Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowy.
Czy można uchylić się od oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby w myśl Kodeksu cywilnego?
Aktualizacja: 02.08.2019
Oświadczenie woli jest jednym z podstawowych pojęć prawa cywilnego. Jego celem jest wywołanie skutków prawnych w oparciu o swobodne i zrozumiałe dla wszystkich wyrażenie własnej woli przez stronę. Co w przypadku gdy wyrażenie woli wynika z groźby, czy można się uchylić od takiego oświadczenia? »
Jakie są skutki prawne listu intencyjnego?
Aktualizacja: 12.03.2012
List intencyjny jest formą wyrażenia woli stron celem zawarcia w przyszłości umowy po przeprowadzonych negocjacjach. Czy można go traktować na równi z umową przedwstępną? »
Aktualizacja: 14.12.2011
Błąd to jedna z wad oświadczenia woli. Jest to szczególny stan faktyczny, który uzasadnia pozbawienie oświadczenia woli skuteczności prawnej. Wszystkie szczególne stany faktyczne muszą być wskazane przez ustawodawcę. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (umowy przyrzeczonej). »
Aktualizacja: 13.12.2011
Wady oświadczenia woli to szczególne stany faktyczne, przewidziane przez ustawodawcę, które skutkują pozbawieniem oświadczenia woli skutecznością prawną. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Przez oświadczenie woli należy rozumieć przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego. Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej. »
Aktualizacja: 01.08.2011
Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną. »
Aktualizacja: 19.03.2012
Umowy obciążone wadami oświadczenia woli są albo nieważne albo można je unieważnić. Wszystko zależy od rodzaju wady. »