| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji dla rolników

Nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji dla rolników

W dniu 1 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zmieniają wysokość kwot wolnych od potrąceń dla rolników i egzekucji dla rolników.

Kwota wolna od potrąceń to nic innego jak kwota renty i emerytury niepodlegająca potrąceniom i egzekucji. Na skutek wejścia w życie w dniu 1 lipca 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw kwota wolna od egzekucji i potrąceń nie będzie uzależniona od wysokości najniższej emerytury. Od 1 lipca br mamy do czynienia nie z procentowym przelicznikiem ale z konkretnymi kwotami.

Ile wynoszą kwoty wolne od egzekucji i potrąceń po 1 lipca?

Od 1 lipca 2018 r. kwoty emerytury i renty wolne od potrąceń i egzekucji będą prezentować się następująco:

  1. Kwota w wysokości 825 zł przewidziana jest dla sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (wraz z kosztami i opłatami);
  2. Kwota 660 zł dotyczy potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej;
  3. Kwota 500 zł dotyczy sum egzekwowanych na pokrycie należności alimentacyjnych;
  4. Kwota 200 zł przewidziana jest w przypadku potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Warto nadmienić, że kwot wolne od potrąceń i egzekucji podlegać będą corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla rent i emerytur. Podwyżki kwot będą więc określane w marcu.

Należy pamiętać, że nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji mają zastosowanie nie tylko do potrąceń dokonywanych z emerytur i rent rolniczych od 1 lipca 2018 r., ale również tych już trwających.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1270)

Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1076).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »