| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Emeryci często nie są pewni czy będą mogli pozostać w swoim mieszkaniu i czy na pewno otrzymają należne im świadczenia.

Świadczenia emerytalne w Polsce są stosunkowo niskie, wielu seniorów jest zmuszonych do szukania dodatkowych źródeł dochodu. Banki mocno ograniczają udzielanie kredytów osobom w wieku poprodukcyjnym, m.in. zobowiązując kredytobiorcę do spłaty kredytu przed ukończeniem 70 roku życia. Odsetki od kredytu są bardzo wysokie. Nie ma też dla seniorów ofert pracy. Nowym  produktem na rynku finansowym jest odwrócona hipoteka jako renta dożywotnia. Jednak wokół świadczenia renty dożywotniej narosło wiele mitów, pytanie czy prawdziwych.

Model sprzedażowy odwróconej hipoteki występuje w formie dożywocia oraz renty dożywotniej. Wymogiem jest ukończony 65 rok życia oraz prawo własności do mieszkania bądź też prawo wieczystego użytkowania.

Zobacz również: Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Krótko o rencie dożywotniej

Umowa świadczenia renty dożywotniej z prawem dożywotniego zamieszkania w nieruchomości w zamian za przeniesienie prawa własności na fundusz jest oparta na artykule 903 z Kodeksu Cywilnego, który mówi że przez umowę renty dożywotniej jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku. Ta regulacja prawna pozwala uzyskiwać dodatkowe dochody z tytułu przeniesienia  prawa własności do nieruchomości na inny podmiot, w tym wypadku fundusz hipoteczny.

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia, a tym samym znalazły się w grupie poprodukcyjnej. Tylko 14% emerytów ma możliwość po przejściu na emeryturę na podjęcie dodatkowej pracy, a w tym tylko 8% - może pochwalić się regularnymi dodatkowymi przychodami. Grupa seniorów, którzy żyją wyłącznie ze świadczenia emerytalnego jest bardzo duża. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętna emerytura w naszym kraju wynosi około 1300 złotych, wynika, że duża część naszego społeczeństwa żyje poniżej przeciętnej.

Problem niskich emerytur występuje także w krajach zachodnioeuropejskich, choć w znacznie mniejszym stopniu. W UE poradzono sobie z nim wprowadzając na rynek usługę odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym oraz kredytowym jako odwrócony kredyt hipoteczny. W Polsce także powoli dojrzewamy do tego. Na tę chwilę brakuje jeszcze w naszym kraju należytej wiedzy na temat tego produktu finansowego, co powoduje, że narastają wokół niego nieprawdziwe mity.

Zobacz również: Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »