zaistnieniu na terenie jego zakładu pracy zdarzenia mogącego stanowić wypadek przy pracy rodzi po jego stronie obowiązek niezwłocznego uruchomienia odpowiednich procedur narzuconych przepisami prawa pracy. Przepisy te nie wskazują jednak, z jakich źródeł pracodawca powinien uzyskać wiedzę na temat takiego zdarzenia. Czasem zdarza się zaś, iż pracownik (często ze znanych tylko sobie względów) odmawia zgłoszenia wypadku przy pracy, któremu uległ. Co w takiej sytuacji zrobić powinien pracodawca?

Akcja serwisowa Renault - kilka tysięcy egzemplarzy Clio musi trafić do serwisów

Ponad 7700 Renault Clio IV. generacji zostało objętych akcją serwisową. Ma to związek z wadliwym zawiasem oparcia tylnej kanapy, który w razie kolizji może pęknąć i doprowadzić do większych obrażeń pasażerów.

Tragiczny wypadek na trasie S3 - kolejny kierowca jechał pod prąd

W ostatnim czasie mamy istną plagę kierowców niepotrafiących się zachować na drogach szybkiego ruchu. Po raz kolejny ktoś postanowił pojechać ekspresówką pod prąd, a efekt był łatwy do przewidzenia. W tragicznym wypadku jedna osoba zmarła, a druga trafiła do szpitala.

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Pamiętajmy, że pierwszą pomoc po wypadku nie musi nieść doświadczony ratownik medyczny - wystarczy zwykły kierowca przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, by zamiast zaszkodzić, pomóc.

Emerytury i renty rolnicze 2018 - wysokość, zasady przyznawania

Ile wynosi kwota rolniczej emerytury podstawowej od 1 marca 2018 r.? W jaki sposób ustalana jest wysokość emerytury i renty rolniczej?

Rolnik wystawi PIT-8C dla pomocnika przy zbiorach

6 marca 2018 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w którym proponuje się wprowadzenie nowego rodzaju umów dla osób pomagających przy zbiorach. Taka umowa ma być oskładkowana (składki ma płacić rolnik) i obowiązywać nie dłużej niż cztery miesiące. Ponadto rolnik będzie miał obowiązek informację PIT-8C o przychodach osiągniętych przez pomocnika rolnika z tytułu tej umowy i przesłać je do urzędu skarbowego do końca lutego następnego roku podatkowego.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC w razie wypadku?

Kara za brak ubezpieczenia OC wcale nie jest najgorszą sankcją, która może spotkać nieubezpieczonego kierowcę. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy taka osoba spowoduje wypadek drogowy. Co grozi za brak ubezpieczenia OC w razie wypadku?

Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Niektórzy kierowcy nie wiedzą jak postąpić w przypadku stłuczki lub wypadku. Czasami bywa tak, że zamiast ściągnąć auto poza drogę, pojazd stoi na pasie ruchu, powodując tym samym korki. Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy?

Znamy już harmonogram przyznawania unijnych środków dla rolników w ramach PROW 2014-2020. Jeden z najbardziej oczekiwanych programów pozwoli na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Nabór wniosków ruszy 19 lutego.

Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty tylko przez Internet

Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich muszą być złożone za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

Wraz z żoną prowadzę gospodarstwo rolne i jestem, jako rolnik, zgłoszony w KRUS. Od nowego roku mam możliwość podjęcia dodatkowego zatrudnienia na umowę zlecenia. Umowa ma trwać około 3 miesięcy, a wynagrodzenie zostanie mi wypłacone po jej wykonaniu, w kwocie 5600 zł. Czy podpisując taką umowę, będę mógł kontynuować ubezpieczenie w KRUS? Czy od wynagrodzenia za zlecenie zostaną potrącone składki ZUS?

Osoby porządkujące lasy po nawałnicach zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów chce zwolnienia z podatku dochodowego osób zajmujących się porządkowaniem lasów po nawałnicach z sierpnia 2017 r. Projekt w tej sprawie opublikowano na stronie RCL.

Wypadek firmowego samochodu - rozliczenie VAT od naprawy, złomowania i sprzedaży

Wypadek firmowego samochodu wiąże się z ponoszeniem wydatków na jego naprawę. Może także powodować konieczność złomowania auta lub jego sprzedaży po dokonanej naprawie.

Jak ubiegać się o odszkodowanie w przypadku kolizji podczas wakacyjnej podróży?

Stłuczka, kolizja lub nawet wypadek mogą się przydarzyć każdemu podróżującemu na wakacje. Jak ubiegać się o należne odszkodowanie w przypadku, gdy do zdarzenia doszło w kraju, a jak gdy za granicą?

Kolizja za granicą. Jak postępować?

Jak postępować gdy jesteśmy sprawcami kolizji bądź wypadku za granicą? A co zrobić, gdy jesteśmy poszkodowani w zdarzeniu drogowym?

Stłuczka lub wypadek za granicą, jakie poniesiemy koszty?

Jakie będą dla Polaka koszty wynikające ze stłuczki lub wypadku, do których doszło za granicą? Czy w rudnej sytuacji będą osoby, które spowodowały kolizję za granicą?

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Jest wiele czynników, które decydują o tym, jak bardzo dotkliwa będzie kara za spowodowanie kolizji lub wypadku. Co dokładnie grozi za spowodowanie wypadku, a co za spowodowanie kolizji?

Wypadek premier Szydło, a wzrost składki OC dla kierowcy Seicento

Sprawa wyjaśnienia wypadku premier Szydło się przeciąga. Wciąż nie znany jest sprawca. Co w takim przypadku robi ubezpieczyciel? I o ile w przypadku uznania winy kierowcy Seicento wzrośnie dla niego składka ubezpieczenia OC?

Wypadek z pojazdem uprzywilejowanym

Wypadek z pojazdem uprzywilejowanym - czy zawsze winien jest kierowca auta nieuprzywilejowanego? Oczywiście, że nie.

Czy trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik zgłosił uraz następnego dnia po zdarzeniu

Pracownik w trakcie pracy został uderzony w stopę przez spadający element maszyny. Ponieważ w ocenie pracownika nic się nie stało, nie zgłosił on zdarzenia pracodawcy i kontynuował pracę. Po zakończeniu pracy pojechał do domu. Na miejscu okazało się, że ma spuchniętą stopę. Pracownik udał się więc na pogotowie. W drodze do placówki medycznej poślizgnął się na chodniku i upadł. Lekarz w rozpoznaniu napisał „skręcenie stawu skokowego”. Następnego dnia pracownik zgłosił pracodawcy wypadek przy pracy. Czy powinniśmy podjąć postępowanie powypadkowe?

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu

Jakie są konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu? Czy wiąże się to z dużą stratą finansową dla leasingobiorcy?

Jakie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują przedsiębiorcy

Do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego ma prawo przedsiębiorca, który miał wypadek w trakcie wykonywania obowiązków wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Niejednokrotnie przedsiębiorcy, którzy opłacają składkę na ubezpieczenie wypadkowe nie wiedzą, jakie świadczenia przysługują im z tego tytułu; a są one bardzo podobne do tych, jakie mają pracownicy. Jednak, aby otrzymać świadczenia, należy spełnić określone warunki.

Ucieczka sprawcy kolizji drogowej

Kiedy kierowca ucieka z miejsca wypadku? Odpowiedź na tytułowe pytanie, tylko z pozoru może wydawać się oczywista. W praktyce mamy do czynienia z wieloma różnymi sytuacjami, które wymykają się ogólnym definicjom ustawowym. Stąd liczne spory pomiędzy zakładami ubezpieczeń oraz ubezpieczonymi, dotyczące właśnie rzekomej ucieczki sprawcy z miejsca zdarzenia.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – orzecznictwo

Orzecznictwo sądów może pomóc w rozstrzygnięciu, jakie konkretne zdarzenia mogą zostać uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. Od spełnienia przesłanek zawartych w definicji takiego wypadku uzależnione jest otrzymanie przez pracownika szczególnych uprawnień.

Ubezpieczyciel może nam zapłacić za prywatne leczenie

Czy jest szansa na to, aby ubezpieczyciel pokrył koszty prywatnego leczenie osoby poszkodowanej np. w wypadku samochodowym? Z takim pytaniem skierowaliśmy się do naszych ekspertów z firmy Ubea.pl

REKLAMA