REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Łukasz Matys
Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą.
Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Wybory prezydenckie to bardzo ważne wydarzenie w polskim kalendarzu politycznym. Odbywają się one co 5 lat i cieszą się dużym zainteresowaniem.

REKLAMA

Kampania wyborcza

Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą. W trakcie kampanii kandydaci na najważniejszy urząd w naszym państwie przedstawiają swój program polityczny. Dzielą się z wyborcami wizją prezydentury. W ten sposób bowiem chcą pozyskać jak największe poparcie społeczne.

Narzędziami, które służą pozyskaniu wyborców są:

  • wiece wyborcze
  • spotkania z określonymi środowiskami i grupami społecznymi,
  • spoty telewizyjne- puszczane w bezpłatnym i płatnym czasie antenowym,
  • umieszczanie bilbordów w najbardziej ruchliwych miejscach,
  • akcje plakatowania miast i miasteczek,
  • roznoszenie ulotek,
  • oraz inne działania mające zwrócić uwagę na kandydata.

Kampania wyborcza kończy się w przeddzień wyborów. Wtedy następuje cisza wyborcza a kandydaci oraz ich zwolennicy mają zakaz agitowania.

Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzenie wyborów

REKLAMA

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 128 Konstytucji RP, wybory prezydenckie zarządza Marszałek Sejmu. Wybory muszą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta. Wybory muszą być zarządzone na dzień wolny od pracy.

Wcześniejsze podanie terminu wyborów ma na celu ułatwienie pracy komisjom wyborczym. Trzeba bowiem ustalić skład tych komisji przygotować punkty wyborcze. Wyborczy mają prawo również wiedzieć wcześniej kiedy wybory się odbędą aby się do tego przygotować (np. zaplanować wyjazd do miejsca zamieszkania, wrócić do kraju z zagranicznego wyjazdu czy delegacji).

Wybory natomiast dlatego odbywają się w dniu wolnym od pracy, aby każdy kto chce wziąć w nich udział mógł to zrobić.

Kandydaci

Oczywiście kandydaci ci muszą spełniać przewidziane prawem wymagania. Muszą posiadać pełnię praw wyborczych, muszą posiadać odpowiedni wiek (35 lat) oraz muszą być zgłoszeni przez grupę 100 000 wyborców mających prawo wyborcze do Sejmu. W wyborach nie mogą startować osoby, które już dwukrotnie piastowały urząd prezydencki.

Przebieg

W pierwszej turze wyborów w szranki stają wszyscy zgłoszeni do Państwowej Komisji Wyborczej kandydaci. Wybory te mają charakter powszechny, równy, bezpośredni i odbywają się w głosowaniu tajnym.

Jeżeli w tak przeprowadzonych wyborach żaden kandydat nie uzyska ponad 50% ważnie oddanych głosów, wtedy zarządza się drugą turę wyborów. Druga tura odbywa się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze biorą udział kandydaci, którzy otrzymali w pierwszej turze kolejno największą liczbę głosów. Na Prezydenta natomiast zostaje wybrany ten kandydat, który w powtórnym głosowaniu otrzymał największą liczbę głosów.

Zobacz również serwis: Wybory prezydenckie

Stwierdzenie ważności

Ważność wyborów prezydenckich stwierdza Sąd Najwyższy. Do tego sądu wyborcy mogą również kierować protesty wyborcze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA