reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Mam na myśli fakt dość powszechnej wiedzy na jego temat oraz ogólnej świadomości, że ten przepis prawa w ogóle jest oraz, że dotyka on problemu upadłości spółki. Rzeczą bardzo istotną, a już niekoniecznie wiadomą jest fakt, że dotyczy on jedynie spółki z o.o i odnosi się jedynie do odpowiedzialności cywilnej oraz nie znajduje zastosowania przez analogię do spółki akcyjnej.

Co wynika z ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze?

Wynika z niej, że dłużnik ma dwa tygodnie, od dnia, kiedy wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, na zgłoszenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeśli, przykładowo, dłużnikiem jest osoba prawna, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto ma prawo reprezentować go sam lub łącznie z innymi osobami. Zarówno spółka z o.o jak i akcyjna są właśnie osobami prawnymi.

Różne kolory odpowiedzialności…

Nie ma wątpliwości co do tego, że odpowiedzialność cywilna, w poruszanym dziś temacie, pozostaje w związku z odpowiedzialnością karną, choć odpowiedzialność karna uregulowana jest niezależnie od odpowiedzialności cywilnej. Nie mniej waga problemu jest na tyle duża, że ustawa pozwala na uruchomienie i jednej i drugiej. W zależności od tego, po której stronie jesteśmy ma to swoje blaski i cienie.

Artykuł, który reguluje omawianą kwestię odpowiedzialności karnej wymienia jako sprawcę czynu członka zarządu spółki albo likwidatora. Koniec, kropka. W związku z czym każda inna osoba nie wymieniona w tym przepisie, nie jest objęta jego zakresem podmiotowym. Biorąc pod uwagę usytuowanie art. 586 kodeksu spółek handlowych nie znajduje on zastosowania wyłącznie do spółki z o.o czy też wyłącznie do spółki akcyjnej. Dotyczy on tych wszystkich przypadków, kiedy pojawiają się w spółkach członkowie zarządu czy likwidatorzy.

Zobacz serwis: Spółki

Kara

Na czym polega istota opisanego przestępstwa? Na zaniechaniu. Na niezgłoszeniu wniosku o upadłość. A kara? Karą jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Grzywna w polskim prawie wymierzana jest w stawkach dziennych. Określa się liczbę oraz wysokość jednej stawki dziennej. Liczba stawek to między 10 a 540, natomiast wysokość stawki dziennej to kwoty między 10 zł a 2.000 zł. W zależności od ilości stawek dziennych i ich wysokości ustalonej przez sąd, wysokość może być różna. Kara ograniczenia wolności od jednego do dwunastu miesięcy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność karna członka zarządu. /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność karna członka zarządu. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama