REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta zagraniczna Vademecum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich.
Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich.

REKLAMA

REKLAMA

Przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. A na jakich zasadach przyznawane są renty w poszczególnych krajach członkowskich.

Zasady przyznawania rent w Polsce

Na podstawie ustawy emerytalnej, czyli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych przysługują: renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna oraz renta szkoleniowa. Kwestię przyznawania renty socjalnej reguluje odrębna ustawa.

REKLAMA

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz jego niezdolność do pracy powstała w ściśle określonych okresach. ZUS przyzna prawo do renty szkoleniowej, jeżeli lekarz orzecznik, na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego orzeknie, że osoba jest niezdolność do pracy, a przekwalifikowanie zawodowe jest celowe.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, zamieszkałej na terenie Polski, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zasady przyznawania rent w krajach Unii Europejskiej

Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

We Francji renta z tytułu niezdolności do pracy ma na celu zapewnienie pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy rekompensaty, za utracone wynagrodzenie. Można wyróżnić 3 kategorie świadczeń rentowych. W przypadku pierwszej grupy, mamy do czynienia z niepełnosprawnymi, którzy dysponują zdolnością do wykonywania pracy zawodowej. W drugiej grupie znajdują się niepełnosprawni niezdolni do wykonywania pracy zawodowej. Trzecia grupa dotyczy niepełnosprawnych sklasyfikowanych w drugiej grupie, którzy dodatkowo muszą korzystać z pomocy osoby trzeciej w podstawowych czynnościach życia codziennego.

Zobacz także: Na jakich zasadach przyznawana jest renta inwalidzka we Francji

Pracownik w Wielkiej Brytanii, który jest niezdolny do pracy przez okres roku 52 tygodni może liczyć na zamianę swojego zasiłku na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Renta wypadkowa przysługuje pracownikom, którzy stali się niepełnosprawni na skutek wypadku przy pracy. Pracownikom, którzy ulegli chorobie lub doznali uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą zawodową przysługuje renta chorobowa.

Zobacz także: Na jakie renty można liczyć w Wielkiej Brytanii

W Niemczech rentę z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych otrzymuje się przez okres jedynie trzech lat. Po okresie trzech lat stan zdrowia rencisty podlega ponownemu badaniu i, jeżeli jest to konieczne, okres wypłaty renty ulega przedłużeniu.

Zobacz także: Renta z tytułu ograniczonych zdolności zarobkowych w Niemczech

Renta rodzinna przysługuje w związku ze śmiercią pracownika jego najbliższej rodzinie. W przypadku, gdy zgon pracownika nastąpił w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, członkowie jego rodziny pozostali przy życiu otrzymają miesięczną rentę stanowiącą odsetek ostatniego rocznego wynagrodzenia pobranego przez zmarłego. Prawo do renty z tytułu niezdolności uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze musi istnieć choroba fizyczna lub umysłowa, która powoduje całkowitą i trwałą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Po drugie musi zostać spełniony warunek długiego okresu ubezpieczenia i opłacania składek.

Zobacz także: Renta inwalidzka i renta rodzinna we Włoszech

W Holandii po roku niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wcześniej chory ma prawo do zasiłku chorobowego. W prawie holenderskim można wyróżnić 7 kategorii niepełnosprawności.

Zobacz także: Na jakich zasadach Polak może otrzymać rentę w Holandii

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA