REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?

Łukasz Matys
Istotnym uprawnieniem Prezydenta jest zwoływanie Rady Gabinetowej.
Istotnym uprawnieniem Prezydenta jest zwoływanie Rady Gabinetowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić.

Urząd Prezydenta został wprowadzony do polskiego systemu ustrojowego w wyniku tzw. „reform okrągłostołowych”. Było to nawiązanie do rozwiązań międzywojennych. W historii III RP mieliśmy 4 prezydentów.

REKLAMA

Powoływanie rządu

Prezydent spełnia bardzo ważną rolę podczas powoływania i odwoływania rządu. Prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów a także powołuje Prezesa Rady ministrów wraz z pozostałymi członkami rządu. Prezydent przyjmuje również przysięgę od nowo powołanej Rady Ministrów.

Zmiany w rządzie

Zgodnie z art. 161 Konstytucji RP prezydent na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonuje zmian w składzie Rady Ministrów

Prezes Rady ministrów składa dymisję Rady Ministrów na ręce Prezydenta RP. W określonych przez Konstytucję wypadkach Prezydent może odmówić przyjęcia dymisji Rady Ministrów. Chodzi tu o sytuację, w której premier składa rezygnację ze stanowiska.

Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada Gabinetowa

Istotnym uprawnieniem Prezydenta jest zwoływanie Rady Gabinetowej. Rada Gabinetowa to nic innego jak posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem Prezydenta RP. Tego typu ciało zwołuje się tylko w sprawach szczególnej wagi. Co istotne jest to gremium o charakterze deliberacyjnym. Następuje na nim wymiana poglądów. Rada Gabinetowa nie ma uprawnień Rady Ministrów a co za tym idzie nie może podejmować wiążących decyzji.

Obronność

REKLAMA

Szczególe uprawnienia przysługuję Prezydentowi RP w stosunku do sił zbrojnych. Jak bowiem wynika z przepisów ustawy zasadniczej (art. 134) Prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. W czasie pokoju jednak Prezydent sprawuje swoje uprawnienia w tym zakresie za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej.

W czasie wojny natomiast Prezydent RP mianuje Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. Nie jest to jednak samodzielna decyzja Prezydenta. Zgodnie z brzmieniem Konstytucji dokonuje on tego na wniosek Prezesa Rady Ministrów.

Innym istotnym uprawnieniem Prezydenta RP związanym z obronnością jest nadawanie stopni wojskowych. Czyni on to jednak wyłącznie na wniosek Ministra Obrony Narodowej.

W sytuacji zagrożenia państwa Prezydent zarządza powszechną lub częściową mobilizację. Odbywa się to jednak na wyłączny wniosek Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz również serwis: Wybory prezydenckie

Sprawy zagraniczne

Prezydent RP jako najwyższy reprezentant naszego państwa ma również znaczące uprawnienia w zakresie kształtowania polityki zagranicznej. W tym zakresie jednak musi współdziałać z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem (Ministrem Spraw Zagranicznych).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA