| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Ku zaskoczeniu większości Polaków premier Donald Tusk zadeklarował że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. Władze Platformy Obywatelskiej nie podały kto będzie reprezentował partię w wyścigu o najważniejszy urząd w państwie

W czwartek 28 stycznia 2010 r. Donald Tusk ogłosił opinii publicznej swoją decyzję w sprawie ubiegania się o wybór na Prezydenta RP.

Motywy premiera

Decyzja premiera była zaskoczeniem dla większości wyborców. Prezes Rady Ministrów przekonywał jednak, że Polsce potrzebna jest silna władza wykonawcza oraz ciągłość na stanowisku premiera. Tylko to może zapewnić Polsce sukces w Unii Europejskiej i na świecie.

Premier uzasadniał decyzję następującymi słowami: „Absolutnie niezbędne jest utrzymanie władzy, aby przeprowadzić plan dla Polski. Podjąłem decyzję, że chcę władzę utrzymać. Chcę być dalej szefem rządu i szefem Platformy. Aby przeprowadzić nasz plan potrzebujemy siły skuteczności i realnej władzy".

Wybory 2005

Premier Tusk był zdecydowanym faworytem w wyścigu o Pałac Prezydencki. Podobnie rzecz się miała w 2005 r. Wtedy też wszystkie sondaże wyborcze wskazywały na wygraną Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tymczasem decyzją wyborców prezydentem został Lech Kaczyński. Na obecnego prezydenta głos oddało ponad 8 mln uprawnionych do głosowania w naszym kraju.

Kogo wystawi Platforma

Po niespodziewanej decyzji premiera, nie wiadomo kto będzie reprezentował Platformę Obywatelską w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wśród kandydatów wymienia się głównie obecnego Marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego i szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »