REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Maciej Przyborowski
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Osoby odpowiedzialne za Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Za przygotowanie, zorganizowanie oraz przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Poza tym Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie miał za zadanie opracować wyniki spisu powszechnego, a także je udostępnić i upowszechnić. Na lokalnych szczeblach za przeprowadzenie spisu odpowiedzialni będą wojewodowie a na terenie gminy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Należy także dodać zastępców Centralnego Biura Spisowego oraz zastępców wojewódzkiego oraz gminnego komisarza spisowego. Oprócz nich należy wyróżnić rachmistrzów spisowych.

REKLAMA

Cele Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Głównym celem tego badania jest pozyskanie danych, na podstawie, których można przeprowadzać analizy. Dzięki otrzymanym analizom, możliwe będzie zapobieganie negatywnym zjawiskom społecznym oraz problemom, jakie mają mieszkańcy. Oprócz tego, dzięki otrzymanym danym organy administracji publicznej będą wiedziały m.in. ile osób mieszka w Polsce czy jaki odsetek stanowią mniejszości narodowe oraz etniczne.

Jakie korzyści dają konsultacje społeczne?

Przeprowadzenie konsultacji społecznych pozwoli zmniejszyć koszty związane z pozyskiwaniem istotnych informacji. Poza tym dzięki zebranym wcześniej danym, GUS będzie mógł je zaktualizować . Będzie można również ustalić populację według określonych cech. W związku z tym, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zaplanowany na 2021 rok będzie można przeprowadzić efektywniej oraz sprawniej.

Jakie tematy będą poruszać Spisy Powszechne?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku ma za zadanie zebrać dane z obszarów tematycznych takich jak osoby, budynki, mieszkania, gospodarstwa domowe i rodzinę. Taki rodzaj danych znajduje się w zakresie podmiotowym. Natomiast w zakresie przedmiotowym znajdują się takie dziedziny jak: miejsce i status zamieszkania ludności, demograficzna charakterystyka ludności, społeczna charakterystyka ludności, niepełnosprawność, ekonomiczna charakterystyka ludności, migracje ludności, charakterystyka narodowościowa, przynależność wyznaniowa, charakterystyka gospodarstw domowych i rodzin oraz charakterystyka mieszkań i budynków.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku- konkretne daty

Spis mający odbyć się w 2021roku zaplanowano na okres od 1 września do 30 listopada. Jednak zanim do niego dojdzie, będą wcześniej dwa próbne spisy. Pierwszy z nich zacznie się 1 sierpnia 2019 roku, a zakończy się 31 sierpnia 2019 roku. Drugi rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku i potrwa do 30 kwietnia 2020 roku. Spisane zostaną stany kolejno z 31 sierpnia 2019 roku i 31 marca 2020 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie odbędą się pierwsze próbne spisy?

Pierwsze próbne spisy będą miały miejsce w gminach Czerwińsk nad Wisłą oraz Sierakowice. Natomiast w drugim próbnym spisie będzie uczestniczyć 16 gmin: Chełmno, Dubicze Cerkiewne, Gubin, Jabłonka, Kleszczów, Kłodzko, Kołbaskowo, Krapkowice, Lesznowola, Lidzbark Warmiński, Puck, Puszczykowo, Radymno, Skierbieszów, Wąchock, i Wojkowice.

Kogo obejmie spis?

REKLAMA

Spisem objęte będą osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Natomiast osoby bezdomne (niemające miejsca zamieszkania) będą spisywane przez rachmistrza spisowego w miejscu przebywania wskazanym przez pracowników gminnych biur spisowych w porozumieniu z placówkami udzielającymi pomocy bezdomnym. W ten sposób zostaną dołączone osoby , które w momencie spisu będą poza instytucją funkcjonującą całodobowo (np. noclegownie), a ich miejsca przebywania to najczęściej: ulice, parki, dworce, przystanki, kanały i węzły ciepłownicze, ogródki działkowe, lasy ,centra handlowe, parkingi, opuszczone samochody, przyczepy kempingowe, klatki schodowe, opuszczone budynki oraz niewskazane wcześniej miejsca.

Kogo nie dotyczy spis?


Ze spisu wyłączeni są szefowie i cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członkowie ich rodzin oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych. Spis nie obejmie także mieszkań, budynków, obiektów oraz pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Metody przeprowadzania badań

Pierwszą metodą jest samospis internetowy, przeprowadzony przez osobę objętą spisem powszechnym, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych, z wykorzystaniem Internetu. Kolejną metodą jest zebranie przez rachmistrza spisowego, drogą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo, danych od osób objętych spisem. Ostatnim sposobem przeprowadzenia badania przez rachmistrza spisowego, z wykorzystaniem elektronicznej aplikacji spisowej zainstalowanej na przenośnym urządzeniu elektronicznym, bezpośredniego wywiadu z osobą objętą spisem. Osoby objęte spisem powszechnym, które nie skorzystały z możliwości weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia danych za pośrednictwem Internetu, nie mogą odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach metody.

Czy można odmówić wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym?

Przekazanie danych w spisie powszechnym i spisach próbnych jest obowiązkowe dla każdego. Osoba, która jest objęta spisem, nie może odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach czynności przeprowadzonych przez rachmistrza spisowego. Za nieprzekazanie danych objętych spisami próbnymi lub też spisami powszechnymi grozi kara grzywny. Tak samo jest w przypadku odmowy udzielenia dokładnych, wyczerpujących oraz zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zadawane przez rachmistrza.

W sytuacji, gdy w czasie badania nie ma osób wspólnie zamieszkałych (członków rodziny) lub dzieci są niepełnoletnie, osoba dorosła musi przekazać ich dane.

Warto dodać, że Polska jako członek Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przeprowadzenia spisu. Reguluje to rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA