REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Nogacki
radca prawny
Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości
Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

rozwiń >

Trybunał Konstytucyjny orzekł 9 lipca 2025 r., że obowiązujący w latach 2007-2008 przepis, uzależniający możliwość skorzystania przez właścicieli nieruchomości ze zwolnienia z podatku dochodowego sprzedaży mieszkania lub domu od złożenia oświadczenia o zameldowaniu, jest niezgodny z Konstytucją RP. Wyrok TK otwiera przed nimi drzwi do odzyskania zapłaconego podatku wraz z wieloletnimi odsetkami.

REKLAMA

Ulga meldunkowa – co to było i kogo dotyczyła?

W 2007 i 2008 roku funkcjonowała tzw. ulga meldunkowa. Osoby, które nabyły lub wybudowały w tym okresie mieszkanie lub dom (w tym budynek mieszkalny, jego część, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej), a następnie sprzedały je przed upływem 5 lat, chcąc uniknąć ciężaru podatku dochodowego (PIT), nie musiały przeznaczać środków ze sprzedaży na zakup innej nieruchomości spełniającej cel mieszkaniowy. Wystarczyło, że w okresie co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia były zameldowane w tym mieszkaniu lub domu.

Fiskus karał za brak oświadczenia, nawet po latach

Ale organy podatkowe pozbawiały sprzedających tej ulgi, jeśli tylko w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nie poinformowali oni właściwego urzędu skarbowego o swoim zameldowaniu. Z tego powodu tysiące podatników musiało zapłacić 19% podatek dochodowy, czyli blisko aż 1/5 wartości sprzedawanej nieruchomości (oczywiście można było pomniejszyć podstawę opodatkowania kosztami nabycia i poniesionych nakładów). Do tego potrafiły dochodzić wysokie odsetki, jeśli skarbówka o zapłatę podatku z tytułu niewypełnienia obowiązku informacyjnego upominała się po latach.

Przykład: 32 tys. zł podatku po 4 latach od sprzedaży

Tak było m.in. w sprawie podatniczki, która zbyła swoje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w 2011 r., a fiskus upomniał się o podatek w 2016 r. Podnosiła w swojej obronie, że wymóg złożenia oświadczenia o zameldowaniu nie spełniał standardów konstytucyjnej zasady proporcjonalności. Co więcej, podatniczka zwróciła uwagę, że do urzędu skarbowego trafił akt notarialny sprzedaży ww. prawa, w treści którego to aktu znajdowała się informacja o jej zameldowaniu. Zarówno organy podatkowe jak i sądy były głuche na tę argumentację. Organy stały na stanowisku, że przepis (art. 21 ust. 21 ustawy o PIT) dla możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej wymagał złożenia w skarbówce oświadczenia o zameldowaniu. Z oklei orzekający w tej sprawie wojewódzki sąd administracyjny uznał, że w obowiązującym wówczas stanie prawnym, przy ocenie przesłanek uprawniających do zastosowania ulgi wykształciły się trzy nurty orzecznicze. Jeśli wykładnia organu podatkowego wpisywała się w jeden z nich, to nie można było uznać, że taka interpretacja rażąco naruszała prawo. Podatniczka została zmuszona do zapłaty zaległego podatku w wysokości ponad 32 000 zł (NSA, sygn. akt 2603/20).

TK: Przepis niekonstytucyjny – liczył się meldunek, nie formalność

W wyroku z 9 lipca 2025 r. (sygn. SK 64/20) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że takie uregulowanie przepisów podatkowych było niezgodne z art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 2, art. 21 ust. 1, art. 31 ust. 3, art. 84 i art. 217 Konstytucji RP. TK stwierdził, że dla osiągnięcia celu, dla którego ustawodawca ustanowił ulgę meldunkową, wystarczające było spełnienie warunku minimum 12-miesięcznego zameldowania na pobyt stały w zbywanym lokalu mieszkalnym lub domu. Wymóg poinformowania urzędu skarbowego o tym zameldowaniu nie był niezbędny do zapobiegania bezpodstawnemu korzystaniu z prawa do tej ulgi. W skrócie – podatnik, który nie posiadał w danym lokalu zameldowania na pobyt stały nie mógł takiego zaświadczenia uzyskać i wykorzystać. Co więcej, organy podatkowe posiadają odpowiednie narzędzia umożliwiające im ustalenie, czy sprzedający spełniał warunek materialny ulgi meldunkowej, czyli czy był w odpowiednim okresie zameldowany czy nie. Mogą m.in. korzystać w tym celu z dostępnych im zbiorów informatycznych, a także z aktów notarialnych sprzedaży praw, w ramach których przysługiwała ulga.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie z podatku nie może być pułapką dla podatnika

TK orzekł, że: „Zwolnienia podatkowe nie powinny stawać się swoistą pułapką dla podatnika”. Z jednej strony celem ulgi meldunkowej było wsparcie obywateli w realizacji ich potrzeb mieszkaniowych, z drugiej ustawodawca nie zapewnił tym obywatelom realnej możliwości skorzystania z niej. „Niska jakość legislacyjna (…) wielokrotne zmiany zasad opodatkowania, brak wzoru oświadczenia, niejasna dla przeciętnego adresata treść norm prawnych, wyrażonych w przepisach przejściowych przez odesłania do przepisów już nieobowiązujących, wielokrotne zmiany terminu do złożenia oświadczenia (…) przyczyniły się do powstania stanu niepewności wśród podatników”. Zdaniem TK, kumulacja tych wszystkich czynników doprowadziła do stworzenia pułapki normatywnej, w którą wpadali podatnicy. Z jednej strony spełniały materialny wymóg ulgi w postaci 12-miesięcznego zameldowania, z drugiej tracili do niej prawo z powodu niedopełnienia wymogu formalnego, jakim była konieczność złożenia przed urzędem skarbowym oświadczenia o tym zameldowaniu.

Jak odzyskać podatek? Czas działa na niekorzyść podatników

REKLAMA

Omawiany wyrok TK, na mocy art. 190 ust. 4 Konstytucji RP, stanowi podstawę do wznowienia postępowania. Zgodnie z art. 241 § 2 Ordynacji podatkowej, wznowienia postępowania (celem uchylenia i zmiany decyzji podatkowej) można dokonać tylko na żądanie podatnika wniesione w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia TK. Podatnicy, którzy walczyli z fiskusem przed sądem mają więcej czasu. Zgodnie bowiem z art. 272 § 1 i 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeśli orzeczenie sądu zostało wydane na podstawie takiego zakwestionowanego przez TK przepisu, wówczas skargę o wznowienie postępowania można wnieść w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie wyroku TK.

Warto więc się pospieszyć, by zdążyć z wniesieniem o wznowienie postępowania – żądać można bowiem nie tylko zapłaconego podatku, ale i należnych odsetek, liczonych za lata jakie upłynęły od dnia zapłaty podatku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Rząd ujawnia plan waloryzacji emerytur 2026 – tylko minimum! Co to oznacza dla milionów seniorów?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej tylko o 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

REKLAMA