Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie w spółce partnerskiej

Monika Pązik
niedziedziczne udziały spółki partnerskiej, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych /fot. Fotolia
niedziedziczne udziały spółki partnerskiej, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego. Prowadzona jest przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Oznacza to, że ich udziały nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż w miejsce zmarłego partnera wstąpi jego spadkobierca posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Partnerzy w spółce partnerskiej

Specyfika spółki partnerskiej polega na tym, że jej udziałowcami są osoby wykonujące wolne zawody takie jak np. adwokat czy biegły rewident. Spółka partnerska zaliczana jest do spółek osobowych prawa handlowego, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Partnerzy w tej spółce nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki wynikające z wykonywania zawodu przez pozostałych partnerów jak również za działania osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego. Sama umowa spółki powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego a prowadzenie spraw spółki na zewnątrz należy do poszczególnych partnerów.

REKLAMA

Zobacz: Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Zgodnie z art. 88 kodeksu spółek handlowych partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Dziedziczenie udziałów

Co do zasady udziały w spółce partnerskiej są niedziedziczne. Możliwość dopuszczenia spadkobierców zmarłego partnera uzależniona jest od postanowień umowy spółki partnerskiej. Jeżeli nie istnieje odpowiedni zapis umowny, a partnerzy w odpowiednim czasie nie podejmą żadnej uchwały spółka ulegnie rozwiązaniu po przeprowadzeniu na wniosek spadkobierców postępowania likwidacyjnego. Jednakże sam fakt śmierci partnera nie stanowi samoistnej przyczyny rozwiązania spółki. Art. 98 § 2 kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość rozwiązania, jeżeli w spółce pozostałby tylko jeden partner lub gdyby tylko jeden posiadał odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu to spółka ulegnie rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia wskazanych zdarzeń.

Wstąpienie do spółki spadkobiercy zmarłego partnera

W przypadku śmierci jednego z partnerów spółka nie ulega rozwiązaniu tak, jak w przypadku spółki cywilnej. Spółka trwa dalej, jeżeli umowa tak stanowi oraz jeżeli partnerzy nie postanowią inaczej. Jednakże, jeżeli w umowie spółki zostanie zamieszczone odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego partnera mogą wstąpić w jego miejsce. Warunkiem wstąpienia jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, który stanowi uprawnienie spadkobiercy. Zazwyczaj jest to związane z kontynuacją tradycji rodzinnej w kwestii wykonywanego zawodu. Wstąpić w prawa zmarłego partnera może jeden bądź kilku spadkobierców. W takim przypadku koniecznością będzie uzupełnienie danych firmy, w szczególności imion i nazwisk partnerów. Jednakże spadkobierca będący w trakcie zdobywania kwalifikacji zawodowych nie może być partnerem spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadkobiercy w postępowaniu likwidacyjnym

Jeżeli w umowie spółki nie znajduje się postanowienie, iż w razie śmierci jednego z partnerów spółka prowadzi dalej działalność, ulega rozwiązaniu. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego. Spadkobiercy zmarłego partnera wstępują w jego miejsce i podczas całego postępowania ich zobowiązania wobec spółki są znacznie ograniczone. Oznacza to, że spadkobiercy do chwili przyjęcia spadku odpowiadają za zobowiązania spółki tylko co do wysokości przysługującego spadku. Możliwe jest również przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem za długi. W takiej sytuacji spadkobiercy odpowiadają tylko co do wysokości aktywów spadku. Podczas prowadzonego postępowania likwidacyjnego do zakończenia postępowania o dział spadku, spadkobiercy odpowiadają solidarnie. Natomiast po przeprowadzeniu działu, odpowiadają co do wysokości udziałów w spadku.

Zobacz: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Rozliczenie spadkobierców

Śmierć partnera powoduje ustanie jakichkolwiek więzi majątkowych pomiędzy nim a spółką. W takim przypadku jego wkład do spółki podlega dziedziczeniu a spadkobiercom przysługuje roszczenie o zwrot wartości wkładu. Zatem mogą domagać się rozliczenia wkładu. Wartość takiego udziału oblicza się z uwzględnieniem wartości zbywczej majątku spółki na dzień śmierci partnera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty od 29 września do 1 października 2023 r. w całej Polsce. Sprawdź kto i gdzie wejdzie za darmo w Twoim województwie!

  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty dla seniorów. „Weekend seniora z kulturą” potrwa od 29 września do 1 października 2023 r. Sprawdź co możesz zobaczyć bezpłatnie w swoim miejscu zamieszkania. 

  W Dorohusku po polskiej stronie granicy w 32-godzinnej kolejce stoi ok. 800 tirów

  Około 32 godzin czekają w niedzielę kierowcy tirów na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście w Dorohusku (Lubelskie). W kolejce stoi ok. 800 ciężarówek – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

  W Bielsku-Białej powstanie 205 lokali komunalnych. Na ten cel przeznaczono ponad 13 mln zł

  Bielsko-Biała otrzyma ponad 13 mln zł wsparcia na budowę mieszkalnictwa komunalnego. Z tych środków powstanie 205 lokali mieszkalnych, które są w zasobach gminnych. Dzięki temu będziemy mieć w mieście więcej mieszkań dla osób z niskimi dochodami i zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówił w piątek (22 września 2023 r.) minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Nowe zasady planowania i zagospodarowania. Urzędnicy przejdą cykl szkoleń

  Rusza długo oczekiwana reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że właśnie weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. By wspomóc pracę urzędników w samorządach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało cykl szkoleń stacjonarnych i online.

  REKLAMA

  1000 zł - tyle zapłacą kierowcy za skasowanie punktów karnych

  Rośnie zainteresowanie kursami redukującymi punkty karne. Może być ciężko dostać się na wrzesień. Sprawdź, które ośrodki przeżywają największe oblężenie. 

  24 września odbędzie się 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Sprawdź które ulice będą zamknięte

  24 września odbędzie się 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Sprawdź które ulice będą zamknięte. Jak poruszać się po mieście środkami komunikacji?

  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  REKLAMA

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA