REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Przyborowski
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Osoby odpowiedzialne za Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Za przygotowanie, zorganizowanie oraz przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Poza tym Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie miał za zadanie opracować wyniki spisu powszechnego, a także je udostępnić i upowszechnić. Na lokalnych szczeblach za przeprowadzenie spisu odpowiedzialni będą wojewodowie a na terenie gminy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Należy także dodać zastępców Centralnego Biura Spisowego oraz zastępców wojewódzkiego oraz gminnego komisarza spisowego. Oprócz nich należy wyróżnić rachmistrzów spisowych.

REKLAMA

Cele Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Głównym celem tego badania jest pozyskanie danych, na podstawie, których można przeprowadzać analizy. Dzięki otrzymanym analizom, możliwe będzie zapobieganie negatywnym zjawiskom społecznym oraz problemom, jakie mają mieszkańcy. Oprócz tego, dzięki otrzymanym danym organy administracji publicznej będą wiedziały m.in. ile osób mieszka w Polsce czy jaki odsetek stanowią mniejszości narodowe oraz etniczne.

Jakie korzyści dają konsultacje społeczne?

Przeprowadzenie konsultacji społecznych pozwoli zmniejszyć koszty związane z pozyskiwaniem istotnych informacji. Poza tym dzięki zebranym wcześniej danym, GUS będzie mógł je zaktualizować . Będzie można również ustalić populację według określonych cech. W związku z tym, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zaplanowany na 2021 rok będzie można przeprowadzić efektywniej oraz sprawniej.

Jakie tematy będą poruszać Spisy Powszechne?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku ma za zadanie zebrać dane z obszarów tematycznych takich jak osoby, budynki, mieszkania, gospodarstwa domowe i rodzinę. Taki rodzaj danych znajduje się w zakresie podmiotowym. Natomiast w zakresie przedmiotowym znajdują się takie dziedziny jak: miejsce i status zamieszkania ludności, demograficzna charakterystyka ludności, społeczna charakterystyka ludności, niepełnosprawność, ekonomiczna charakterystyka ludności, migracje ludności, charakterystyka narodowościowa, przynależność wyznaniowa, charakterystyka gospodarstw domowych i rodzin oraz charakterystyka mieszkań i budynków.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku- konkretne daty

Spis mający odbyć się w 2021roku zaplanowano na okres od 1 września do 30 listopada. Jednak zanim do niego dojdzie, będą wcześniej dwa próbne spisy. Pierwszy z nich zacznie się 1 sierpnia 2019 roku, a zakończy się 31 sierpnia 2019 roku. Drugi rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku i potrwa do 30 kwietnia 2020 roku. Spisane zostaną stany kolejno z 31 sierpnia 2019 roku i 31 marca 2020 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie odbędą się pierwsze próbne spisy?

Pierwsze próbne spisy będą miały miejsce w gminach Czerwińsk nad Wisłą oraz Sierakowice. Natomiast w drugim próbnym spisie będzie uczestniczyć 16 gmin: Chełmno, Dubicze Cerkiewne, Gubin, Jabłonka, Kleszczów, Kłodzko, Kołbaskowo, Krapkowice, Lesznowola, Lidzbark Warmiński, Puck, Puszczykowo, Radymno, Skierbieszów, Wąchock, i Wojkowice.

Kogo obejmie spis?

REKLAMA

Spisem objęte będą osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Natomiast osoby bezdomne (niemające miejsca zamieszkania) będą spisywane przez rachmistrza spisowego w miejscu przebywania wskazanym przez pracowników gminnych biur spisowych w porozumieniu z placówkami udzielającymi pomocy bezdomnym. W ten sposób zostaną dołączone osoby , które w momencie spisu będą poza instytucją funkcjonującą całodobowo (np. noclegownie), a ich miejsca przebywania to najczęściej: ulice, parki, dworce, przystanki, kanały i węzły ciepłownicze, ogródki działkowe, lasy ,centra handlowe, parkingi, opuszczone samochody, przyczepy kempingowe, klatki schodowe, opuszczone budynki oraz niewskazane wcześniej miejsca.

Kogo nie dotyczy spis?


Ze spisu wyłączeni są szefowie i cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członkowie ich rodzin oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych. Spis nie obejmie także mieszkań, budynków, obiektów oraz pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Metody przeprowadzania badań

Pierwszą metodą jest samospis internetowy, przeprowadzony przez osobę objętą spisem powszechnym, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych, z wykorzystaniem Internetu. Kolejną metodą jest zebranie przez rachmistrza spisowego, drogą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo, danych od osób objętych spisem. Ostatnim sposobem przeprowadzenia badania przez rachmistrza spisowego, z wykorzystaniem elektronicznej aplikacji spisowej zainstalowanej na przenośnym urządzeniu elektronicznym, bezpośredniego wywiadu z osobą objętą spisem. Osoby objęte spisem powszechnym, które nie skorzystały z możliwości weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia danych za pośrednictwem Internetu, nie mogą odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach metody.

Czy można odmówić wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym?

Przekazanie danych w spisie powszechnym i spisach próbnych jest obowiązkowe dla każdego. Osoba, która jest objęta spisem, nie może odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach czynności przeprowadzonych przez rachmistrza spisowego. Za nieprzekazanie danych objętych spisami próbnymi lub też spisami powszechnymi grozi kara grzywny. Tak samo jest w przypadku odmowy udzielenia dokładnych, wyczerpujących oraz zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zadawane przez rachmistrza.

W sytuacji, gdy w czasie badania nie ma osób wspólnie zamieszkałych (członków rodziny) lub dzieci są niepełnoletnie, osoba dorosła musi przekazać ich dane.

Warto dodać, że Polska jako członek Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przeprowadzenia spisu. Reguluje to rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

REKLAMA