REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Już od 1 czerwca 2025 r. spore zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Dlaczego? Bo Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP (Dz.U. 2025 poz. 621). Zatem jakie konkretnie nowości i zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2025?
Organizacje pracodawców zaapelowały do rządu, by zrealizował niedawną obietnicę i wycofał się z obligatoryjnego zatrudniania cudzoziemców na podstawie umowy o pracę. Chodzi przede wszystkim o agencje pracy tymczasowej.
To już niemal 10 lat, odkąd śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, a dokładnie poza urzędem stanu cywilnego. Okazuje się, że zainteresowanie takimi ceremoniami rośnie.
Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.
REKLAMA
Cudzoziemiec to osoba, która pochodzi z innego kraju niż ten, w którym aktualnie przebywa lub w którym posiada obywatelstwo. Innymi słowy, jest to ktoś, kto jest obcokrajowcem w danym miejscu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zwolnienie z podatku dochodowego dla świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie dotyczy wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie umów zawartych z jednostkami samorządu terytorialnego.
Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), płatnicy dokonujący świadczeń dla cudzoziemców są zobowiązani do przekazywania do urzędu skarbowego informacji o wysokości dochodu (PIT-11) do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Informacje te muszą być przekazywane drogą elektroniczną. Płatnicy są również zobowiązani do żądania od podatników podania identyfikatora podatkowego i podawania go organom podatkowym.
- Ostrożnie liczymy, że po obecnym autozapisie w pracowniczych planach kapitałowych będzie oszczędzać ponad 3 mln Polaków - zauważa Bartosz Marczuk wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
REKLAMA
Senat wkrótce rozpoczyna dwudniowe posiedzenie; izba zajmie się nowelą Kodeksu wyborczego, która zakłada zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, a także nowelą ustawy o cudzoziemcach, której celem jest usprawnienie powrotów cudzoziemców do krajów pochodzenia.
Przepisy wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przesuwają terminy związane z załatwianiem spraw cudzoziemców dotyczących ich pobytu w Polsce. Ma to wpływ na długość pobytu cudzoziemców w Polsce, możliwość ich legalnej pracy oraz załatwianie spraw przez urzędy.
REKLAMA