REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2010, Prezydent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory prezydenckie po katastrofie w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku i śmierć Prezydenta Kaczyńskiego spowodowała, że wybory prezydenckie odbędą się znacznie szybciej. Tak będzie wyglądała procedura wyborcza.

Odszedł prawdziwy przedwojenny patriota

Wśród pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku w Smoleńsku, znajdowała się niezwykła postać, Ryszard Kaczorowski. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie.

Ostatnie przemówienie Prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu


Przeczytaj przemówienie Lecha Kaczyńskiego, które miało zostać wygłoszone w Katyniu. Prezydent zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Funkcjonowanie Państwa po katastrofie

Dla funkcjonowania Państwa Polskiego katastrofa z dnia 10.04.2010r. ma niebagatelne znaczenie- śmierć poniosło oprócz Prezydenta RP wiele osób piastujących równie ważne funkcje- m.in. Prezes NBP i IPN, a także posłowie i senatorzy.

REKLAMA

Prezydent RP Lech Kaczyński nie żyje

10 kwietnia 2010r. w katastrofie samolotowej zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką- a także wszyscy pozostali członkowie delegacji Państwowej na obchody 70-ej rocznicy mordu katyńskiego- w tym posłowie i senatorowie, przedstawiciele rządu i kancelarii Prezydenta RP, dowódcy Sił Zbrojnych, przedstawiciele duchowieństwa oraz Rodzin Katyńskich.

Kto może być Prezydentem RP?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko dlatego też nie każdy może zostać Prezydentem.

Czwarte podejście Janusza Korwina- Mikke

Szef nowej partii Wolność i Praworządność Janusz Korwin-Mikke ma zamiar ubiegać się o urząd prezydenta. Korwin-Mikke będą popierać partie Wolność i Praworządność oraz Unii Polityki Realnej.

Polacy wolą Sikorskiego

Polacy w roli kandydata na urząd prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej widzą Radosława Sikorskiego. Takie wnioski płyną z sondażu TNS OBOP dla programu "Forum" w TVP Info.

REKLAMA

Zmiana ordynacji wyborczej

Lokale wyborcze w wyborach prezydenckich będą otwarte od godz. 8.00 do 22.00 a nie jak obecnie - od godz. 6.00 do 20.00 - postanowił na Sejm piątkowym posiedzeniu.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Ku zaskoczeniu większości Polaków premier Donald Tusk zadeklarował że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. Władze Platformy Obywatelskiej nie podały kto będzie reprezentował partię w wyścigu o najważniejszy urząd w państwie

Zmiany w ordynacji wyborczej

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach na Prezydenta RP. Zgodnie z wnioskiem rządzącej partii lokale wyborcze miałyby być otwarte od 8.00 do 22.00. Zgodnie z obecnymi przepisami lokale są czynne od 6.00 do 20.00.

Kobieta z PSL na Prezydenta

Nie znamy jeszcze kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Zgodnie z deklaracjami szefa partii kandydatem tym ma być kobieta.

Nowy kandydat w wyścigu o prezydenturę

Chęć kandydowania w wyborach prezydenckich zgłosił w niedzielę szef Stronnictwa „Piast” Zdzisław Podkański. Jest to kolejny z polityków, który zapowiedział ubieganie się o najwyższą godność w państwie.

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?

Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić.

Sondaż prezydencki GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”

Nadal liderem w wyścigu do pałacu prezydenckiego pozostaje Donald Tusk. Ma on jednak coraz większą konkurencję w postaci senatora z Podlasia, Włodzimierza Cimoszewicza. - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Sondaż Homo Homini- wybory prezydenckie

Z najnowszego sondażu Instytutu Homo Homini przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że rosną notowania Włodzimierza Cimoszewicza, spadają natomiast dotychczasowego lidera Donalda Tuska.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Jak odwołać ze stanowiska wójta, burmistrza, prezydenta

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą być odwołani przed upływem kadencji w drodze referendum. Z taką inicjatywą ma prawo wystąpić rada gminy (miejska) lub mieszkańcy. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzić ten proces.

Wybory prezydenckie – sondaż z 2-4. X. 2009 r.

Dnia 7 października 2009 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dwa nowe sondaże. Jeden dotyczy wyborów do Sejmu, drugi wyborów na Prezydenta. Oto sondażowe wyniki wyborów prezydenckich.

Donald Tusk nadal liderem

Donald Tusk nadal jest liderem rankingu prezydenckiego. Wniosek taki płynie z ostatniego sondażu SMG/KRC dla Faktów TVN.

Sondaż prezydencki

Pod koniec lipca Polacy najchętniej na fotelu prezydenckim widzieliby Jolantę Kwaśniewską. Wyprzedza ona obecnego premiera oraz innego kandydata lewicy Włodzimierza Cimoszewicza.

Wybory prezydenckie w 2005 roku


Wybory prezydenckie w roku 2005 stały pod znakiem zapytania. Zgodnie z polskim prawem urzędujący prezydent Aleksander Kwaśniewski nie mógł ponownie ubiegać się o reelekcję. To zachęciło do startu w wyborach duża liczbę kandydatów. W mediach pojawiały się spekulacje na temat kandydatury dziennikarza Tomasza Lisa czy żony prezydenta Jolanty Kwaśniewskiej.

Wybory prezydenckie w 2000 roku

Wygrana Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w roku 2000 nie była dla nikogo zaskoczeniem.
Urzędujący prezydent prowadził we wszystkich sonadażach przedwyborczych. Jego popularnośc rosła od początku kadencji.

Wybory prezydenckie w 1995 roku

Drugie powszechne wybory prezydenckie w wolnej Polsce odbyły się w 1995 roku. Uwidoczniły one znaczne rozbicie sceny politycznej w Polsce. O fotel prezydencki walczyło aż 12 kandydatów.

Pierwsze powszechne wybory prezydenckie

W roku 1990 po raz pierwszy w historii Polski odbyły się powszechne wybory prezydenckie. Od tego czasu Prezydent RP wybierany jest przez Naród bezwzględną większością głosów.

Prezydent zarządził wybory

Dnia 9 marca 2009 roku Prezydent RP Lech Kaczyński zarządził wybory posłów do Parlamentu Europejskiego.

Wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie, na mocy Konstytucji oraz ustawy Kodeks wyborczy, organizowane są raz na pięć lat. Urząd prezydenta pojawił się w Polsce wraz z wprowadzeniem ustroju republikańskiego, po I wojnie światowej. Pierwszym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej był Gabriel Narutowicz.

Jakie są relacje między prezydentem a radą miasta

W jaki sposób prezydent miasta powinien współpracować z radnymi? Jak prezydent powinien przekonywać radnych do realizacji swojej wizji rozwoju miasta? Jak radni mogą przyczyniać się do rozwoju miasta?

Jak wybieramy Prezydenta w Polsce

Śledząc wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mieliśmy okazję poznać bardzo skomplikowany sposób wyboru głowy państwa. Czy nasz system wyboru Prezydenta jest podobnie skomplikowany? Warto sprawdzić. 

Czy powództwo należy wytoczyć przeciwko prezydentowi miasta

Prezydent miasta rozwiązał z kierownikiem miejskiego ośrodka kultury umowę o pracę. Ośrodek jest w całości finansowany przez miasto i nie ma osobowości prawnej. Czy w pozwie o przywrócenie do pracy pracownik powinien wskazać jako stronę pozwaną prezydenta miasta?

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego

Inwestycje celu publicznego prowadzone są na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji lokalizacyjnych. Decyzje wydawane są przez organy wykonawcze gminy. Jeżeli wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie wyda decyzji w ciągu dwóch miesięcy, to wydawana jest ona przez wojewodę na koszt gminy.

Trójpodział władzy

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

Trójpodział władzy

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

Adresy urzędów centralnych

Prezentujemy listę adresową najaważniejszych urzędów państwowych. Lista ministerstw podana jest w kolejności alfabetycznej.

Rozdział V Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Rodział V Konstytucji zawiera 20 artykułów. Zawierają one regulacje prawne dotyczące Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent jest najważniejszym przedstawicielem Polski. Sprawuje w państwie władze wykonawczą.

Imprezy masowe: organizacja i wydawanie zezwoleń

Wójt, burmistrz i prezydent miasta mają obowiązek kontrolowania zgodności przebiegu imprezy z warunkami określonymi w zezwoleniu na imprezę masową. W przypadku stwierdzenia niespełnienia przez organizatora imprezy warunków, uprawniony przedstawiciel wójta, może przerwać imprezę masową.

Jakie konsekwencje dla samorządowców może mieć postępowanie sądowe

Czy sąd może zawiesić w pełnieniu obowiązków wójta, burmistrza, prezydenta miasta? Czy w związku z tymczasowym aresztowaniem szef gminy może stracić swój mandat?

Mandat musi wyegzekwować prezydent miasta

W dużym mieście organem kompetentnym do wyegzekwowania grzywny nałożonej mandatem straży miejskiej jest prezydent miasta, a nie naczelnik urzędu skarbowego - uznał NSA.

Prawo łaski należy do prezydenta, a nie do sądu

O stosowaniu prawa łaski decyduje prezydent i dlatego każda prośba o ułaskawienie powinna do niego dotrzeć. Sąd nie może pozostawiać jej bez dalszego biegu.

Burmistrz określa zasady obsługi rady

Burmistrz (wójt, prezydent miasta) jako kierownik urzędu miasta (urzędu gminy) może zmienić dotychczas obowiązujące regulacje dotyczące obsługi rady miasta (rady gminy). Burmistrz jako podmiot wykonujący wobec pracowników urzędu miasta czynności z zakresu prawa pracy uprawniony jest także do zmiany zakresu czynności pracownika.

Podawanie przynależności partyjnej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest obowiązkowe

W wyborach samorządowych w zgłoszeniu kandydata na wójta należy obowiązkowo podać jego przynależność partyjną, nawet jeżeli kandydata nie zgłasza komitet wyborczy tej partii politycznej. Obowiązku takiego nie mają kandydaci komitetu na radnych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

REKLAMA