REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Przyborowski
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Osoby odpowiedzialne za Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Za przygotowanie, zorganizowanie oraz przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Poza tym Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie miał za zadanie opracować wyniki spisu powszechnego, a także je udostępnić i upowszechnić. Na lokalnych szczeblach za przeprowadzenie spisu odpowiedzialni będą wojewodowie a na terenie gminy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Należy także dodać zastępców Centralnego Biura Spisowego oraz zastępców wojewódzkiego oraz gminnego komisarza spisowego. Oprócz nich należy wyróżnić rachmistrzów spisowych.

REKLAMA

Cele Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Głównym celem tego badania jest pozyskanie danych, na podstawie, których można przeprowadzać analizy. Dzięki otrzymanym analizom, możliwe będzie zapobieganie negatywnym zjawiskom społecznym oraz problemom, jakie mają mieszkańcy. Oprócz tego, dzięki otrzymanym danym organy administracji publicznej będą wiedziały m.in. ile osób mieszka w Polsce czy jaki odsetek stanowią mniejszości narodowe oraz etniczne.

Jakie korzyści dają konsultacje społeczne?

Przeprowadzenie konsultacji społecznych pozwoli zmniejszyć koszty związane z pozyskiwaniem istotnych informacji. Poza tym dzięki zebranym wcześniej danym, GUS będzie mógł je zaktualizować . Będzie można również ustalić populację według określonych cech. W związku z tym, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zaplanowany na 2021 rok będzie można przeprowadzić efektywniej oraz sprawniej.

Jakie tematy będą poruszać Spisy Powszechne?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku ma za zadanie zebrać dane z obszarów tematycznych takich jak osoby, budynki, mieszkania, gospodarstwa domowe i rodzinę. Taki rodzaj danych znajduje się w zakresie podmiotowym. Natomiast w zakresie przedmiotowym znajdują się takie dziedziny jak: miejsce i status zamieszkania ludności, demograficzna charakterystyka ludności, społeczna charakterystyka ludności, niepełnosprawność, ekonomiczna charakterystyka ludności, migracje ludności, charakterystyka narodowościowa, przynależność wyznaniowa, charakterystyka gospodarstw domowych i rodzin oraz charakterystyka mieszkań i budynków.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku- konkretne daty

Spis mający odbyć się w 2021roku zaplanowano na okres od 1 września do 30 listopada. Jednak zanim do niego dojdzie, będą wcześniej dwa próbne spisy. Pierwszy z nich zacznie się 1 sierpnia 2019 roku, a zakończy się 31 sierpnia 2019 roku. Drugi rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku i potrwa do 30 kwietnia 2020 roku. Spisane zostaną stany kolejno z 31 sierpnia 2019 roku i 31 marca 2020 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie odbędą się pierwsze próbne spisy?

Pierwsze próbne spisy będą miały miejsce w gminach Czerwińsk nad Wisłą oraz Sierakowice. Natomiast w drugim próbnym spisie będzie uczestniczyć 16 gmin: Chełmno, Dubicze Cerkiewne, Gubin, Jabłonka, Kleszczów, Kłodzko, Kołbaskowo, Krapkowice, Lesznowola, Lidzbark Warmiński, Puck, Puszczykowo, Radymno, Skierbieszów, Wąchock, i Wojkowice.

Kogo obejmie spis?

REKLAMA

Spisem objęte będą osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Natomiast osoby bezdomne (niemające miejsca zamieszkania) będą spisywane przez rachmistrza spisowego w miejscu przebywania wskazanym przez pracowników gminnych biur spisowych w porozumieniu z placówkami udzielającymi pomocy bezdomnym. W ten sposób zostaną dołączone osoby , które w momencie spisu będą poza instytucją funkcjonującą całodobowo (np. noclegownie), a ich miejsca przebywania to najczęściej: ulice, parki, dworce, przystanki, kanały i węzły ciepłownicze, ogródki działkowe, lasy ,centra handlowe, parkingi, opuszczone samochody, przyczepy kempingowe, klatki schodowe, opuszczone budynki oraz niewskazane wcześniej miejsca.

Kogo nie dotyczy spis?


Ze spisu wyłączeni są szefowie i cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członkowie ich rodzin oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych. Spis nie obejmie także mieszkań, budynków, obiektów oraz pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Metody przeprowadzania badań

Pierwszą metodą jest samospis internetowy, przeprowadzony przez osobę objętą spisem powszechnym, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych, z wykorzystaniem Internetu. Kolejną metodą jest zebranie przez rachmistrza spisowego, drogą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo, danych od osób objętych spisem. Ostatnim sposobem przeprowadzenia badania przez rachmistrza spisowego, z wykorzystaniem elektronicznej aplikacji spisowej zainstalowanej na przenośnym urządzeniu elektronicznym, bezpośredniego wywiadu z osobą objętą spisem. Osoby objęte spisem powszechnym, które nie skorzystały z możliwości weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia danych za pośrednictwem Internetu, nie mogą odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach metody.

Czy można odmówić wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym?

Przekazanie danych w spisie powszechnym i spisach próbnych jest obowiązkowe dla każdego. Osoba, która jest objęta spisem, nie może odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach czynności przeprowadzonych przez rachmistrza spisowego. Za nieprzekazanie danych objętych spisami próbnymi lub też spisami powszechnymi grozi kara grzywny. Tak samo jest w przypadku odmowy udzielenia dokładnych, wyczerpujących oraz zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zadawane przez rachmistrza.

W sytuacji, gdy w czasie badania nie ma osób wspólnie zamieszkałych (członków rodziny) lub dzieci są niepełnoletnie, osoba dorosła musi przekazać ich dane.

Warto dodać, że Polska jako członek Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przeprowadzenia spisu. Reguluje to rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!

Zestawienie i omówienie 61 korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 4 prawomocnych

Orzecznictwo w sprawach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. Również w ramach orzeczeń korzystnych, można zaobserwować spore różnice.

Unia zakaże kotłów gazowych? Tak, ale nie od 2040 roku. Ekspert wyjaśnia

- Od dwóch lat ze zmiennym natężeniem pojawiają się w mediach teksty o rzekomym zakazie przez Unię Europejską montażu kotłów gazowych oraz zakazie od 2040 r. wykorzystania gazu do ogrzewania. Warto może wyjaśnić zaniepokojonym klientom, że takie doniesienia to brednie i manipulacja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

REKLAMA

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce w 2026: taka propozycja

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce: taka propozycja padła. Dlaczego? Bo w wielu państwach Europy Środkowej płaca minimalna stanowi kluczowy instrument polityki społecznej i ekonomicznej, nie inaczej powinno być w Polsce, szczególnie w stosunku do pracowników budżetówki. Ich praca ma realny wpływ na funkcjonowanie sektora publicznego i generalnie państwa. W Polsce od lat obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej, jednak nadal utrzymuje się spora różnica między warunkami zatrudnienia w sektorze publicznym a prywatnym. Wciąż płaca minimalna jest wręcz niegodna! Czy czas to zmienić i uregulować ustawowo, że np. minimalne wynagrodzenie w tzw. budżetówce wynosi zawsze 120 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Kto dostanie pieniądze z ZUS-u po śmierci emeryta lub rencisty? Czy trzeba zwracać emeryturę lub rentę po śmierci seniora? ZUS wyjaśnia

Czy emeryturę lub rentę doręczoną po śmierci świadczeniobiorcy trzeba oddać? A co ze świadczeniem, które wpłynęło na konto? W takich sytuacjach wątpliwości ma wiele osób. ZUS przypomina, kto może zachować wypłatę, a kiedy trzeba ją zwrócić.

REKLAMA