REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory samorządowe 2024

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?

Wybory samorządowe 2024. Jesteśmy już po drugiej turze wyborów. Kiedy odbędzie się zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Co na pierwszym posiedzeniu? 

Wybory samorządowe 2024. PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików

W niedzielnych wyborach wybrano 46 tys. 558 radnych różnych szczebli. Wszystkie mandaty w kraju zostały obsadzone.

Jaka frekwencja w wyborach do sejmików 2024 r.?

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła częściowe dane dot. frekwencji. Jaka frekwencja w wyborach do sejmików 2024 r.?

Wybory samorządowe 2024 r.: Kto wygrał w poszczególnych miastach, kto na wsiach a gdzie druga tura

Wybory samorządowe 2024 r. odbyły się 7 kwietnia. Niektórzy będą głosować raz jeszcze. Sprawdź kto wygrał w poszczególnych miastach, kto na wsiach a gdzie druga tura.

REKLAMA

KO wygrało w 10 województwach, a PiS - w sześciu [Sondaż exit poll Ipsos]

Głosy na KO i na PiS rozłożyły się inaczej niż w 2018 roku. Jak wynika z sondażu exit poll Ipsos w porównaniu z 2018 rokiem KO wyprzedziła PiS w trzech sejmikach wojewódzkich.

Poranek powyborczy INFOR.PL [08.04.2024]

To nie będzie zwykły poranek! Od 9:00 na żywo: Poranny Przegląd Prasy, a następnie gorąca wymiana zdań po wyborczej niedzieli. 

Wybory samorządowe 2024 r.: Kto wygrał w miastach a kto na wsiach?

Badanie Ipsos nie pozostawia wątpliwości. Koalicja Obywatelska wygrała w miastach, PiS na wsi.

Wybory samorządowe 2024: Jak głosowali wyborcy z wykształceniem podstawowym, zawodowym, średnim, pomaturalnym i wyższym

Sprawdź jak głosowali wyborcy z wykształceniem podstawowym, zawodowym, średnim, pomaturalnym i wyższym. Przypominamy, że wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce.

REKLAMA

Wybory samorządowe 2024 r.: Kto wygrywa w Krakowie

Jak głosował Kraków w wyborach samorządowych 2024 r.? Czy będzie druga tura? Sprawdź!

Wybory samorządowe 2024 r. Wyniki w Katowicach. Nie będzie II tury

Jak głosowano w Katowicach w wyborach samorządowych 2024 r.? Wiemy, że II tury nie będzie.

Jaka frekwencja w wyborach samorządowych 2024 r. Badanie Ipsos

Najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim, gdzie do urn poszło 55,7 proc., a najniższa w woj. śląskim, gdzie wyniosła 47,8 proc. Jaka frekwencja w wyborach samorządowych 2024 r.

Wybory samorządowe 2024 r.: Wrocław. Sprawdź wyniki

We Wrocławiu druga tura wyborów 2024 r. Jacek Sutryk zmierzy się z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS wygrywa

Zgodnie z sondażem Ipsos w sejmikach PiS - 33,7 proc., KO - 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc.

Wybory samorządowe 2024 r.: Korumpowanie wyborców, niszczenie banerów wyborczych, łamanie ciszy. Jak przebiegały wybory 2024 r.

Jak przebiegały wybory samorządowe 2024 r.? Policja informuje o wykroczeniach i przestępstwach. 

Wyniki wyborów samorządowych 2024 r. TVN, TVP, Polsat [EXIT POLL]

Niedługo poznamy wyniki wyborów samorządowych 2024! Sprawdzaj sondaż Ipsos.

Jaka frekwencja w wyborach samorządowych 2024 r.? Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, w porównaniu do wyborów samorządowych z 2018 r., frekwencja o godz 17 była niższa o 2 pkt. proc.

Ostatnie wyniki PKW przekazała o godz. 17. Według danych w porównaniu do wyborów samorządowych z 2018 r., frekwencja o godz 17 była niższa o 2 pkt. proc.

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić miejsce głosowania? Jak oddać ważny głos? Czego nie wolno robić w lokalu wyborczym?

W najbliższą niedzielę 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Będzie można głosować na radnych do rad gmin, powiatów i województw, a także na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7.00 - 21.00. Jak sprawdzić swoje miejsce głosowania, tj. właściwą obwodową komisję wyborczą? Jak oddać ważny głos?

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić miejsce głosowania? Jak oddać ważny głos? Czego nie wolno robić w lokalu wyborczym?

W najbliższą niedzielę 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Będzie można głosować na radnych do rad gmin, powiatów i województw, a także na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7.00 - 21.00. Jak sprawdzić swoje miejsce głosowania, tj. właściwą obwodową komisję wyborczą? Jak oddać ważny głos?

