reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia finansowe > Zmiany w realizacji inwestycji powinny zostać utrzymane po pandemii

Zmiany w realizacji inwestycji powinny zostać utrzymane po pandemii

W wyniku pandemii GDDKiA zmodyfikowała zasady realizacji i rozliczania kontraktów infrastrukturalnych. To dobre zmiany, które warto utrzymać po zniesieniu obostrzeń w życiu społeczno-gospodarczym. Mimo to opóźnień nie da się uniknąć. W związku z tym nie można zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu inwestycji.

GDDKiA wprowadziła szereg nowych reguł, które mają pozytywnie wpłynąć na realizację inwestycji w czasie obowiązywania obostrzeń mających ograniczyć zasięg epidemii. Część z nich dotyczy zatem bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, m.in. korzystania ze spotkań prowadzonych zdalnie, podpisów elektronicznych i innych form pozwalających na cyfrową realizację poszczególnych formalności.

Z kolei punktu widzenia zabezpieczeń prowadzonych prac i płynności finansowej firm realizujących roboty budowlane, najistotniejsze jest usprawnienie przepływów finansowych za zrealizowane prace oraz 5–letni okres gwarancji jakości zabezpieczony gwarancją finansową. Dopuszczono także akceptację gwarancji w formie elektronicznej. Kierunek jest właściwy, ale zmiany wprowadzone przez GDDKiA mogłyby być większe.

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

Debata o konieczności zmian trwa od lat

Dyskusja na temat obniżenia wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz skrócenia jego trwania toczy się już wiele lat. Aktualnie najczęściej wynosi aż 10% wartości umowy, a okres ważności gwarancji jakości sięga nawet 10 lat. Duże wartości zabezpieczeń powodują szybkie wyczerpywanie dostępnych limitów dla wykonawcy, tzw. linii gwarancyjnych. Natomiast oczekiwania dotyczące 10-letniego okresu gwarancji jakości są często nie do spełnienia przez rynki ubezpieczeniowe i reasekuracyjne. Standardem na rynkach reasekuracyjnych jest 5–letni okres gwarancji jakości. Firmy budowlane mają zatem coraz mniejszy dostęp do gwarancji, a obawy rynków finansowych przed możliwym kryzysem i efektem domina w sektorze jeszcze zwiększają ostrożność ubezpieczycieli.

Spowolnienia prac nie da się jednak uniknąć

Mimo otwartości zamawiających i wykonawców na nowe rozwiązania nie da się zapewne uniknąć spowolnienia w realizacji wielu inwestycji. Polski Związek Pracodawców Budownictwa prowadzi cotygodniową ankietę oceniającą wpływ COVID-19 na branżę. Z opublikowanej 9 kwietnia 2020 r. wynika, że:

  • 20% pracowników jest nieobecna w pracy (choroba, urlop, kwarantanna),
  • w wielu obszarach praca zdalna nie ułatwia prowadzenia działalności (m.in. kłopoty komunikacyjne z konsorcjantami, klientami, urzędami, projektantami etc.),
  • odpływ pracowników z Ukrainy wywołuje istotne problemy z funkcjonowaniem firm podwykonawczych,
  • pojawia się coraz więcej sygnałów o opóźnieniach w dostawach materiałów, surowców i produktów – głównie pochodzących z importu i przeznaczonych dla segmentu kubaturowego,
  • niektórzy podwykonawcy wystawiają powiadomienia o roszczeniach z tytułu skutków COVID-19 i wnoszą o renegocjację warunków umowy lub wycofują się ze współpracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama