REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Elwira Pluzińska prawnik, Kancelaria Adwokacka Anita Bogumił.
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Krok pierwszy - komitet wyborczy

Pierwszym krokiem jest utworzenie komitetu wyborczego. Tylko właściwy komitet jest uprawniony do zgłoszenia kandydata i prowadzenia kampanii wyborczej na jego rzecz. Komitet powinien liczyć co najmniej 15 członków – polskich obywateli i działać pod nazwą „Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ....... (imię i nazwisko kandydata)”.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

Krok drugi - pisemna zgoda kandydata

Do skutecznego założenia komitetu wymagana jest pisemna zgoda kandydata na utworzenie komitetu, jak również jego pisemna zgoda na kandydowanie w wyborach, która musi zawierać swoiste informacje, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • wiek,
  • wskazanie ewentualnej przynależności do partii,
  • numer PESEL,
  • udokumentowane wykształcenie,
  • wykonywany zawód i miejsce pracy,
  • miejsce zamieszkania.

Zobacz również: Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Jeżeli kandydat urodził się przed dniem 1 sierpnia 1972 r., musi złożyć Państwowej Komisji Wyborczej tzw. oświadczenie lustracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również członkowie komitetu są zobowiązani do ujawnienia takich danych jak nazwiska, adresy i numery PESEL. Ponadto wybierają spośród siebie pełnomocnika, który będzie działał w imieniu komitetu. Istotne, iż kandydat na prezydenta nie może jednocześnie pełnić funkcji pełnomocnika w komitecie.

Krok trzeci - podpisy obywateli

Zanim jednak komitet będzie mógł zostać oficjalnie zarejestrowany w PKW, musi zebrać 1000 podpisów obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Jest to konieczny warunek przejścia do etapu rejestrowego, ponieważ do zgłoszenia rejestracyjnego komitetu należy dołączyć wykaz co najmniej 1000 obywateli, którzy poparli podpisem kandydata.

Krok czwarty - rejestracja komitetu

Jeśli zgłoszenie spełnia formalne warunki, PKW dokonuje rejestracji w ciągu 3 dni. Jeżeli zaś zawiera wady, PKW wyznacza 3-dniowy termin do ich usunięcia.

Zgłoszenie komitetu do zarejestrowania może nastąpić najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów.

PKW ogłasza informację o zarejestrowanym komitecie w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, a także podaje do wiadomości w prasie o ogólnopolskim zasięgu. Tak zarejestrowany komitet nabywa osobowość prawną.

Krok piąty - 100 000 podpisów

Kolejnym krokiem komitetu jest zebranie co najmniej 100 000 podpisów popierających kandydata na prezydenta. Jest to konieczny warunek dla formalnego zarejestrowania w PKW samego kandydata. Zebrane już wcześniej 1000 podpisów zostaje zaliczone na poczet wymaganych 100 000. Zabronione jest zbieranie podpisów na terenie jednostek wojskowych, a także udzielanie wynagrodzenia pieniężnego za złożeniem podpisu pod zgłoszeniem kandydata.

Raz udzielonego poparcia dla kandydata stwierdzonego podpisem nie można wycofać.

Krok szósty - zgłoszenie kandydata

Jeżeli uda się zebrać wymagane 100 000 głosów poparcia, pełnomocnik komitetu wyborczego powinien osobiście dokonać zgłoszenia samego kandydata na Prezydenta RP w PKW. Takie zgłoszenie powinno również spełniać określone formalne wymogi i zawierać:

  • imiona, nazwisko, wiek i adres zgłaszanego kandydata wraz ze wskazaniem ewentualnej przynależności do partii politycznej
  • nazwę komitetu oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika
  • wykaz obywateli popierających zgłoszenie, zawierający czytelne wskazanie imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL obywatela, który udziela poparcia, składając na wykazie własnoręczny podpis; każda strona wykazu musi zawierać nazwę komitetu zgłaszającego kandydata oraz adnotację: „Udzielam poparcia kandydatowi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ............... [imię (imiona) i nazwisko kandydata] w wyborach przypadających w ........... roku.”

Kandydata można zgłosić najpóźniej do 24:00 w 45 dniu przed dniem wyborów.

Krok siódmy - lista kandydatów

Po upływie tego terminu PKW sporządza w kolejności alfabetycznej listę kandydatów, a najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów podaje tę informację do wiadomości wyborców poprzez rozplakatowanie obwieszczeń. W ten sposób zostaje wyselekcjonowane grono kandydatów, spośród których Naród wybierze swojego przedstawiciela.

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

    Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

    Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

    Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

    Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

    Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    REKLAMA

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    REKLAMA

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    REKLAMA