REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?
Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainie powodująca konieczność opuszczenia swoich domów, a nawet granic kraju, przez ukraińskich obywateli. Z troski o siebie i o swoje rodziny szukają azylu, m.in. w Polsce. Na jakiej podstawie mogą przekroczyć granicę i wjechać do Polski?

Polska jednym z kierunków ucieczki obywatele Ukrainy w związku z militarnym atakiem Rosji  

Według szacunków ONZ po militarnym ataku Rosji na Ukrainę może ją opuścić nawet 5 mln osób. Z kolei Rzecznik wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców przekazał informację, że od wczoraj swoje domy na Ukrainie musiało już opuścić nawet 100 tys. mieszkańców tego państwa. To w głównej mierze obywatele Ukrainy, którzy zamieszkiwali miasta i ich okolice zaatakowane przez Rosję. Część z nich zdecydowała się opuścić teren zaatakowanej ojczyzny, uciekając do krajów sąsiadujących m.in. Polski. Ciężko przewidzieć jak będą wyglądały kolejne dni na Ukrainie i jakie dalsze kroki podejmie prezydent Rosji Wladimir Putin. Wszystko jednak wskazuje na zwiększającą się ekspansję jego działań. Zatem możemy spodziewać się, że coraz wyższej liczby ukraińskich uchodźców szukających azylu i pomocy w Polsce.

REKLAMA

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przez wojną w Rosji?

Polska jest krajem graniczącym z Ukrainą, ale jednocześnie jest także granicą Unii Europejskiej. Do tego Ukraina nie należy do Strefy Schengen, znoszącej kontrole wewnątrz państw, które przystąpiły do Układu Schengen. To utrudnia jej swobodne przekraczanie. Zatem na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może przekroczyć polską granice?

Obywatel Ukrainy możesz wjechać do Polski na podstawie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego;
  2. Wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C);
  3. Wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
  4. Posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu;
  5. Wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym;
  6. Zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.

Jak długo obywatel Ukrainy może zostać w Polsce?

Czas na jaki obywatel Ukrainy będzie mógł wjechać do Polski jest zależny od dokumentu, na podstawie którego przekracza granicę.

Zatem jeśli wjedzie na podstawie paszportu biometrycznego jego legalny pobyt będzie trwał do 90 dni.

W przypadku wizy krajowej lub wizji Schengen wydanej przez polski organ, będzie mógł przebywać w Polsce przez czas ściśle w niej określony. Są one co do zasady wydawane czasowo. Jednak w przypadku zakończenia ważności wizy obywatel Ukrainy nie będzie musiał opuszczać naszego kraju. Będzie mógł zostać w niej przez kolejne 90 dni i to bez konieczności ponownego przekraczania granicy.

Uchodźca z Ukrainy posiadający wizę z oznaczeniem D lub C, wydaną przez inne państwo należące do strefy Schengen będzie mógł zostać w kraju nad Wisłą przez 90 dni.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę na podstawie zgody komendanta Straży granicznej będą mogły legalnie zostać w Polsce przez kolejne 15 dni.

Które państwa należą do Strefy Schoengen?

Do państw obszaru Schengen należą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

Jak obywatel Ukrainy może przedłużyć swój legalny pobyt w Polsce?

Każdy obywatel Ukrainy, który został zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny w wyniku trwającego w niej konfliktu zbrojnego, będzie mógł ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. W tym celu będzie musiał udać się do urzędu województwa, właściwego ze względu na miejsce obecnego pobytu i złożyć wniosek.

Jednak, niezależnie od powyższych rozwiązań prawnych, obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować legalny pobyt w Polsce w czasie epidemii COVID-19, na podstawie specjalnych przepisów. Bowiem  na mocy Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), tzw. ustawy specjalnej, w czasie trwania epidemii nastąpi  automatyczne przedłużenie prawa ważności wiz krajowych i zezwoleń o charakterze terminowym z mocy prawa do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii.

Analogicznie ulega przedłużeniu okres ważności zezwoleń na pobyt czasowy. Oznacza to, że cudzoziemiec nie musi występować o urzędowe potwierdzenie ważności zezwolenia na pobyt czasowy.

Pobyt w Polsce na podstawie wizy Schengen, wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, w ramach ruchu bezwizowego, bądź na podstawie wizy długoterminowej wydanej przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej niebędące państwem obszaru Schengen, po upływie ich ważności również zostanie automatycznie uznany za legalny z mocy prawa od dnia następującego po ostatnim dniu legalnego pobytu wynikającego z tych dokumentów, do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii.

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA