reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Jak wybieramy Prezydenta w Polsce

Jak wybieramy Prezydenta w Polsce

Śledząc wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mieliśmy okazję poznać bardzo skomplikowany sposób wyboru głowy państwa. Czy nasz system wyboru Prezydenta jest podobnie skomplikowany? Warto sprawdzić. 

Prezydent jest najwyższym przedstawicielem naszego państwa. Prezydent jest gwarantem ciągłości władzy państwowej. Konstytucja nakłada na Prezydenta obowiązek straż nad suwerennością i bezpieczeństwem państwa oraz nad nienaruszalnością i niepodzielnością terytorium Polski.

Bez względu na tocząc się obecnie sporów o pozycję Prezydenta w naszym kraju, należy stwierdzić, że jest on bardzo ważną osoba w państwie.

Aby Prezydent mógł rozpocząć sprawowanie swojego urzędu musi zostać na niego wybranym. Wybory na Prezydenta zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. Marszałek wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Decyzja o tym, kto piastuje urząd Prezydenta leży w rękach narodu. To my obywatele wybieramy Prezydenta. Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat

Prezydent wybierany jest w Polsce w wyborach

  • powszechnych,
  • równych,
  • bezpośrednich,
  • w głosowaniu tajnym.

Wybranym na Prezydenta może być:

  • obywatel polski,
  • osoba korzystająca z pełni praw wyborczych,
  • która najpóźniej w dniu wyborów skończy 35 lat.

Kandydata na Prezydenta ma prawo zgłaszać grupa co najmniej 100 tyś. obywateli posiadających czynne prawo wyborcze (czyli prawo głosowania w wyborach).

Kandydat na Prezydenta wyrażając zgodę na ubieganie się o urząd prezydencki musi złożyć oświadczenie dotyczące ewentualnego faktu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi.

Kto zostaje wybrany

Na Prezydenta zostaje wybrany kandydat, który otrzyma bezwzględną większość ważnie oddanych głosów. W przypadku, kiedy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej większości następuje druga tura głosowania.

Druga tura odbywa się 14 dni po pierwszym głosowaniu. W tej turze uczestniczą tylko dwaj kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów. W sytuacji, w której jeden z kandydatów zrezygnuje, umrze lub utraci prawo wyborcze, w jego miejsce wstępuję kandydat, który kolejno uzyskał największą liczbę głosów. W takim przypadku, odracza się drugą turę o kolejne 14 dni

W drugiej turze wybrany na Prezydenta zostaje kandydat, który otrzyma więcej głosów.

Ważne!

Ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdza Sąd Najwyższy. Wyborcy przysługuje prawo zgłoszenia do Sądu Najwyższego protestu przeciwko ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej.

Prezydent wybierany jest w Polsce na 5 letnią kadencję. Ponownie może zostać wybrany tylko raz.

Prezydent rozpoczyna swoje urzędowanie od złożenia przed Zgromadzeniem Narodowym następującej przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg"

Podstawa prawna: 127-130 Konstytucji

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybory na Prezydenta zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Wybory na Prezydenta zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama