reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji dla rolników

Nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji dla rolników

W dniu 1 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zmieniają wysokość kwot wolnych od potrąceń dla rolników i egzekucji dla rolników.

Kwota wolna od potrąceń to nic innego jak kwota renty i emerytury niepodlegająca potrąceniom i egzekucji. Na skutek wejścia w życie w dniu 1 lipca 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw kwota wolna od egzekucji i potrąceń nie będzie uzależniona od wysokości najniższej emerytury. Od 1 lipca br mamy do czynienia nie z procentowym przelicznikiem ale z konkretnymi kwotami.

Ile wynoszą kwoty wolne od egzekucji i potrąceń po 1 lipca?

Od 1 lipca 2018 r. kwoty emerytury i renty wolne od potrąceń i egzekucji będą prezentować się następująco:

  1. Kwota w wysokości 825 zł przewidziana jest dla sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (wraz z kosztami i opłatami);
  2. Kwota 660 zł dotyczy potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej;
  3. Kwota 500 zł dotyczy sum egzekwowanych na pokrycie należności alimentacyjnych;
  4. Kwota 200 zł przewidziana jest w przypadku potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Warto nadmienić, że kwot wolne od potrąceń i egzekucji podlegać będą corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla rent i emerytur. Podwyżki kwot będą więc określane w marcu.

Należy pamiętać, że nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji mają zastosowanie nie tylko do potrąceń dokonywanych z emerytur i rent rolniczych od 1 lipca 2018 r., ale również tych już trwających.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1270)

Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1076).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama