Kategorie

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Elwira Pluzińska prawnik, Kancelaria Adwokacka Anita Bogumił.
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia
inforCMS
Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Krok pierwszy - komitet wyborczy

Pierwszym krokiem jest utworzenie komitetu wyborczego. Tylko właściwy komitet jest uprawniony do zgłoszenia kandydata i prowadzenia kampanii wyborczej na jego rzecz. Komitet powinien liczyć co najmniej 15 członków – polskich obywateli i działać pod nazwą „Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ....... (imię i nazwisko kandydata)”.

Zadaj pytanie na: Forum

Krok drugi - pisemna zgoda kandydata

Do skutecznego założenia komitetu wymagana jest pisemna zgoda kandydata na utworzenie komitetu, jak również jego pisemna zgoda na kandydowanie w wyborach, która musi zawierać swoiste informacje, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • wiek,
 • wskazanie ewentualnej przynależności do partii,
 • numer PESEL,
 • udokumentowane wykształcenie,
 • wykonywany zawód i miejsce pracy,
 • miejsce zamieszkania.

Zobacz również: Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Jeżeli kandydat urodził się przed dniem 1 sierpnia 1972 r., musi złożyć Państwowej Komisji Wyborczej tzw. oświadczenie lustracyjne.

Również członkowie komitetu są zobowiązani do ujawnienia takich danych jak nazwiska, adresy i numery PESEL. Ponadto wybierają spośród siebie pełnomocnika, który będzie działał w imieniu komitetu. Istotne, iż kandydat na prezydenta nie może jednocześnie pełnić funkcji pełnomocnika w komitecie.

Krok trzeci - podpisy obywateli

Zanim jednak komitet będzie mógł zostać oficjalnie zarejestrowany w PKW, musi zebrać 1000 podpisów obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Jest to konieczny warunek przejścia do etapu rejestrowego, ponieważ do zgłoszenia rejestracyjnego komitetu należy dołączyć wykaz co najmniej 1000 obywateli, którzy poparli podpisem kandydata.

Krok czwarty - rejestracja komitetu

Jeśli zgłoszenie spełnia formalne warunki, PKW dokonuje rejestracji w ciągu 3 dni. Jeżeli zaś zawiera wady, PKW wyznacza 3-dniowy termin do ich usunięcia.

Zgłoszenie komitetu do zarejestrowania może nastąpić najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów.

PKW ogłasza informację o zarejestrowanym komitecie w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, a także podaje do wiadomości w prasie o ogólnopolskim zasięgu. Tak zarejestrowany komitet nabywa osobowość prawną.

Krok piąty - 100 000 podpisów

Kolejnym krokiem komitetu jest zebranie co najmniej 100 000 podpisów popierających kandydata na prezydenta. Jest to konieczny warunek dla formalnego zarejestrowania w PKW samego kandydata. Zebrane już wcześniej 1000 podpisów zostaje zaliczone na poczet wymaganych 100 000. Zabronione jest zbieranie podpisów na terenie jednostek wojskowych, a także udzielanie wynagrodzenia pieniężnego za złożeniem podpisu pod zgłoszeniem kandydata.

Raz udzielonego poparcia dla kandydata stwierdzonego podpisem nie można wycofać.

Krok szósty - zgłoszenie kandydata

Jeżeli uda się zebrać wymagane 100 000 głosów poparcia, pełnomocnik komitetu wyborczego powinien osobiście dokonać zgłoszenia samego kandydata na Prezydenta RP w PKW. Takie zgłoszenie powinno również spełniać określone formalne wymogi i zawierać:

 • imiona, nazwisko, wiek i adres zgłaszanego kandydata wraz ze wskazaniem ewentualnej przynależności do partii politycznej
 • nazwę komitetu oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika
 • wykaz obywateli popierających zgłoszenie, zawierający czytelne wskazanie imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL obywatela, który udziela poparcia, składając na wykazie własnoręczny podpis; każda strona wykazu musi zawierać nazwę komitetu zgłaszającego kandydata oraz adnotację: „Udzielam poparcia kandydatowi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ............... [imię (imiona) i nazwisko kandydata] w wyborach przypadających w ........... roku.”

Kandydata można zgłosić najpóźniej do 24:00 w 45 dniu przed dniem wyborów.

Krok siódmy - lista kandydatów

Po upływie tego terminu PKW sporządza w kolejności alfabetycznej listę kandydatów, a najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów podaje tę informację do wiadomości wyborców poprzez rozplakatowanie obwieszczeń. W ten sposób zostaje wyselekcjonowane grono kandydatów, spośród których Naród wybierze swojego przedstawiciela.

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.