reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Krok pierwszy - komitet wyborczy

Pierwszym krokiem jest utworzenie komitetu wyborczego. Tylko właściwy komitet jest uprawniony do zgłoszenia kandydata i prowadzenia kampanii wyborczej na jego rzecz. Komitet powinien liczyć co najmniej 15 członków – polskich obywateli i działać pod nazwą „Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ....... (imię i nazwisko kandydata)”.

Zadaj pytanie na: Forum

Krok drugi - pisemna zgoda kandydata

Do skutecznego założenia komitetu wymagana jest pisemna zgoda kandydata na utworzenie komitetu, jak również jego pisemna zgoda na kandydowanie w wyborach, która musi zawierać swoiste informacje, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • wiek,
  • wskazanie ewentualnej przynależności do partii,
  • numer PESEL,
  • udokumentowane wykształcenie,
  • wykonywany zawód i miejsce pracy,
  • miejsce zamieszkania.

Zobacz również: Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Jeżeli kandydat urodził się przed dniem 1 sierpnia 1972 r., musi złożyć Państwowej Komisji Wyborczej tzw. oświadczenie lustracyjne.

Również członkowie komitetu są zobowiązani do ujawnienia takich danych jak nazwiska, adresy i numery PESEL. Ponadto wybierają spośród siebie pełnomocnika, który będzie działał w imieniu komitetu. Istotne, iż kandydat na prezydenta nie może jednocześnie pełnić funkcji pełnomocnika w komitecie.

Krok trzeci - podpisy obywateli

Zanim jednak komitet będzie mógł zostać oficjalnie zarejestrowany w PKW, musi zebrać 1000 podpisów obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Jest to konieczny warunek przejścia do etapu rejestrowego, ponieważ do zgłoszenia rejestracyjnego komitetu należy dołączyć wykaz co najmniej 1000 obywateli, którzy poparli podpisem kandydata.

Krok czwarty - rejestracja komitetu

Jeśli zgłoszenie spełnia formalne warunki, PKW dokonuje rejestracji w ciągu 3 dni. Jeżeli zaś zawiera wady, PKW wyznacza 3-dniowy termin do ich usunięcia.

Zgłoszenie komitetu do zarejestrowania może nastąpić najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów.

PKW ogłasza informację o zarejestrowanym komitecie w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, a także podaje do wiadomości w prasie o ogólnopolskim zasięgu. Tak zarejestrowany komitet nabywa osobowość prawną.

Krok piąty - 100 000 podpisów

Kolejnym krokiem komitetu jest zebranie co najmniej 100 000 podpisów popierających kandydata na prezydenta. Jest to konieczny warunek dla formalnego zarejestrowania w PKW samego kandydata. Zebrane już wcześniej 1000 podpisów zostaje zaliczone na poczet wymaganych 100 000. Zabronione jest zbieranie podpisów na terenie jednostek wojskowych, a także udzielanie wynagrodzenia pieniężnego za złożeniem podpisu pod zgłoszeniem kandydata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 17.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama