REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?
Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To już niemal 10 lat, odkąd śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, a dokładnie poza urzędem stanu cywilnego. Okazuje się, że zainteresowanie takimi ceremoniami rośnie.
rozwiń >

Coraz więcej ślubów w plenerze

Z początkiem marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o aktach stanu cywilnego, liberalizująca możliwość zawierania ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Do tej pory było to możliwe jedynie w szczególnych przypadkach - jak pobyt w szpitalu czy więzieniu; teraz ceremonie mogą odbywać się w plenerze bez szczególnego powodu. Urzędnicy w rozmowie z PAP opowiedzieli, gdzie najchętniej pobierają się młodzi.

REKLAMA

Gdzie pobierają się warszawiacy

REKLAMA

Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w Warszawie Robert Szlachetka powiedział, że od wprowadzenia takiej możliwości chętnych na ślub cywilny poza urzędem przybywa. - W pierwszym roku było to 100 ślubów, a w 2024 - 360. Tendencja z roku na rok jest przyrostowa - o ok. 15 proc. - zaznaczył. W stolicy dużym zainteresowaniem przyszłych małżonków cieszą się kompleksy pałacowe. To m.in. Pałac Na Wyspie, Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie, a także Pałac Kultury i Nauki.

Warszawscy nupturienci zawierają również małżeństwa w restauracjach, barkach na Wiśle, hotelach i swoich domach i ogrodach. - Śluby w plenerze nie są tak ekstrawaganckie jak niektórym się wydaje. Rzeczywistość to nie amerykański film. Na ślub w balonie nikt się nie zgodzi, ponieważ zgodnie z zapisami ustawy o aktach stanu cywilnego ceremonia musi być przede wszystkim bezpieczna i godna - podkreślił Szlachetka.

Ulubione miejsca gdańskich nowożeńców

W Gdańsku popularne są m.in. obiekty należące do Muzeum Gdańska, np. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Twierdza Wisłoujście. - Chętnie wracamy do dworu Artusa, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych sal w Gdańsku, z wielkimi tradycjami. Zainteresowanie tym miejscem jest naprawdę duże. Będziemy mieli także ślub w Muzeum II Wojny Światowej - przekazała PAP kierownik USC w Gdańsku Grażyna Gorczyca.

Jeden ze ślubów, który zapadł w pamięci urzędniczce, odbył się w hali sportowej Olivia - na lodowisku. - Ślub zawierali nasi olimpijczycy - hokeiści, a w uroczystości uczestniczyły wszystkie grupy ze szkółek. Uformowany został szpaler z kijów hokejowych dla młodych, którzy na ceremonię przyjechali na łyżwach. Ja też dostałam propozycję założenia łyżew, ale ponieważ od dwudziestu lat nie jeździłam, wybrałam jednak bezpieczne miejsce na podeście - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najciekawsze miejsca na ślub w Szczecinie

REKLAMA

W Szczecinie w 2024 r. udzielono 196 ślubów w plenerze - o 16 więcej niż w 2023 r. - poinformowała kierownik USC w Szczecinie Anna Żbikowska. Jeden z nich odbył się na stadionie klubu piłkarskiego Pogoni Szczecin. Ceremonia zorganizowana została w dniu meczowym, na trybunach - w obecności kibiców zespołu z Pomorza.

- Jeden z ciekawszych ślubów, którego miałam przyjemność udzielić, odbył się w Różance. Panna młoda szła z tatą, który prowadził ją do miejsca ceremonii przez różany szpaler. Wyglądało to przepięknie - powiedziała. - W mojej pamięci szczególne miejsce ma też ślub, który odbył się podczas wydarzenia "Rowerowy Szczecin". Para młoda przyjechała na rowerach, wzięła ślub i odjechała ze wszystkimi gośćmi - wskazała.

Gdzie pobierają się w Poznaniu

Z-ca kierownika USC w Poznaniu Krzysztof Konarski udziela ślubów cywilnych od ponad 20 lat. Najbardziej urzekają go śluby zawierane w przydomowych ogródkach. - Taka uroczystość organizowana przez nowożeńców ma wtedy bardzo indywidualny charakter, do takich miejsc dobrze się wraca - przyznał. Najczęściej wybieranymi lokalizacjami poza urzędem są z kolei ogródki przy restauracjach i hotelach. Oprócz tego ceremonie odbywały się w innych nietypowych miejscach, takich jak plaża nad jez. Kierskim, pomost, w teatrach, kinach czy Centrum Kultury Zamek.

Śluby poza urzędem w Krakowie

W Krakowie na śluby cywilne poza urzędem najczęściej wybierane są teatry, tarasy widokowe, hotele, barki, ogrody Muzeum Archeologicznego czy ogrody Wawelu - poinformowała zastępca kierownika USC w Krakowie Anita Zych. W 2024 r. takich uroczystości odbyło się prawie 240 i z każdym rokiem liczba ta rośnie. - Teatr Słowackiego, Pałac pod Baranami czy Pałac Krzysztofory, to niewątpliwie jedne z najbardziej urokliwych i przyciągających miejsc na mapie Krakowa - przyznała. Pary młode często decydują się na piękne oprawy muzyczne, własną aranżację wystroju, a także inne nietypowe dla tej uroczystości elementy, np. wzajemne złożenie sobie własnej przysięgi. - Około trzy lata temu miałam prośbę i zarazem ogromną przyjemność, przeczytać na ślubie fragment z "Uczty" Platona - powiedziała.

Na śluby cywilne "poza lokalem" w nietypowych, ale zarazem magicznych miejscach Krakowa decyduje się też dużo cudzoziemców.
- Często mówią, że tak zakochali się w Krakowie, że chcą właśnie tutaj zawrzeć związek małżeński - podkreśliła Zych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. zawartych zostało ponad 145 tys. małżeństw, a rozwiązanych ponad 212 tys. Zgodnie z ustawą zawarcie związku małżeńskiego poza USC jest możliwe po złożeniu wniosku. W takiej sytuacji oprócz opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 1000 zł. Miejsce, w którym zawierany jest ślub cywilny musi być bezpieczne i godne. Jeżeli tak nie jest, kierownik urzędu odmawia udzielenia ślubu w terenie.

Krzysztof Blusiewicz

kblu/ aba/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

REKLAMA

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

660 tys. rolników w tarapatach: Muszą udowodnić, że są aktywnymi gospodarzami

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

REKLAMA