REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie

Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie
Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa podkomisja rozpoczęła pracę nad zapisami przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucje sądów pokoju i sędziów pokoju.

Rzecznik rządu: o sędziach pokoju należy dyskutować w parlamencie

O projekcie wprowadzającym sędziów pokoju należy dyskutować, od tego jest parlament - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Przyznał, że faktycznie pojawiają się argumenty, że może dojść do braku komplementarności systemu sprawiedliwości z proponowanym rozwiązaniem.

REKLAMA

Müller pytany w TVP Info o projekt w sprawie wprowadzenia sędziów pokoju zaznaczył, że "od samego początku podkreślaliśmy, że jest to cenna inicjatywa, więc należy teraz przyjrzeć się jej na poziomie parlamentarnym i w komisjach".

"Oczywiście ważne też, żeby był on komplementarny z funkcjonowaniem szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, ale również ważne, żeby spełniał kryteria związane ze statusem sędziego, bo wiemy, że tu jest pewien dylemat, pewna wątpliwość niektórych prawników, ale o tym trzeba porozmawiać i można porozmawiać w toku prac parlamentarnych" - wskazał rzecznik rządu.

Sędziowie pokoju - prezydencki projekt w Sejmie

W poniedziałek sejmowa podkomisja rozpoczęła merytoryczną pracę nad poszczególnymi zapisami przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucje sądów pokoju i sędziów pokoju.

REKLAMA

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą. Pierwsze czytanie wypracowanego projektu odbyło się w Sejmie w grudniu ub.r. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie na poniedziałkowym posiedzeniu podkomisji omówili 10 artykułów z ponad 60 zwartych w projekcie. Przewodniczący podkomisji, poseł PiS Kazimierz Smoliński, wyraził później w rozmowie z Polskim Radiem 24 nadzieję, że podkomisja zbierze się we wrześniu jeszcze raz i zatwierdzi prezydencki projekt.

Paweł Kukiz, dla którego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych, mówił w połowie sierpnia br., że z przełomem września i października musi być uchwalona m.in. ustawa o sędziach pokoju. "Jeśli tak się nie stanie przestanę głosować razem z PiS" - zapowiadał.

Rzecznik rządu potwierdził w poniedziałek, że "ten projekt jest ważny dla Pawła Kukiza". "Nie ukrywamy, że to też jej jeden z elementów naszej współpracy z Pawłem Kukizem i ważne, żeby nad tym projektem się pochylić" - wskazał Müller.

"To, że Kukiz stawia cele programowe, to nie jest nowość. Robi to często w taki sposób mocno jednoznaczny, ale to też jest wartość, bo dzięki temu też w niektórych obszarach pewne sprawy idą do przodu" - ocenił rzecznik rządu.

REKLAMA

W czasie poniedziałkowej dyskusji podczas obrad podkomisji m.in. zgłaszano wątpliwości, czy projekt ten będzie kompatybilny z zapowiedzianą przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycją nowej ustawy o sądach powszechnych, której założeniem jest m.in. "spłaszczenie" obecnej struktury sądów. Zgodnie z tą propozycją w miejsce obecnych sądów rejonowych, okręgowych oraz apelacyjnych powstać miałyby sądy okręgowe rozpatrujące sprawy w pierwszej instancji oraz sądy regionalne zajmujące się sprawami w drugiej instancji.

Odnosząc się do koncepcji sędziów pokoju w kontekście zapowiedzi resortu sprawiedliwości dotyczących reformy sądów powszechnych, Müller powiedział, że co do projektu reformującego sądy powszechne "nie ma jeszcze decyzji na poziomie rządowym". "Projekt dotyczący zmiany struktury sądów nie przeszedł rządowej ścieżki legislacyjnej, więc na razie nie mogę powiedzieć, w jakim kierunku to będzie szło" - zaznaczył.

Natomiast, mówiąc o projekcie o sędziach pokoju, rzecznik rządu wskazał, że fakt, iż "prezydent składa inicjatywę ustawodawczą zawsze jest ważny dla parlamentu i dobrze, żebyśmy o tym projekcie, generalnie zmian w wymiarze sprawiedliwości, porozmawiali w różnych kontekstach".

Dopytywany, czy da się wprowadzić sędziów pokoju bez równoczesnej zmiany struktury sądów, Müller odpowiedział, że "dlatego warto, abyśmy porozmawiali o tym w parlamencie". "Faktycznie pojawiają się argumenty, ze może dojść do braku komplementarności systemu, ale od tego jest parlament, żeby o tych kwestiach dyskutować" - dodał Müller.

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Mikołaj Małecki
mja/ mml/ ann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA