REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.

MZ zapowiada reformę leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe czeka reforma, w październiku zostanie zaprezentowany projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku - poinformował w środę w Ciechocinku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przyczyny opóźnień w dofinansowaniu przez ZUS pobytu w żłobku

Opóźnienia wynikają z konieczności prowadzenia postępowań wyjaśniających w sprawach, gdy nie jest możliwe wydanie rozstrzygnięcia w ramach automatycznej obsługi na podstawie danych wskazanych we wniosku przez klienta. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Nadzwyczajne uprawnienia KE w przypadku kryzysu dostaw określonych produktów

Firmy z siedzibą w Europie będą mogły zostać zmuszone przez Komisję Europejską do nadania priorytetu produkcji kluczowych produktów i składowania określonych towarów - wynika z ogłoszonych w poniedziałek przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów. Jeśli się nie zgodzą, mogą im za to grozić kary finansowe.

REKLAMA

Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie

Sejmowa podkomisja rozpoczęła pracę nad zapisami przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucje sądów pokoju i sędziów pokoju.

Znakowanie zabytków nieruchomych - planowane zmiany

Obecnie obiekt zabytkowy może, ale nie musi być oznakowany. Jakie ważne zmiany dla właścicieli i zarządców zabytkowych nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?

Kiedy najem krótkoterminowy zostanie uregulowany? Interwencja RPO

Nadal nie jest rozwiązany problem kontroli nad krótkoterminowym wynajmem lokali na cele turystyki w budynkach mieszkalnych oraz braku narzędzi do zwalczania negatywnych zjawisk, jakich doznają stali mieszkańcy - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i kieruje wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki. Dlaczego akurat do tego Resortu?

Nowe środki ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Osobom doznającym przemocy domowej zostaną przyznane dodatkowe środki ochrony. Projektowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

REKLAMA

Fotowoltaika – procedury zostaną uproszczone

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.

Czy ma miejsce dyskryminacja bezrobotnych związkowców?

Dnia 18 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelski (RPO) ukazała się informacja o wystąpieniu RPO do Głównego Inspektora Pracy (GIP). Chodzi o prawa członków związków zawodowych. Zdaniem RPO związkowcy powinni mieć zapewnioną ochronę ciągłości członkostwa w związku zawodowym w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej.

Barometr PINK: Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym w opinii inwestorów

W kwietniu tego roku rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, ma być między innymi uproszczenie procedur, a w efekcie – skrócenie procesów inwestycyjnych. To dobra wiadomość dla obywateli, ale też dla deweloperów mieszkaniowych. Jak jednak będzie w praktyce? Przedsiębiorcy i przedstawiciele agencji zrzeszonych w Polskiej Izbie Nieruchomości Komercyjnych przyznają, że zmiany są właściwe, jednak mało precyzyjne, a niektóre zapisy nowelizacji mogą nie sprzyjać i tak trudnej już sytuacji inwestorów aktywnych na polskim rynku nieruchomości.

Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?

Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?

Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów

Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.

2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.

Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?

Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.

Work-life balance w Kodeksie pracy

Od początku sierpnia zaczną obowiązywać znaczące zmiany, wprowadzone do Kodeksu pracy. Po latach obowiązywania telepracy, w przepisach pojawi się definicja pracy zdalnej. Ponadto pracodawcy będą mogli badać stan trzeźwości pracowników. Dyrektywy unijne wymuszają na polskim ustawodawcy wprowadzenie jeszcze jednej zmiany, związanej z tzw. work-life balance. Ministerstwo Rodziny przygotowało ostateczną wersję noweli Kodeksu pracy, która wdraża regulacje związane z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Dodatek węglowy – RPO pyta o paliwa ekologiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, iż dodatku węglowego nie otrzymują obywatele używający paliw ekologicznych np. gazu, energii elektrycznej czy pompy ciepła. Biuro RPO zwróciło się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o stanowisko w tej sprawie.

Nowe postępowanie odrębne z udziałem konsumentów

Rząd pracuje nad przepisami, które m.in. mają wprowadzić do Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie odrębne z udziałem konsumentów. Na czym polegają planowane zmiany?

Reforma prawa karnego - zastrzeżenia RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich znaczna część przepisów reformujących prawo karne budzi poważne zastrzeżenia.

Obowiązkowe nagrywanie przesłuchań? MS odpowiada RPO

Wprowadzenie obowiązkowego nagrywania każdego przesłuchania podczas śledztw, przy założeniu, że zapisy te będą odtwarzane później na rozprawach, prowadziłoby do przedłużania spraw - oceniło Ministerstwo Sprawiedliwości informując RPO, że nie planuje prac w tej kwestii.

Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone

Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.

„Podatek Belki”. RPO pisze do Minister Finansów.

Obywatele są zaniepokojeni szybkim wzrostem cen towarów i usług. W tym kontekście pytają o zasadność dalszego opodatkowania zysków kapitałowych, znanego jako ”podatek Belki”. Jest on dużym obciążeniem fiskalnym dla gospodarstw domowych - nie tylko wobec dwucyfrowej inflacji, ale i niskiego oprocentowania lokat oraz w dobie kryzysu po pandemii, a także wojny w Ukrainie.

Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień

Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.

Wyprzedaże, pokazy handlowe, zakupy internetowe - co się zmieni?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. Nowe przepisy mają na celu m.in. wyeliminowanie nieprawidłowości podczas wyprzedaży.

Co koniecznie trzeba zmienić w Ordynacji podatkowej zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich?

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka następujące kwestie wymagają zmian w Ordynacji podatkowej: zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego obywateli z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, niemożliwość wydania nowej decyzji z uwagi na upływ terminu przedawnienia w ramach rozstrzygnięć podatkowych, ograniczony dostęp RPO do akt z tajemnicą skarbową. 20 czerwca 2022 r. RPO wystosował w tej sprawie wystąpienie do Ministra Finansów - Magdaleny Rzeczkowskiej. W ramach prac nad nowelizacją Ordynacji podatkowej przewidywane jest rozwiązanie sprawy instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych i ograniczonego dostępu RPO do akt stanowiących tajemnicę skarbową – odpowiedziała 18 lipca 2022 r. minister finansów. Postępowania wszczęte w bliskim terminie przedawnienia zobowiązania stanowią znikomy odsetek ogółu postępowań przygotowawczych - wskazała minister.

Raport RPO o sytuacji cudzoziemców

20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźcy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zaprezentował raport o sytuacji cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych w dobie kryzysu na granicy Polski i Białorusi. Zdaniem RPO umieszczenie w ośrodku strzeżonym powinno być ostatecznością.

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pomogą w poprawie warunków mieszkaniowych

Poprawę warunków mieszkaniowych umożliwi Krajowy Plan Odbudowy. Program dotyczy zwiększenia efektywności energetycznej w budownictwie wielorodzinnym i obejmuje reformę istniejącego systemu finansowania termomodernizacji i remontów oraz nowego budownictwa społecznego.

Zasiłek a dodatek pielęgnacyjny - będą nowe rozwiązania

Trwają prace nad uruchomieniem usługi elektronicznej weryfikacji przez gminy czy dana osoba ubiegająca się lub otrzymująca zasiłek pielęgnacyjny pobiera jednocześnie dodatek pielęgnacyjny. Takiej informacji Rzecznikowi Praw Obywatelskich udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na sygnalizowane problemy dotyczące kolizji uprawnień do tych świadczeń.

Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy

Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.

Prawa pracowników firm objętych sankcjami

Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.

Paszportowe problemy. MSWiA odpowiada RPO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odniosło się do sygnalizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich trudności w uzyskaniu paszportów. Jakie rozwiązania zastosowały urzędy? Co z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych?

VAT od wynagrodzenia notariuszy - RPO pisze do ministra sprawiedliwości

Od 28 lat praktykowane jest doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej, stanowiącej wynagrodzenie za usługi notariuszy. Tymczasem uzasadnione są wątpliwości, czy jest to zgodne z prawem i nie narusza praw obywateli – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Według resortu finansów VAT nie powinien być doliczany do wynagrodzenia notariuszy, a zmiana tej praktyki zależy od resortu sprawiedliwości. Dlatego Marcin Wiącek prosi o stanowisko ministra Zbigniewa Ziobrę. Pyta, czy do MS wpływały skargi w tej sprawie, a także czy resort dostrzega konieczność działań legislacyjnych.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku - co spowoduje?

Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Pracodawcy oceniają umowy zlecenia i pracę zdalną

Według pracodawców objęcie wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rzecznik Praw Obywatelskich o specustawie ukraińskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich ma liczne wątpliwości do specustawy ukraińskiej. Chodzi m.in. o tymczasowe powierzanie opieki nad dzieckiem. Sprawdź co jeszcze budzi wątpliwości RPO.

Uchwała dotycząca strategii rozwoju bezpieczeństwa jądrowego przyjęta przez Rząd

Przedłożona przez ministra klimatu i środowiska uchwała ws. przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej (BJiOR) określa cele strategii bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce oraz kierunki działań mających na celu rozwój tego bezpieczeństwa.

Nowy Kodeks spółek handlowych a prowadzenie biznesu

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. To jedna z największych zmian w spółkach handlowych od 20 lat. Wprowadza m.in. prawo holdingowe i nowe uprawnienia dla rad nadzorczych.

Emerytury pomostowe - zmiany

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. W planach możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, a także rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - projekt wrócił do komisji

Sejm skierował ponownie do komisji projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który ma uregulować problemy prawne z wykonywaniem prawomocnych orzeczeń nakazujących zapewnienie powrotu dziecka do państwa, które jest miejscem jego stałego pobytu.

Czas oczekiwania na książeczkę żeglarską ma być krótszy - nowy projekt roporządenia

Ministerstwo Infrastruktury oczekuje, że pracownicy urzędów morskich zaangażowani w wydawanie marynarzom dokumentów będą miej obciążeni.

Zgłoszenie nabycia spadku nie tylko na formularzu SD-Z2?

Na problem kwestionowania przez organy podatkowe zgłoszenia nabycia praw majątkowych w innej formie niż na formularzu SD-Z2 zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to niedopuszczalne.

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw - czego dotyczy nowy projekt

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co ma ulec zmianie?

Przedsiębiorcy restrukturyzują swój biznes zamiast upadać

Przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na ogłoszenie upadłości i mocno walczą o utrzymanie swojego biznesu. Jednym z rozwiązań, które im to umożliwia jest postępowanie restrukturyzacyjne.

Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce będzie łatwiejsze? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Grupa posłów PiS i Kukiz'15 złożyła w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji, zgodnie z którą procedura otrzymania pozwolenia na broń ma zostać uproszczona.

Ulga dla klasy średniej - likwidacja od 1 lipca 2022 r.

Ulga dla klasy średniej likwidacja od 1 lipca 2022 r. - zapowiada premier Mateusz Morawiecki w ramach Tarczy Antyputinowskiej.

Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?

Przedawnienie punktów karnych 2022. Czyli punkty znikają po roku czy dwóch? Termin liczy się od popełnienia wykroczenia czy zapłacenia grzywny?

RPO o sporze dotyczącym procedury pushback

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sąd jest właściwym miejscem, by rozstrzygnąć spór dotyczący procedury pushback.

Wyższe stawki dopłat do przewozów autobusowych – nowelizacja ustawy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, która utrzymuje w 2023 r. zwiększoną stawkę dopłaty do przewozów autobusowych - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa o obronie ojczyzny podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę

Głównym celem ustawy o obronie ojczyzny jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

Nowelizacja ustawy o KRS w celu przeciwdziałania procederowi tzw. kradzieży spółek - MS przygotowuje projekt

Projektowane zmiany w Ustawie o KRS mają pomóc w zatrzymaniu procederu tzw. kradzieży spółek poprzez doprowadzanie do zmian wpisów w rubrykach Krajowego Rejestru Sądowego dotyczących reprezentacji podmiotu.

REKLAMA