REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezidentyfikowany bagaż na lotnisku - aktualizacja procedur

Niezidentyfikowany bagaż na lotnisku - aktualizacja procedur
Niezidentyfikowany bagaż na lotnisku - aktualizacja procedur
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umieszczenie w programach ochrony lotnisk procedur postępowania z bagażem niezidentyfikowanym i podejrzanymi przedmiotami zaktualizowanych zgodnie z oceną ryzyka dokonywaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zakłada projekt rozporządzenia opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt: zaktualizowane procedury postępowania z bagażem niezidentyfikowanym w programach ochrony lotnisk

Jak podano w uzasadnieniu projektu zamieszczonego w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji, rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego ma na celu aktualizację przepisów dotyczących wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego w związku ze znowelizowanym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1174 z dnia 7 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1998. Unijne rozporządzenie nakłada obowiązek ustanowienia procedur postępowania z niezidentyfikowanym bagażem i podejrzanymi przedmiotami, zgodnie z oceną ryzyka przeprowadzoną lub zatwierdzoną przez właściwe organy krajowe.

REKLAMA

Jakie są założenia projektu?

REKLAMA

Projekt rozporządzenia zakłada, że Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie udostępniał zarządzającym lotniskami będącymi portami lotniczymi tę część corocznej analizy ryzyka wystąpienia aktu bezprawnej ingerencji w lotnictwie cywilnym, która dotyczy zagrożeń wynikających z niezidentyfikowanego bagażu i podejrzanych przedmiotów - wskazano w uzasadnieniu. Jak wyjaśniono, na tej podstawie "zarządzający lotniskami będącymi portami lotniczymi będą przygotowywali i aktualizowali procedury postępowania z bagażem niezidentyfikowanym i podejrzanymi przedmiotami". "Procedury te zostaną umieszczone w programach ochrony lotnisk" - dodano.

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje także uwzględnienie znanego nadawcy wśród podmiotów zobowiązanych do realizacji działań w zakresie promocji kultury ochrony w ramach swoich struktur.

Znany nadawca to podmiot, który wysyła ładunek lub pocztę na swój rachunek i którego procedury są zgodne ze wspólnotowymi zasadami i normami ochrony lotnictwa cywilnego w stopniu wystarczającym, aby zezwolić na przewóz ładunku lub poczty każdym statkiem powietrznym. Status znanego nadawcy nadaje Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak przypomniano w Ocenie Skutków Regulacji projektowanego rozporządzenia, zagadnienia dotyczące kultury ochrony zostały już ujęte w wewnętrznych procedurach znanych nadawców opracowanych w związku z wprowadzeniem tego zagadnienia do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 lutego 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących programów ochrony w lotnictwie cywilnym (Dz. U. poz. 407). "W związku z tym nie ma konieczności zamieszczania w projekcie rozporządzenia przepisów przejściowych lub dostosowujących w tym zakresie" - podano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autorka: Ewa Nehring
neh/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA