REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż przez jednostkę organizacyjną powiatu, tj. Zarząd Dróg Powiatowych, środków trwałych (ciągnika rolniczego, samochodu specjalistycznego oraz koparko-spycharki), które były wykorzystywane tylko i wyłącznie do realizacji celów statutowych związanych z utrzymaniem dróg powiatowych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Spółka prawa handlowego z niskim kapitałem, w sieci spółek powiązanych kapitałowo i osobowo, mająca długi – to główne cechy, po których można rozpoznać tzw. zawodowego dłużnika - wskazują eksperci Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy. Najczęściej są to firmy handlowe - dodali.
REKLAMA
REKLAMA
Akcje gratisowe są to akcje wydawane nieodpłatnie akcjonariuszom spółki. Takie nieodpłatne wydanie akcji ma miejsce w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego.
Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może sprzedać swoje udziały, ich część lub część udziału innej osobie. Umowa sprzedaży udziałów musi być zawarta na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Mianem dywidendy określamy rodzaj dochodu z kapitału.
Biegli rewidenci tworzą samorząd zawodowy biegłych rewidentów – Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Krajowa Izba działa na podstawie przepisów ustawy oraz postanowień statutu. Przynależność do Izby jest obowiązkowa i powstaje z dniem wpisu do rejestru.
Komercjalizacja w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Komercjalizacji dokonuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.
Kapitał zakładowy to inaczej kapitał podstawowy (określany ogólnie jako kapitał założycielski). Stanowi on pierwotny wkład właścicieli wniesiony przy założeniu spółki. Jego wysokość może być zmieniana w trakcie rozwoju spółki. Wartość tego kapitału musi być zgodna z danymi rejestru handlowego, umową spółki lub statutem jednostki gospodarczej.
Kapitał docelowy to instytucja wprowadzona do Kodeksu spółek handlowych, która polega na upoważnieniu zarządu spółki akcyjnej na okres nie dłuższy niż trzy lata do podwyższenia kapitału zakładowego przez dokonanie jednego albo kilku kolejnych podwyższeń kapitału. Upoważnienie wymaga zmiany statutu. Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału nie może obejmować uprawnienia do podwyższenia kapitału ze środków własnych spółki.
Mianem certyfikatów inwestycyjnych określamy certyfikaty emitowane przez zamknięty fundusz inwestycyjny (publiczne certyfikaty inwestycyjne albo niepubliczne certyfikaty inwestycyjne).
REKLAMA