REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi płatnicze

Przez usługi płatnicze rozumie się działalność polegającą na:

Rada Europejska

Rada Europejska nadaje Unii impulsy niezbędne do jej rozwoju i określa ogólne kierunki i priorytety polityczne. Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej.

Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknotach NBP: GALERIA

Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie po raz kolejny znalazł się na banknotach Narodowego Banku Polskiego. W ten sposób NBP chce uczcić setną rocznicę otrzymania przez uczoną Nagrody Nobla. Banknot kolekcjonerski wyemitowany 25 listopada 2011 r. ma nominał 20 zł.

Trybunał Obrachunkowy

Trybunał Obrachunkowy sprawuje kontrolę rachunków Unii.

REKLAMA

Upadłość konsumencka – ratunek czy konieczność?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań. Aby wniosek o umorzenie długów został rozpatrzony pozytywnie, dłużnik musi spełnić kilka warunków.

Rezerwa ogólna i rezerwy celowe w budżecie jednostek samorządu terytorialnego

Rezerwa ogólna w budżecie jednostek samorządu terytorialnego, podobnie jak w budżecie państwa, ma charakter obowiązkowy. Rezerwę ogólną przeznacza się na dowolny wydatek jednostki samorządu terytorialnego związany z realizacją jej zadań, którego nie można było przewidzieć w dniu uchwalania budżetu. W budżecie jednostki samorządu terytorialnego tworzy się rezerwę ogólną, w wysokości nie niższej niż 0,1% i nie wyższej niż 1% wydatków budżetu.

Rezerwa ogólna i rezerwy celowe budżetu państwa

Rezerwa ogólna budżetu państwa ma charakter obowiązkowy, tworzona jest w celu sfinansowania wydatków nieprzewidzianych w ustawie budżetowej – wywołanych zdarzeniami losowymi. Z reguły rezerwą ogólną dysponuje Rada Ministrów. RM może jednak przekazać to uprawnienie w drodze rozporządzenia Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów. W budżecie państwa tworzy się rezerwę ogólną nie wyższą niż 0,2% wydatków budżetu.

Parlament Europejski

Parlament Europejski pełni, wspólnie z Radą, funkcje prawodawczą i budżetową. Pełni funkcje kontroli politycznej i konsultacyjne zgodnie z warunkami przewidzianymi w Traktatach. Wybiera przewodniczącego Komisji.

REKLAMA

Renta zagraniczna Vademecum

Przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. A na jakich zasadach przyznawane są renty w poszczególnych krajach członkowskich.

Samochodem do Belgii

Belgia kojarzy nam się głównie z czekoladą i frytkami. Tam też znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego. Zanim zdecydujemy się na podróż do Belgii, (chociażby po to by skosztować jeden z 1000 gatunków belgijskiego piwa) warto zapoznać się z tym, co może spotkać nas w na drodze w Belgii.

Oszustwo kapitałowe

Czyn zabroniony oszustwa kapitałowego popełnia ten, kto w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.

Obrót dewizowy

Przez obrót dewizowy należy rozumieć obrót dewizowy z zagranicą oraz obrót wartościami dewizowymi w kraju.

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Komitet Regionów

Komitet Regionów to organ, który pełni funkcję doradczą w Unii Europejskiej. W skład Komitetu Regionów wchodzą przedstawiciele społeczności regionalnych i lokalnych, posiadający mandat wyborczy społeczności regionalnej lub lokalnej albo odpowiedzialni politycznie przed wybranym zgromadzeniem.

Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Komitet Ekonomiczno-Społeczny to organ pełniący funkcję doradczą w Unii Europejskiej. W skład Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców, pracowników oraz inni przedstawiciele podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, w szczególności z dziedzin społeczno-ekonomicznej, obywatelskiej, zawodowej i kultury.

Komisja Europejska

Kadencja Komisji wynosi pięć lat. Członkowie Komisji są wybierani ze względu na swe ogólne kwalifikacje i zaangażowanie w sprawy europejskie spośród osób, których niezależność jest niekwestionowana.

Instytucja kredytowa

Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Zasada pomocniczości i proporcjonalności

Zgodnie z zasadą pomocniczości, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia Europejska podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii.

