reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kary jakie może nakładać statut szkoły na uczniów

Kary jakie może nakładać statut szkoły na uczniów

Statut szkoły jest dokumentem uchwalanym przed radę szkoły, na podstawie projektu przygotowanego przez radę pedagogiczną. Określa on nie tylko sposób organizacji szkoły, ale także prawa i obowiązki uczniów.

Statut szkoły powinien określać prawa i obowiązki uczniów, w tym przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły. Oczywiste jest, że statuty szkół, powinny być zgodne z ustawą o systemie oświaty. Wobec tego, jeśli statut jakiejkolwiek szkoły przewiduje kary zbyt surowe bądź nieadekwatne do przewinienia, opiekunowie dzieci mogą złożyć zawiadomienie do kuratorium oświaty, które to ma prawo zalecić dyrektorowi szkoły, aby ten zmienił wyznaczoną karę, a nawet wykreślił ją ze statutu.

Do kompetencji dyrektora szkoły należy nadzór pedagogiczny, który między innymi polegać ma na czuwaniu nad przestrzeganiem statutu szkoły oraz praw dziecka i ucznia. Najłagodniejszą karą jaka może spotkać ucznia jest upomnienie od wychowawcy. Jest ona stosowana przy najlżejszych przewinieniach, a sprowadza się zazwyczaj do rozmowy z uczniem lub jego opiekunem. Kolejnymi ze stosowanych kar jest nagana wychowawcy, zaprezentowana w obecności całej oraz pozbawienie ucznia możliwości udziału w wydarzeniach klasowych i szkolnym o charakterze rozrywkowo – rekreacyjnym. W przypadku cięższych przewinień, kary wymierza bezpośrednio dyrektor szkoły. Do kar tu stosowanych należy upomnienie, nagana oraz przeniesienie do innej klasy.

Polecamy serwis: Prawa dziecka

W najcięższych przewinieniach dana osoba może nawet zostać skreślona z listy uczniów. Oczywiście nie można tu zapomnieć o obowiązku szkolnym. Wobec powyższego, w stosunku do uczniów, którzy objęci są obowiązkiem szkolnym, dyrektor szkoły może wystąpić do kuratorium oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia o innej szkoły. Nastąpić to może tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład, gdy uczeń stosuje przemoc wobec rówieśników. W stosunku do osób nieobjętych obowiązkiem szkolnym dyrektor szkoły może, w drodze decyzji, skreślić dana osobę z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

Zachowanie ucznia ma oczywiście wypływ na jego końcową ocenę ze sprawowania. Ocenę tą proponuję wychowawca klasy, jako nauczyciel mający największy kontakt z danym uczniem, ale może ona ulec obniżeniu przez radę pedagogiczną na wniosek jednego z nauczycieli.

Zobacz także: Kiedy można skreślić ucznia z listy

Podstawa prawa:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama