REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co skarżą się Polacy Rzecznikowi Praw Obywatelskich?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Na co skarżą się Polacy Rzecznikowi Praw Obywatelskich?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie jest zadanie rzecznika praw obywatelskich? Jakie skargi składają rodacy? RPO Marcin Wiącek podsumował działalność za rok 2022.

Jakie są zadania RPO?

REKLAMA

Osoba piastująca funkcję RPO „stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania” jak głosi Ustawa z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Zadaniem RPO jest rozpatrywanie skarg obywateli, badanie, czy nie doszło do naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela oraz sprawiedliwości społecznej. 

REKLAMA

Skargi wysłane do rzecznika to głosy ludzi, którzy nie są zadowoleni z tego jak funkcjonują instytucje publiczne i czują pokrzywdzeni lub traktowani niesprawiedliwie. - Tych ludzi RPO ma obowiązek reprezentować; tak rozumiem rolę urzędu – powiedział Rzecznik na posiedzeniu plenarnym Sejmu, na którym przedstawił informację o swojej działalności za rok 2022. 

 

Działalność RPO w liczbach 

W 2022 r. do Biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg, co jest największym wynikiem w historii działania urzędu. Chociaż jeszcze nie ma podsumowania 2023 r., to już wiadomo, że i miniony rok był równie obfitujący w napływające skargi od obywateli. Polacy również chętnie dzwonili do Biura z wątpliwościami odnośnie do działań różnych instytucji, łącznie udzielono ponad 35 tys. porad telefonicznych.

REKLAMA

W 2022 r. RPO wystosował 254 wystąpienia generalne, 3 wnioski do Trybunału Konstytucyjnego i zgłosił udział w 21 postępowaniach przed TK, w tym m.in. dotyczących świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów, emerytur czerwcowych czy nowelizacji Kodeksu karnego. 

Jak wyglądała sprawa kasacji i skarg kasacyjnych w 2022 r.? Do sądu Najwyższego RPO wniósł ich 88, do Naczelnego Sądu Administracyjnego 16. Ponadto 26 skarg nadzwyczajnych do SN i 23 skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych. Duża część skarg została uwzględniona przez SN. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto RPO wziął udział w 8 postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka lub Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odbyło się także 79 wizytacji miejsc pozbawienia wolności w Polsce przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działający w ramach Biura RPO. 

Zobacz także: RPO dla DGP: Z orzeczenia ETPC wynika, że Polska musi wprowadzić związki partnerskie
Rozwody z czasów pandemii nieważne? "Zbieramy owoce bałaganiarskiego i niechlujnego ustawodawstwa"

Na co najczęściej wpływały skargi?

Ze skarg wpływających w 2022 r. można wyodrębnić trzy obszary, w których było ich najwięcej. 

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. To spowodowało lawinę pytań zarówno od uchodźców, jak i od pomagających Polaków o przysługujące uprawnienia i obowiązki. Ponadto uruchomiona została infolinia dla uchodźców w języku ukraińskim i rosyjskim. 

Kolejną ważną i wzbudzającą niepokoje rodaków sprawą były zmiany w prawie podatkowym związane z Polskim Ładem. Pojawiły się skargi na wynagrodzenia netto, emerytury, świadczenia, problemy ze składką zdrowotną, ulgą dla klasy średniej. 

Bardzo dużo skarg wpłynęło w związku z nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego. Najwięcej z nich dotyczyło ograniczenia liczby przysługujących osadzonym połączeń telefonicznych.

Co powinno się zmienić? 

RPO Marcin Wiącek w wystąpieniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu podniósł kwestię nadużywania instytucji tymczasowego aresztowania. Warto wiedzieć, że w Polsce czas aresztu jest o połowę dłuższy niż w innych krajach Unii, często spowodowane jest to np. opieszałością sądów czy ich innymi problemami. Obecnie, zdaniem RPO, sądy zbyt pochopnie podchodzą do wymierzania akry pozbawienia wolności. Ponadto jest wielka potrzeba pochylenia się nad przepisami dotyczącymi zatrzymania obywateli przez Policję czy inne służby, w  tym możliwością rozmowy z adwokatem.

Również standardy naruszania prywatności obywateli powinny zostać poddane dyskusji. - Ingerencja w tę sferę jest dopuszczalna tylko na podstawie wyraźnego przepisu ustawy i tylko wtedy gdy jest to konieczne i po dokonaniu indywidualnej oceny takiej konieczności przez sąd – wskazał RPO. I dodał: - Rolą prawa jest zagwarantowanie, że obywatela można podsłuchiwać, śledzić, czy obserwować jego aktywność z Internecie tylko wówczas, gdy niezawisły sąd uzna to za bezwzględnie konieczne dla ochrony bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa państwa czy walki z poważną przestępczością.
Na ten moment zdobycie wielu informacji o obywatelu nie wymaga nawet zgody sądu.

Nie można pominąć również kwestii pomocy osobom wymagającym szczególnego wsparcia. Państwo i jego instytucje powinny solidaryzować się z takimi osobami, wyrównywać szansę i gwarantować prawo do życia w poczuciu godności. Organizacje pozarządowe nie mogą zastępować w tych dziedzinach państwa, chociaż robią wiele dobrego. 

Powyższe skargi i problemy to jedynie wycinek z działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. Każdego dnia do Biura wpływają skargi obywateli związane z naruszeniami dotyczącymi niemal każdej wolności i prawa człowieka. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA