REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?
Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainie powodująca konieczność opuszczenia swoich domów, a nawet granic kraju, przez ukraińskich obywateli. Z troski o siebie i o swoje rodziny szukają azylu, m.in. w Polsce. Na jakiej podstawie mogą przekroczyć granicę i wjechać do Polski?

Polska jednym z kierunków ucieczki obywatele Ukrainy w związku z militarnym atakiem Rosji  

Według szacunków ONZ po militarnym ataku Rosji na Ukrainę może ją opuścić nawet 5 mln osób. Z kolei Rzecznik wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców przekazał informację, że od wczoraj swoje domy na Ukrainie musiało już opuścić nawet 100 tys. mieszkańców tego państwa. To w głównej mierze obywatele Ukrainy, którzy zamieszkiwali miasta i ich okolice zaatakowane przez Rosję. Część z nich zdecydowała się opuścić teren zaatakowanej ojczyzny, uciekając do krajów sąsiadujących m.in. Polski. Ciężko przewidzieć jak będą wyglądały kolejne dni na Ukrainie i jakie dalsze kroki podejmie prezydent Rosji Wladimir Putin. Wszystko jednak wskazuje na zwiększającą się ekspansję jego działań. Zatem możemy spodziewać się, że coraz wyższej liczby ukraińskich uchodźców szukających azylu i pomocy w Polsce.

REKLAMA

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przez wojną w Rosji?

Polska jest krajem graniczącym z Ukrainą, ale jednocześnie jest także granicą Unii Europejskiej. Do tego Ukraina nie należy do Strefy Schengen, znoszącej kontrole wewnątrz państw, które przystąpiły do Układu Schengen. To utrudnia jej swobodne przekraczanie. Zatem na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może przekroczyć polską granice?

Obywatel Ukrainy możesz wjechać do Polski na podstawie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego;
  2. Wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C);
  3. Wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
  4. Posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu;
  5. Wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym;
  6. Zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.

Jak długo obywatel Ukrainy może zostać w Polsce?

Czas na jaki obywatel Ukrainy będzie mógł wjechać do Polski jest zależny od dokumentu, na podstawie którego przekracza granicę.

Zatem jeśli wjedzie na podstawie paszportu biometrycznego jego legalny pobyt będzie trwał do 90 dni.

W przypadku wizy krajowej lub wizji Schengen wydanej przez polski organ, będzie mógł przebywać w Polsce przez czas ściśle w niej określony. Są one co do zasady wydawane czasowo. Jednak w przypadku zakończenia ważności wizy obywatel Ukrainy nie będzie musiał opuszczać naszego kraju. Będzie mógł zostać w niej przez kolejne 90 dni i to bez konieczności ponownego przekraczania granicy.

Uchodźca z Ukrainy posiadający wizę z oznaczeniem D lub C, wydaną przez inne państwo należące do strefy Schengen będzie mógł zostać w kraju nad Wisłą przez 90 dni.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę na podstawie zgody komendanta Straży granicznej będą mogły legalnie zostać w Polsce przez kolejne 15 dni.

Które państwa należą do Strefy Schoengen?

Do państw obszaru Schengen należą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

Jak obywatel Ukrainy może przedłużyć swój legalny pobyt w Polsce?

Każdy obywatel Ukrainy, który został zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny w wyniku trwającego w niej konfliktu zbrojnego, będzie mógł ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. W tym celu będzie musiał udać się do urzędu województwa, właściwego ze względu na miejsce obecnego pobytu i złożyć wniosek.

Jednak, niezależnie od powyższych rozwiązań prawnych, obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować legalny pobyt w Polsce w czasie epidemii COVID-19, na podstawie specjalnych przepisów. Bowiem  na mocy Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), tzw. ustawy specjalnej, w czasie trwania epidemii nastąpi  automatyczne przedłużenie prawa ważności wiz krajowych i zezwoleń o charakterze terminowym z mocy prawa do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii.

Analogicznie ulega przedłużeniu okres ważności zezwoleń na pobyt czasowy. Oznacza to, że cudzoziemiec nie musi występować o urzędowe potwierdzenie ważności zezwolenia na pobyt czasowy.

Pobyt w Polsce na podstawie wizy Schengen, wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, w ramach ruchu bezwizowego, bądź na podstawie wizy długoterminowej wydanej przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej niebędące państwem obszaru Schengen, po upływie ich ważności również zostanie automatycznie uznany za legalny z mocy prawa od dnia następującego po ostatnim dniu legalnego pobytu wynikającego z tych dokumentów, do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii.

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA