Kategorie

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Elwira Pluzińska prawnik, Kancelaria Adwokacka Anita Bogumił.
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia
inforCMS
Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Krok pierwszy - komitet wyborczy

Pierwszym krokiem jest utworzenie komitetu wyborczego. Tylko właściwy komitet jest uprawniony do zgłoszenia kandydata i prowadzenia kampanii wyborczej na jego rzecz. Komitet powinien liczyć co najmniej 15 członków – polskich obywateli i działać pod nazwą „Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ....... (imię i nazwisko kandydata)”.

Zadaj pytanie na: Forum

Krok drugi - pisemna zgoda kandydata

Do skutecznego założenia komitetu wymagana jest pisemna zgoda kandydata na utworzenie komitetu, jak również jego pisemna zgoda na kandydowanie w wyborach, która musi zawierać swoiste informacje, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • wiek,
 • wskazanie ewentualnej przynależności do partii,
 • numer PESEL,
 • udokumentowane wykształcenie,
 • wykonywany zawód i miejsce pracy,
 • miejsce zamieszkania.

Zobacz również: Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Jeżeli kandydat urodził się przed dniem 1 sierpnia 1972 r., musi złożyć Państwowej Komisji Wyborczej tzw. oświadczenie lustracyjne.

Również członkowie komitetu są zobowiązani do ujawnienia takich danych jak nazwiska, adresy i numery PESEL. Ponadto wybierają spośród siebie pełnomocnika, który będzie działał w imieniu komitetu. Istotne, iż kandydat na prezydenta nie może jednocześnie pełnić funkcji pełnomocnika w komitecie.

Krok trzeci - podpisy obywateli

Zanim jednak komitet będzie mógł zostać oficjalnie zarejestrowany w PKW, musi zebrać 1000 podpisów obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Jest to konieczny warunek przejścia do etapu rejestrowego, ponieważ do zgłoszenia rejestracyjnego komitetu należy dołączyć wykaz co najmniej 1000 obywateli, którzy poparli podpisem kandydata.

Krok czwarty - rejestracja komitetu

Jeśli zgłoszenie spełnia formalne warunki, PKW dokonuje rejestracji w ciągu 3 dni. Jeżeli zaś zawiera wady, PKW wyznacza 3-dniowy termin do ich usunięcia.

Zgłoszenie komitetu do zarejestrowania może nastąpić najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów.

PKW ogłasza informację o zarejestrowanym komitecie w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, a także podaje do wiadomości w prasie o ogólnopolskim zasięgu. Tak zarejestrowany komitet nabywa osobowość prawną.

Krok piąty - 100 000 podpisów

Kolejnym krokiem komitetu jest zebranie co najmniej 100 000 podpisów popierających kandydata na prezydenta. Jest to konieczny warunek dla formalnego zarejestrowania w PKW samego kandydata. Zebrane już wcześniej 1000 podpisów zostaje zaliczone na poczet wymaganych 100 000. Zabronione jest zbieranie podpisów na terenie jednostek wojskowych, a także udzielanie wynagrodzenia pieniężnego za złożeniem podpisu pod zgłoszeniem kandydata.

Raz udzielonego poparcia dla kandydata stwierdzonego podpisem nie można wycofać.

Krok szósty - zgłoszenie kandydata

Jeżeli uda się zebrać wymagane 100 000 głosów poparcia, pełnomocnik komitetu wyborczego powinien osobiście dokonać zgłoszenia samego kandydata na Prezydenta RP w PKW. Takie zgłoszenie powinno również spełniać określone formalne wymogi i zawierać:

 • imiona, nazwisko, wiek i adres zgłaszanego kandydata wraz ze wskazaniem ewentualnej przynależności do partii politycznej
 • nazwę komitetu oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika
 • wykaz obywateli popierających zgłoszenie, zawierający czytelne wskazanie imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL obywatela, który udziela poparcia, składając na wykazie własnoręczny podpis; każda strona wykazu musi zawierać nazwę komitetu zgłaszającego kandydata oraz adnotację: „Udzielam poparcia kandydatowi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ............... [imię (imiona) i nazwisko kandydata] w wyborach przypadających w ........... roku.”

Kandydata można zgłosić najpóźniej do 24:00 w 45 dniu przed dniem wyborów.

Krok siódmy - lista kandydatów

Po upływie tego terminu PKW sporządza w kolejności alfabetycznej listę kandydatów, a najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów podaje tę informację do wiadomości wyborców poprzez rozplakatowanie obwieszczeń. W ten sposób zostaje wyselekcjonowane grono kandydatów, spośród których Naród wybierze swojego przedstawiciela.

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.