REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Łukasz Matys
Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą.
Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Wybory prezydenckie to bardzo ważne wydarzenie w polskim kalendarzu politycznym. Odbywają się one co 5 lat i cieszą się dużym zainteresowaniem.

REKLAMA

Kampania wyborcza

Każde wybory prezydenckie poprzedzone są kampanią wyborczą. W trakcie kampanii kandydaci na najważniejszy urząd w naszym państwie przedstawiają swój program polityczny. Dzielą się z wyborcami wizją prezydentury. W ten sposób bowiem chcą pozyskać jak największe poparcie społeczne.

Narzędziami, które służą pozyskaniu wyborców są:

  • wiece wyborcze
  • spotkania z określonymi środowiskami i grupami społecznymi,
  • spoty telewizyjne- puszczane w bezpłatnym i płatnym czasie antenowym,
  • umieszczanie bilbordów w najbardziej ruchliwych miejscach,
  • akcje plakatowania miast i miasteczek,
  • roznoszenie ulotek,
  • oraz inne działania mające zwrócić uwagę na kandydata.

Kampania wyborcza kończy się w przeddzień wyborów. Wtedy następuje cisza wyborcza a kandydaci oraz ich zwolennicy mają zakaz agitowania.

Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzenie wyborów

REKLAMA

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 128 Konstytucji RP, wybory prezydenckie zarządza Marszałek Sejmu. Wybory muszą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta. Wybory muszą być zarządzone na dzień wolny od pracy.

Wcześniejsze podanie terminu wyborów ma na celu ułatwienie pracy komisjom wyborczym. Trzeba bowiem ustalić skład tych komisji przygotować punkty wyborcze. Wyborczy mają prawo również wiedzieć wcześniej kiedy wybory się odbędą aby się do tego przygotować (np. zaplanować wyjazd do miejsca zamieszkania, wrócić do kraju z zagranicznego wyjazdu czy delegacji).

Wybory natomiast dlatego odbywają się w dniu wolnym od pracy, aby każdy kto chce wziąć w nich udział mógł to zrobić.

Kandydaci

Oczywiście kandydaci ci muszą spełniać przewidziane prawem wymagania. Muszą posiadać pełnię praw wyborczych, muszą posiadać odpowiedni wiek (35 lat) oraz muszą być zgłoszeni przez grupę 100 000 wyborców mających prawo wyborcze do Sejmu. W wyborach nie mogą startować osoby, które już dwukrotnie piastowały urząd prezydencki.

Przebieg

W pierwszej turze wyborów w szranki stają wszyscy zgłoszeni do Państwowej Komisji Wyborczej kandydaci. Wybory te mają charakter powszechny, równy, bezpośredni i odbywają się w głosowaniu tajnym.

Jeżeli w tak przeprowadzonych wyborach żaden kandydat nie uzyska ponad 50% ważnie oddanych głosów, wtedy zarządza się drugą turę wyborów. Druga tura odbywa się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze biorą udział kandydaci, którzy otrzymali w pierwszej turze kolejno największą liczbę głosów. Na Prezydenta natomiast zostaje wybrany ten kandydat, który w powtórnym głosowaniu otrzymał największą liczbę głosów.

Zobacz również serwis: Wybory prezydenckie

Stwierdzenie ważności

Ważność wyborów prezydenckich stwierdza Sąd Najwyższy. Do tego sądu wyborcy mogą również kierować protesty wyborcze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA