Kategorie

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wyższe w UE niż w Polsce

Artur Klimkiewicz
Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków
Odszkodowania za wypadki wyższe w UE niż w Polsce/ Fot. Fotolia
Pomimo tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, przyznawane w naszym kraju świadczenia odszkodowawcze są kilkukrotnie niższe niż w krajach zachodnich. Udowodniła to sprawa Jarosława Wałęsy – Bruksela wypłaciła politykowi niemal 900 tys. zł odszkodowania za wypadek komunikacyjny. W Polsce za to samo zdarzenie dostał dziewięciokrotnie mniej.

Do wypadku Wałęsy doszło we wrześniu 2011 r. na trasie z Torunia do Warszawy. Jadący motocyklem syn byłego prezydenta, przekroczył dozwoloną prędkość (na drodze z ograniczeniem do 90 km/h jechał zdaniem biegłych od 124 do nawet 146 km/h) i zderzył się z samochodem osobowym, który wyjeżdżając z pobocza, nieprawidłowo włączył się do ruchu. Pomimo tego, że Jarosław Wałęsa przyczynił się do wypadku, jadąc z prędkością znacznie wyższą niż dopuszczalna, w 2015 r. otrzymał od ubezpieczyciela 100 tys. zł odszkodowania. Ponadto, Sąd Rejonowy w Sierpcu uznał kierowcę samochodu za winnego zdarzenia i nakazał mu wypłacić zadośćuczynienie w kwocie 20 tys. zł, które Wałęsa charytatywnie przekazał na rzecz ofiar wypadków drogowych.

Polecamy: Split payment - podzielona płatność

Kwota, którą otrzymał polityk została oceniona przez opinię publiczną jako olbrzymia, a media krzyczały wtedy wręcz o fortunie. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że na wysokość odszkodowania za wypadek Wałęsy wpłynęły doznane przez niego, niezwykle poważne obrażenia: 38 złamań kości, w tym kręgosłupa, pęknięcie czaszki i utrata aż 3 litrów krwi. „ – Kiedy mnie wyciągnęli, byłem jak szmaciana lalka, nogi i ręce były roztrzaskane w drobny mak i gięły się w każdą stronę – wspominał to zdarzenie w wywiadzie dla „Wprost”.

Unijne odszkodowanie 9 razy wyższe

Polityk uznał jednak, że przyznana mu kwota świadczenia nie zaspokaja jego wszystkich roszczeń. Korzystając z okazji, że w czasie gdy doszło do wypadku, był także posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, zwrócił się o dodatkowe odszkodowanie do Brukseli. Jak wynikło z oświadczeń majątkowych składanych przez polityków w 2018 r., po sześciu latach od wypadku, w 2017 r., na konto Wałęsy wpłynęła zawrotna suma 206 242,07 euro, czyli bagatela 889 tys. złotych. Pieniądze zostały wypłacone tytułem odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, jakim objęci są europosłowie PE. „ – W ramach tego ubezpieczenia ubiegałem się o odszkodowanie. Po przejściu całej procedury, uznano, że w 27 procentach mam trwałe inwalidztwo i wypłacono mi taką kwotę. Przechodziłem przez specjalistyczne badania, musiałem dostarczyć kompletną dokumentację. Europejski ubezpieczyciel był bardzo skrupulatny i szczegółowy” – powiedział Wirtualnej Polsce Jarosław Wałęsa.

Różnice w wysokości odszkodowania w Polsce i UE

Sprawa Jarosława Wałęsy pokazuje potężną przepaść pomiędzy polskimi a unijnymi standardami w zakresie odszkodowań. Choć początkowo przyznane politykowi świadczenie już uchodziło za ogromne, to wypłacone przez ubezpieczyciela brukselskiego jest nieporównywalnie wyższe. Rodzi to wątpliwości co do polskiego sposobu rozpatrywania spraw odszkodowawczych i traktowania poszkodowanych Polaków.

Zobacz również: Dlaczego okradasz sam siebie, godząc się na zbyt niskie odszkodowanie?

Reklama

Co częściowo potwierdził powyższy przykład, w krajach Zachodu wysokie kwoty świadczeń są przyznawane częściej i za znacznie lżejsze skutki wypadku. Tymczasem, gdyby Wałęsa nie był europosłem, musiałby zadowolić się kwotą tylko 100 tys. zł – taką, jaką za podobne zdarzenie mogliby otrzymać inni obywatele. Sytuacja ta rodzi frustrację i każe zastanowić się, czy polscy ubezpieczyciele będą kiedykolwiek w stanie wypłacać odszkodowania na poziomie zbliżonym do tego z zachodnich krajów UE.

Reklama

Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż status materialny Polaków i mieszkańców Zachodu jest inny – pomimo znaczącej poprawy kondycji ekonomicznej kraju, Polacy nadal zarabiają dużo mniej niż obywatele Niemiec, Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Aspekt ten jest natomiast brany pod uwagę przy szacowaniu kwoty należnego odszkodowania, zadośćuczynienia i ewentualnej renty. Polska i Zachód operują w zupełnie różnych realiach finansowych, dlatego faktem jest, że odszkodowania unijne niemal na pewno zawsze będą dużo wyższe.

Nie można jednak nie dostrzec, że sytuacja w Polsce ulega w ostatnich latach znaczącej poprawie. Przede wszystkim rośnie świadomość Polaków, którzy chętniej przekazują prowadzenie spraw o odszkodowania do kancelarii radcowskich lub adwokackich – te natomiast, w przypadku nieskutecznego polubownego ich załatwienia, kierują je do sądu. Pozew sądowy jest składany za zgodą poszkodowanego. Na to rozwiązanie również decyduje się coraz większa liczba osób. Nie bez powodu, bowiem to właśnie w sądzie można wygrać rekordowe odszkodowania, sięgające kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych. Tak wysokie kwoty stają się coraz powszechniejsze i przestają dziwić. Aby móc się o nie ubiegać, trzeba jednak zadbać o skrupulatne zgromadzenie dowodów w sprawie, czyli rozmaitych dokumentów do odszkodowania. Już na początku postępowania odszkodowawczego ważna jest też pomoc doświadczonego prawnika, który dołoży wszelkich starań, aby wywalczyć dla poszkodowanego takie odszkodowanie, jakie mu się w pełni należy. Rosnąca liczba spraw zakończonych sukcesem dowodzi, że możliwości otrzymania w Polsce wysokiego odszkodowania nie są już odosobnionym przypadkiem.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen - zmiany

  Zmienią się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Od kiedy?

  Rodzina wielodzietna – ile dzieci?

  Ile dzieci liczy rodzina wielodzietna? W jakich przepisach można znaleźć definicje i formy wsparcia rodzin wielodzietnych?

  Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

  Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż długi wobec wymiaru sprawiedliwości najczęściej dotyczą grzywien i kosztów sądowych.

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów Kodeku cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntów rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Zmiany dotyczyć będą także przepisów zawiązanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z tytułu umowy najmu.

  Wniosek o "Dobry start" - pomoc w wybranych placówkach

  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2021 r. będzie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice otrzymają pomoc w niektórych placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej.

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.