Instytucja finansowa

Mianem instytucji finansowej określamy podmiot, do którego głównych zadań należy obracanie środkami pieniężnymi (ich gromadzenie i dysponowanie nimi – wydatkowanie). Wśród instytucji finansowych należy wymienić banki, kasy oszczędnościowe, zakłady ubezpieczeń czy zakłady reasekuracyjne.

Holding w prawie bankowym

Holding tworzy strukturę, w skład której wchodzą różne podmioty gospodarcze (samodzielne pod względem prawnym), a jeden z tych podmiotów posiada pozycję dominującą. Istota holdingu polega na tym, że jeden podmiot zarządza innymi oraz kontroluje ich działalność dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding prowadzi do swego rodzaju kumulacji kapitału. Na gruncie ustawy – Prawo bankowe wyróżniamy: holding bankowy krajowy oraz holding bankowy zagraniczny.

Fundusze własne krajowej instytucji płatniczej

Krajowa instytucja płatnicza jest obowiązana posiadać w każdym czasie fundusze własne dostosowane do rozmiaru prowadzonej działalności i rodzaju usług płatniczych, jakie może świadczyć na podstawie posiadanego zezwolenia.

Europejski Bank Inwestycyjny

Członkami Europejskiego Banku Inwestycyjnego są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Bank ten ma osobowość prawną. Europejski Bank Inwestycyjny pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych (nie z budżetu Unii) po czym udziela pożyczek (o niskiej stopie procentowej) państwom Unii oraz państwom sąsiedzkim. Głównym celem udzielanych pożyczek są projekty służące ochronie środowiska czy poprawie infrastruktury bądź dostaw energii.

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (EBC) wraz z krajowymi bankami centralnymi tworzą Europejski System Banków Centralnych (ESBC). Natomiast Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne Państw Członkowskich, których walutą jest euro (tworzą tzw. Eurosystem) prowadzą politykę pieniężną Unii. Organy decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego kierują Europejskim Systemem Banków Centralnych.

Elektroniczny instrument płatniczy

Pod pojęciem elektronicznego instrumentu płatniczego należy rozumieć każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych na odległość, umożliwiający posiadaczowi dokonywanie operacji przy użyciu informatycznych nośników danych lub elektroniczną identyfikację posiadacza niezbędną do dokonania operacji, w szczególności kartę płatniczą lub instrument pieniądza elektronicznego.

Dotacje przedmiotowe

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych dotacje przedmiotowe są to środki przeznaczone na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, kalkulowane według stawek jednostkowych.

Dotacje celowe

Na co można przeznaczyć dotacje celowe?

Samochodem na Litwę

Litwa to dla Polaków kraj szczególny. Przed długi okres bowiem Polska i Litwa były związany wspólną historią. Jest to nie tylko ojczyzna Adama Mickiewicza, ale i najbliższy nam kulturowo kraj nadbałtycki. Przed wizytą u naszych północno-wschodnich sąsiadów, warto zapoznać się z krótkim opisem dotyczącym tego, na co zwrócić uwagę podczas pobytu na Litwie.

Kurorty narciarskie: Słowacja

Ośrodki narciarskie na Słowacji stają się coraz bardziej popularne i prześcigają się w zdobywaniu narciarzy. Ich atrakcyjność wśród Polaków polega przede wszystkim na bliskim położeniu i nie wygórowanych cenach. Dlatego Ci, których nie stać na wyjazd w Alpy mogą skorzystać z nowoczesnej infrastruktury narciarskiej u naszych południowych sąsiadów.

Wymiar sprawiedliwości i prawa podstawowe w budżetach unijnych

Mieszkańcy Europy powinni czuć się swobodnie, mieszkając, podróżując lub robiąc zakupy w państwie członkowskim niebędącym ich krajem. Bez względu na miejsce przebywania na terenie Unii powinni oni mieć zapewniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Wysoki przedstawiciel prowadzi wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii. Przyczynia się, poprzez swoje propozycje, do opracowania tej polityki i realizuje ją działając z upoważnienia Rady. Dotyczy to także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Wysoki przedstawiciel przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych.

Zwykła procedura prawodawcza

Zwykła procedura prawodawcza polega na przyjęciu rozporządzenia, dyrektywy lub decyzji wspólnie przez Parlament Europejski i Radę na wniosek Komisji.

Kupno zadłużonego mieszkania

Obecnie kupno zadłużonego mieszkania może okazać się korzystne finansowo. Jednakże procedura związana z zakupem zadłużonego mieszkania jest bardziej skomplikowana niż mieszkania z nieobciążoną hipoteką.

Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

Odwrócona hipoteka to dla seniorów szansa na dodatkowe źródło dochodu. Na czym polega odwrócona hipoteka i czy na pewno warto się na nią decydować?

Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Bank udzieli Ci najtańszego kredytu na rynku w sytuacji, jeżeli w okresie dwóch lat od remontu będziesz potrzebował gotówki. Najtańszy kredyt jest zabezpieczony hipotecznie i można go przeznaczyć na każdy cel.

Ile Polacy trzymają w bankach?

Polacy trzymają w bankach 443,4 mld zł. Duża część z tej kwoty mogłaby zarabiać na lokatach i kontach oszczędnościowych, zamiast marnować się na zwykłych rachunkach.

Dewizy a wartości dewizowe

Mianem dewiz określamy papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego, wystawione w walutach obcych.

Nowa seria monet okolicznościowych NBP: GALERIA

Narodowy Bank Polski przygotował nową serię monet okolicznościowych pt. "Polskie kluby piłkarskie". Jako pierwsza na monetach pojawiła się Polonia Warszawa. 11 listopada 2011 r. do obiegu wprowadzono 50 000 srebrnych monet pięciozłotowych i 800 000 złotych monet dwuzłotowych.

Autoryzacja transakcji płatniczejosoba

Przez autoryzację transakcji płatniczej należy rozumieć sytuację, w której płatnik wyraził zgodę na wykonanie transakcji płatniczej w sposób przewidziany w umowie między płatnikiem a jego dostawcą. Zgoda może dotyczyć także kolejnych transakcji płatniczych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.

Akceptant

Przez akceptanta należy rozumieć przedsiębiorcę, który zawarł z agentem rozliczeniowym umowę o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych.

Agent rozliczeniowy

Przez agenta rozliczeniowego należy rozumieć bank lub instytucję kredytową prowadzące działalność określoną w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, albo instytucję płatniczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Polacy nie boją się kredytów w euro

Polacy nie boją się kredytów w euro i mimo większego ryzyka często wybierają zadłużenie w europejskiej walucie. Dlaczego kredyt w euro może być korzystniejszy niż kredyt złotowy?

Co z kredytami hipotecznymi w 2012 roku?

Co z kredytami hipotecznymi w 2012 roku? Specjaliści prognozują, że Rekomendacja S, która wkrótce wejdzie w życie, ograniczy dostęp do kredytów mieszkaniowych około 40 tys. osobom.

Pożyczka na maszyny i urządzenia budowlane

Pożyczka na maszyny i urządzenia budowlane to nowa oferta BZ WBK Finanse & Leasing. Pożyczki i leasing to dla małych i średnich firm budowlanych szansa na zróżnicowanie źródeł finansowania.

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować lokaty z codzienną kapitalizacją, co przyniesie budżetowi państwa ponad 380 mln zł rocznie.

Polacy niechętnie zaciągają kredyty

Polacy niechętnie zaciągają kredyty – co czwarty Polak nie myśli o braniu pożyczki. Z czego wynikają obawy Polaków przed zaciąganiem kredytów w bankach?

Niewielkie zyski z lokat

Niewielkie zyski z lokat to wynik rosnącej inflacji. Jednak z prognoz NBP wynika, że w przyszłym roku zyski z depozytów bankowych będą większe.

Banki same wyliczają zdolność kredytową

Banki same wyliczają zdolność kredytową. Biorą pod uwagę nie tylko wysokość dochodów, lecz także comiesięczne wydatki potencjalnego kredytobiorcy. Im większa rodzina, tym koszt utrzymania jednej osoby jest mniejszy. Co jeszcze banki biorą pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej?

Kurorty narciarskie: Francja

Planując zimowy wypad na narty, warto wziąć pod uwagę kurorty we francuskich w Alpach, Pirenejach, Wogezach czy na Jure. Pod względem infrastruktury narciarskiej przodują w Europie właśnie Francuzi.

Kurorty narciarskie: Niemcy

Ośrodki narciarskie w Niemczech leżą głównie w południowej części kraju w Alpach i tam właśnie można spotkać najwięcej obcokrajowców, wśród których Polaków nie brakuje.

REKLAMA