REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wyższe w UE niż w Polsce

Artur Klimkiewicz
Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków
Odszkodowania za wypadki wyższe w UE niż w Polsce/ Fot. Fotolia
Odszkodowania za wypadki wyższe w UE niż w Polsce/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, przyznawane w naszym kraju świadczenia odszkodowawcze są kilkukrotnie niższe niż w krajach zachodnich. Udowodniła to sprawa Jarosława Wałęsy – Bruksela wypłaciła politykowi niemal 900 tys. zł odszkodowania za wypadek komunikacyjny. W Polsce za to samo zdarzenie dostał dziewięciokrotnie mniej.

Do wypadku Wałęsy doszło we wrześniu 2011 r. na trasie z Torunia do Warszawy. Jadący motocyklem syn byłego prezydenta, przekroczył dozwoloną prędkość (na drodze z ograniczeniem do 90 km/h jechał zdaniem biegłych od 124 do nawet 146 km/h) i zderzył się z samochodem osobowym, który wyjeżdżając z pobocza, nieprawidłowo włączył się do ruchu. Pomimo tego, że Jarosław Wałęsa przyczynił się do wypadku, jadąc z prędkością znacznie wyższą niż dopuszczalna, w 2015 r. otrzymał od ubezpieczyciela 100 tys. zł odszkodowania. Ponadto, Sąd Rejonowy w Sierpcu uznał kierowcę samochodu za winnego zdarzenia i nakazał mu wypłacić zadośćuczynienie w kwocie 20 tys. zł, które Wałęsa charytatywnie przekazał na rzecz ofiar wypadków drogowych.

REKLAMA

Polecamy: Split payment - podzielona płatność

Kwota, którą otrzymał polityk została oceniona przez opinię publiczną jako olbrzymia, a media krzyczały wtedy wręcz o fortunie. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że na wysokość odszkodowania za wypadek Wałęsy wpłynęły doznane przez niego, niezwykle poważne obrażenia: 38 złamań kości, w tym kręgosłupa, pęknięcie czaszki i utrata aż 3 litrów krwi. „ – Kiedy mnie wyciągnęli, byłem jak szmaciana lalka, nogi i ręce były roztrzaskane w drobny mak i gięły się w każdą stronę – wspominał to zdarzenie w wywiadzie dla „Wprost”.

Unijne odszkodowanie 9 razy wyższe

Polityk uznał jednak, że przyznana mu kwota świadczenia nie zaspokaja jego wszystkich roszczeń. Korzystając z okazji, że w czasie gdy doszło do wypadku, był także posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, zwrócił się o dodatkowe odszkodowanie do Brukseli. Jak wynikło z oświadczeń majątkowych składanych przez polityków w 2018 r., po sześciu latach od wypadku, w 2017 r., na konto Wałęsy wpłynęła zawrotna suma 206 242,07 euro, czyli bagatela 889 tys. złotych. Pieniądze zostały wypłacone tytułem odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, jakim objęci są europosłowie PE. „ – W ramach tego ubezpieczenia ubiegałem się o odszkodowanie. Po przejściu całej procedury, uznano, że w 27 procentach mam trwałe inwalidztwo i wypłacono mi taką kwotę. Przechodziłem przez specjalistyczne badania, musiałem dostarczyć kompletną dokumentację. Europejski ubezpieczyciel był bardzo skrupulatny i szczegółowy” – powiedział Wirtualnej Polsce Jarosław Wałęsa.

Różnice w wysokości odszkodowania w Polsce i UE

Sprawa Jarosława Wałęsy pokazuje potężną przepaść pomiędzy polskimi a unijnymi standardami w zakresie odszkodowań. Choć początkowo przyznane politykowi świadczenie już uchodziło za ogromne, to wypłacone przez ubezpieczyciela brukselskiego jest nieporównywalnie wyższe. Rodzi to wątpliwości co do polskiego sposobu rozpatrywania spraw odszkodowawczych i traktowania poszkodowanych Polaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dlaczego okradasz sam siebie, godząc się na zbyt niskie odszkodowanie?

REKLAMA

Co częściowo potwierdził powyższy przykład, w krajach Zachodu wysokie kwoty świadczeń są przyznawane częściej i za znacznie lżejsze skutki wypadku. Tymczasem, gdyby Wałęsa nie był europosłem, musiałby zadowolić się kwotą tylko 100 tys. zł – taką, jaką za podobne zdarzenie mogliby otrzymać inni obywatele. Sytuacja ta rodzi frustrację i każe zastanowić się, czy polscy ubezpieczyciele będą kiedykolwiek w stanie wypłacać odszkodowania na poziomie zbliżonym do tego z zachodnich krajów UE.

REKLAMA

Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż status materialny Polaków i mieszkańców Zachodu jest inny – pomimo znaczącej poprawy kondycji ekonomicznej kraju, Polacy nadal zarabiają dużo mniej niż obywatele Niemiec, Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Aspekt ten jest natomiast brany pod uwagę przy szacowaniu kwoty należnego odszkodowania, zadośćuczynienia i ewentualnej renty. Polska i Zachód operują w zupełnie różnych realiach finansowych, dlatego faktem jest, że odszkodowania unijne niemal na pewno zawsze będą dużo wyższe.

Nie można jednak nie dostrzec, że sytuacja w Polsce ulega w ostatnich latach znaczącej poprawie. Przede wszystkim rośnie świadomość Polaków, którzy chętniej przekazują prowadzenie spraw o odszkodowania do kancelarii radcowskich lub adwokackich – te natomiast, w przypadku nieskutecznego polubownego ich załatwienia, kierują je do sądu. Pozew sądowy jest składany za zgodą poszkodowanego. Na to rozwiązanie również decyduje się coraz większa liczba osób. Nie bez powodu, bowiem to właśnie w sądzie można wygrać rekordowe odszkodowania, sięgające kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych. Tak wysokie kwoty stają się coraz powszechniejsze i przestają dziwić. Aby móc się o nie ubiegać, trzeba jednak zadbać o skrupulatne zgromadzenie dowodów w sprawie, czyli rozmaitych dokumentów do odszkodowania. Już na początku postępowania odszkodowawczego ważna jest też pomoc doświadczonego prawnika, który dołoży wszelkich starań, aby wywalczyć dla poszkodowanego takie odszkodowanie, jakie mu się w pełni należy. Rosnąca liczba spraw zakończonych sukcesem dowodzi, że możliwości otrzymania w Polsce wysokiego odszkodowania nie są już odosobnionym przypadkiem.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie trzeba mieć paszport a gdzie wystarczy dowód osobisty. Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

REKLAMA

1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już decyzja w sprawie uchwał, umożliwiająca wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Nowe pieniądze dla małych gospodarstw rolnych. Równowartość 225 EUR na hektar, maksymalnie 1125 EUR na gospodarstwo. Można już składać wnioski

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

REKLAMA