Wybory samorządowe 2024 - wyniki. 7 kwietnia po godz. 21.00 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos

W niedzielę 7 kwietnia 2024 r. po zakończeniu ciszy wyborczej TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Wybory samorządowe 2024 - jak głosować?

Jak głosować w wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 roku? Głos można oddać w sposób tradycyjny w lokalu wyborczym oraz korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Kto może tak zagłosować?

Wybory samorządowe w 2024 roku. PKW: 412 osób pewnych wyboru na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 3330 kandydatów do rad gmin bez konkurencji

W nadchodzących wyborach samorządowych w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - wynika z danych PKW. Ponadto 3330 kandydatów do rad gmin nie potrzebuje głosów wyborców, by zdobyć mandat w wyborach samorządowych. W okręgach wyborczych, w których startują, są jedynymi zgłoszonymi kandydatami, a w takim wypadku głosowania się nie przeprowadza.

Wybory samorządowe 2024 - trwa elektroniczna rejestracja mężów zaufania. 280 zł za I turę wyborów i 140 zł za drugą

Trwa elektroniczna rejestracja mężów zaufania w Bazie Mężów Zaufania na wybory samorządowe. Rejestracji dokonywać mogą wyłącznie pełnomocnicy komitetów wyborczych zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Mężowi zaufania wyznaczonemu do obwodowej komisji wyborczej przysługuje dieta w wysokości 40% zryczałtowanej diety członków obwodowych komisji wyborczych (aktualnie 280 zł) - a w przypadku II tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast połowa tej kwoty, czyli 140 zł. 

Wybory samorządowe 7 kwietnia 2024 r. Kalendarz wyborczy [Tabela, rozporządzenie premiera z 29 stycznia 2024 r. Dz.U. poz. 109)

29 stycznia 2024 r. opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz.U. poz. 109).

Wybory samorządowe 2024. Ostatnie chwile na złożenie wniosku o dopisanie do rejestru wyborców

W wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 r. (II tura - 21 kwietnia) można głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Wyborca, który na stałe mieszka w innym miejscu, niż jest zameldowany, może złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Przepisy nie określają ostatecznego terminu na złożenie wniosku, dają jednak wójtowi 5 dni na jego rozpatrzenie. 

Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

Wybory samorządowe 2024 - kiedy wyniki? KBW: To są najtrudniejsze wybory

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

Wybory 2024 (samorządowe). Jak legalnie prowadzić i finansować kampanię wyborczą? Czym jest zgodna z prawem agitacja wyborcza? [Wytyczne PKW]

Państwowa Komisja Wyborcza w dniu 4 marca 2024 r. udzieliła obszernych wyjaśnień i wytycznych odnośnie zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Publikujemy najważniejsze fragmenty tych wyjaśnień.

Ostatnie dni na zgłaszanie członków obwodowych komisji wyborczych! Za udział w pracach i szkoleniach przysługuje dieta

Tylko do piątku 8 marca pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

Wybory 2024 (samorządowe). Które głosy są ważne, a które nie? Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? 9 wariantów głosowania

Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w najbliższych wyborach samorządowych? Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

Wybory samorządowe 2024. Czy komitet wyborczy może skorzystać nieodpłatnie z pomieszczeń gminy na spotkanie z wyborcami? [komunikat PKW]

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak w piśmie z 12 lutego 2024 r. udzielił odpowiedzi na pytanie, czy nieodpłatne korzystanie przez komitety wyborcze z pomieszczeń na spotkania z wyborcami i miejsc na ekspozycję materiałów wyborczych, którymi dysponują jednostki samorządu terytorialnego jest zgodne z prawem.

Wybory samorządowe 2024. PKW: nie tylko obywatele polscy mogą uczestniczyć w wyborach (głosować i kandydować). Kto ma czynne i bierne prawo wyborcze?

Nie każdy wie, że w wyborach samorządowych w Polsce mogą uczestniczyć (zarówno głosować jak i kandydować) osoby, które nie mają obywatelstwa polskiego. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała niedawno, że obywatele państw Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi a także obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mogą głosować i kandydować w zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. polskich wyborach do rad gmin oraz głosować w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wybory samorządowe. Kiedy rozpocznie się kampania wyborcza?

Formalnie wybory nie zostały jeszcze zarządzone i nie ruszyła kampania wyborcza - potrzeba do tego wydania rozporządzenia przez szefa rządu. Wcześniej projekt rozporządzenia o zarządzeniu wyborów wraz z kalendarzem wyborczym muszą zostać zaopiniowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Taką opinię PKW przesłała do Kancelarii Premiera.

Znamy daty wyborów samorządowych 2024 r. Premier Tusk podał najbardziej prawdopodobne daty wyborów samorządowych

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. Ta kończy się 30 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r. Premier Tusk podał najbardziej prawdopodobne daty wyborów samorządowych i jest to 7 kwietnia oraz 21 kwietnia w przypadku drugiej tury elekcji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

REKLAMA