REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Fundusz Hipoteczny Familia
Renta dożywotnia./ Fot. Fotolia
Renta dożywotnia./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Emeryci często nie są pewni czy będą mogli pozostać w swoim mieszkaniu i czy na pewno otrzymają należne im świadczenia.

Świadczenia emerytalne w Polsce są stosunkowo niskie, wielu seniorów jest zmuszonych do szukania dodatkowych źródeł dochodu. Banki mocno ograniczają udzielanie kredytów osobom w wieku poprodukcyjnym, m.in. zobowiązując kredytobiorcę do spłaty kredytu przed ukończeniem 70 roku życia. Odsetki od kredytu są bardzo wysokie. Nie ma też dla seniorów ofert pracy. Nowym  produktem na rynku finansowym jest odwrócona hipoteka jako renta dożywotnia. Jednak wokół świadczenia renty dożywotniej narosło wiele mitów, pytanie czy prawdziwych.

REKLAMA

Model sprzedażowy odwróconej hipoteki występuje w formie dożywocia oraz renty dożywotniej. Wymogiem jest ukończony 65 rok życia oraz prawo własności do mieszkania bądź też prawo wieczystego użytkowania.

Zobacz również: Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Krótko o rencie dożywotniej

REKLAMA

Umowa świadczenia renty dożywotniej z prawem dożywotniego zamieszkania w nieruchomości w zamian za przeniesienie prawa własności na fundusz jest oparta na artykule 903 z Kodeksu Cywilnego, który mówi że przez umowę renty dożywotniej jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku. Ta regulacja prawna pozwala uzyskiwać dodatkowe dochody z tytułu przeniesienia  prawa własności do nieruchomości na inny podmiot, w tym wypadku fundusz hipoteczny.

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia, a tym samym znalazły się w grupie poprodukcyjnej. Tylko 14% emerytów ma możliwość po przejściu na emeryturę na podjęcie dodatkowej pracy, a w tym tylko 8% - może pochwalić się regularnymi dodatkowymi przychodami. Grupa seniorów, którzy żyją wyłącznie ze świadczenia emerytalnego jest bardzo duża. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętna emerytura w naszym kraju wynosi około 1300 złotych, wynika, że duża część naszego społeczeństwa żyje poniżej przeciętnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem niskich emerytur występuje także w krajach zachodnioeuropejskich, choć w znacznie mniejszym stopniu. W UE poradzono sobie z nim wprowadzając na rynek usługę odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym oraz kredytowym jako odwrócony kredyt hipoteczny. W Polsce także powoli dojrzewamy do tego. Na tę chwilę brakuje jeszcze w naszym kraju należytej wiedzy na temat tego produktu finansowego, co powoduje, że narastają wokół niego nieprawdziwe mity.

Zobacz również: Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Mit 1 – Zostanę pozbawiony mieszkania

Wielu seniorów obawia się, że po podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym, zostanie zmuszonych do opuszczenia swojego mieszkania. Strach ten powiększają jeszcze niektóre tytuły ukazujące się w prasie, jak „Stracą mieszkania…”, „Chcą odebrać mieszkania tysiącom polskich seniorów…” itd. Tymczasem zgodnie z  zapisami  zawartymi w akcie notarialnym taka sytuacja jest niemożliwa. „Dbamy o to, aby nasi klienci byli zabezpieczeni prawnie i dobrze poinformowani o ofercie. Akt notarialny oraz odpowiednie zapisy w księdze wieczystej gwarantują im prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości. Dodatkowo ustanowiona hipoteka umowna, do wysokości wartości nieruchomości klienta, jest gwarantem dochodzenia  roszczeń wynikających z   świadczeń pieniężnych z tytułu renty ” – mówi dr Maria Schicht z Funduszu Hipotecznego Familia.

Mit 2 – Co się dzieje, kiedy Fundusz nie wypłaca renty dożywotniej?

Jak wynika z samej nazwy, renta dożywotnia jest wypłacana seniorowi do końca jego życia. Nawet jeśli wysokość wypłacanej renty przekroczy wartość nieruchomości wskazanej w umowie, fundusz jest zobowiązany do dalszego wypłacania świadczenia. W przypadku gdyby jednak doszło do zaprzestania wypłacania świadczenia, senior może dochodzić swojej należności korzystając z oświadczenia funduszu o poddaniu się egzekucji w trybie art.777 k.p.c.

Mit 3 – Stracę mieszkanie, gdy fundusz zbankrutuje

REKLAMA

Klienci często pytają – co się stanie, gdy fundusz nagle zbankrutuje? Jest to oczywiste pytanie w ich sytuacji, obawiają się przecież o swoją przyszłość. Jednak w rzeczywistości nie ma żadnych powodów do obaw. Fundusz Hipoteczny w akcie notarialnym gwarantuje klientowi prawo dożywotniego korzystania z nieruchomości. Nawet jeśli firma zbankrutuje, klient nie utraci prawa do użytkowania i zamieszkania w mieszkaniu. Na podstawie wpisu w dziale IV księgi  wieczystej hipoteki umownej do wysokości wartości nieruchomości może nawet stać się ponownie właścicielem mieszkania.

Wiele obaw powstaje na skutek niedoinformowania, bądź są efektem mętliku informacyjnego przekazywanego przez niektóre media. Potwierdza to starą zasadę, każdą informację należy sprawdzić.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

  Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

  Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co Ukraińcy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

  Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

  PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać samochód.

  REKLAMA

  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  Wybory samorządowe 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Trzeba pisemnie uprzedzić pracodawcę o nieobecności

  Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdziliśmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach samorządowych w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

  Dziecko ma problemy z matematyką? Można dostać nawet na 6666 zł dofinansowania na edukację matematyczną. Sprawdź zasady.

  Do października 2024 r. będą przyznawane dotacje na realizację projektów, których tematem przewodnim będzie geometria. Wsparcie dostaną pomysły, które udowodnią, że geometria jest nie tylko wszechobecna, ale przede wszystkim ciekawa i inspirująca.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  REKLAMA

  ZUS: dodatek pielęgnacyjny wzrasta o 35,68 zł. Świadczenie uzupełniające 2419,33 zł, honorowe 6246,13. Waloryzacja w dodatkach i ryczałcie energetycznym

  ZUS informuje jakie dodatki zmienia marcowa waloryzacja obejmie także kwoty dodatków do emerytur i rent

  Projekt rozporządzenia MRiRW: Stawki płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska

  Unia Europejska zobowiązała państwa członkowskie do wsparcia planów strategicznych sporządzanych w ramach wspólnej polityki rolnej. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa stawki płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska za 2023 r.

  REKLAMA