REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory prezydenckie po katastrofie w Smoleńsku

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Katastrofa w Smoleńsku i śmierć Prezydenta Kaczyńskiego spowodowała, że wybory prezydenckie odbędą się znacznie szybciej. Tak będzie wyglądała procedura wyborcza.

Ustawa o wyborze Prezydenta RP przewiduje specjalny tryb zarządzenia głosowania w przypadku nagłego opróżnienia urzędu. Wybory są zarządzane przez Marszałka Sejmu. Musi on jednak dokonać tego nie później, niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu.

REKLAMA

Data wyborów ma być ustalona na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. To oznacza, że cała procedura wyborcza musi być przeprowadzona w ciągu 74 dni od śmierci Prezydenta.

Wybory prezydenckie będą musiały się odbyć najpóźniej do 23 czerwca 2010 r. Ostatni dzień wolny od pracy to niedziela 20 czerwca 2010 r.

Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku

Jak jest ustalany kalendarz wyborczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzenie wyborów odbywa się w formie postanowienia Marszałka Sejmu, który po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej określa również dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych (kalendarz wyborczy).

Oznacza to, że w samym postanowieniu znajdą się daty do których m.in.:

  • można zarejestrować w PKW komitety wyborcze kandydatów,
  • powołane zostaną okręgowe komisje wyborcze,
  • można rejestrować kandydatów na Prezydenta,
  • zostaną sporządzone spisy wyborców przez Gminy.

Powołanie komisji wyborczych

Ustawa przewiduje także terminy w jakich powinny być powołane okręgowe oraz obwodowe komisje wyborcze. Te pierwsze będą powołane przez Państwową Komisję Wyborczą najpóźniej na 45 dni przed datą wyborów.

W ich skład wejdzie 5 sędziów, w tym 4 zgłoszonych przez Ministra Sprawiedliwości oraz obowiązkowo komisarz wyborczy, który pełni funkcję przewodniczącego komisji.

REKLAMA

Następnie powołani zostaną członkowie obwodowych komisji wyborczych. Będzie to miało miejsce najpóźniej na 14 dni przed wyborami, a w ich skład wejdzie od 5 do 9 osób, wskazanych przez pełnomocników komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydatów. Komitety muszą wskazać kandydatów do komisji najpóźniej na 23 dni przed wyborami.

Członkowie komisji obwodowych są powoływani przez wójta (burmistrza albo prezydenta miasta). Oprócz osób wskazanych przez komitety w każdej znajdzie się miejsce dla pracownika samorządowego gminy lub gminnej jednostki organizacyjnej, którego również wskazuje wójt (burmistrz, prezydent miasta)

Zobacz również serwis: Konstytucja RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA