REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ukrywanie pieniędzy na koncie Revolut to przestępstwo? Komornik bez ogródek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
komornik długi zajęcie komornicze pieniądze
Czy można ukryć majątek przed komornikiem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile długów mają Polacy? W jaki sposób unikają spotkania z komornikiem? Czy Revolut jest bezpieczny od komorników? Co musi się zmienić, by komornicy mogli odzyskiwać długi? Czy pomaganie dłużnikowi jest przestępstwem? Odpowiedzi znajdziecie w nowym odcinku Gościa Infor.pl.

rozwiń >

Ilu Polaków na długi?

Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej zadłużone. Według raportu BIG InfoMonitor na koniec 2024 roku mieliśmy w Polsce 2,5 miliona osób nie spłacających swoich zobowiązań w terminie. Szokuje również średnia kwota zadłużenia - 31,4 tys. zł. Oznacza, że przeciętny polski dłużnik musiałby odłożyć 6,67 najniższych krajowych (4666 zł brutto), by spłacić swoje zobowiązania. Nie trzeba tłumaczyć jak bardzo jest to trudne zadanie dla większości Polaków.

REKLAMA

Revolut chroni przed komornkiem

W rozmowie z Gościem Infor.pl rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Przemysław Małecki przyznał, że obecne regulacje uniemożliwiają polskim komornikom skuteczną egzekucję z konta Revolut czy innych aplikacji oferujących rachunki wirtualne, takich jak Zen czy Wise.

Wynika to z faktu, że Revolut jest bankiem zarejestrowanym na Litwie i podlega jurysdykcji tamtejszego prawa. W Polsce Revolut wynajmuje numeru IBAN od Aion Banku, przez co użytkownicy mogą otrzymywać wypłatę na rachunek w aplikacji, jednak nie należy do systemu OGNIVO, przez co komornik może jedynie rozłożyć ręce.

W Polsce z Revolut korzysta już ponad 4 mln osób. Liczba ta rośnie rokrocznie o około milion.

Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Dłużnicy skutecznie ukrywają majątek przed organami egzekucyjnymi na kilka sposobów. Najczęściej spotykanie to:

- Przepisanie na członka rodziny,
- Darowizny na rzecz osoby bliskiej czy znajomego,
- Sprzedaż za gotówkę,
- Obciążanie (biorą kredyt pod zastaw nieruchomości, by obniżyć jej wartość),
- Uszkadzanie (tak, by majątek nie mógł być licytowany),
- Inwestowanie w kryptowaluty,
- Wpłacanie środków na konto bliskiej osoby,
- Przenoszenie środków na rachunek poza zasięgiem polskiego komornika

Czy ukrywanie majątku przed komornikiem to przestępstwo?

- Jeżeli ktoś podejmuje działania, by celowo ukryć swój majątek, to w Kodeksie karnym są odpowiednie przepisy, które mówią, że to jest przestępstwo - powiedział w rozmowie z Gościem Infor.pl Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

W Kodeksie Karnym mówi o tym art. 300. "Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Czy komornicy dostaną nowe uprawnienia?

Jak powiedział Przemysław Małecki, konieczne są reformy dostosowujące polskie prawo i narzędzia jakimi dysponują organy egzekucyjne do zmieniających się warunków. Tak aby komornicy nie byli bezradni wobec lokowania majątku w kryptowalutach czy na Revolucie.

- Państwo powinno dostosowywać się do rozwijających się technologii. Musimy dążyć do tego, by uniemożliwiać uciekanie z majątkiem przed komornikiem - powiedział rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komornik: trzeba spłacać długi

Przemysław Małecki podkreślił, że ważna jest nie tylko skuteczność w grze w kota i myszkę między komornikami, a dłużnikami. Bo kluczowa koniec końców jest i tak uczciwość obywateli.

- Myślę, że powinniśmy spojrzeć na to trochę szerzej. To nie tylko kwestia Revoluta, nie możemy się skupiać tylko na wycinku tej i podobnych aplikacji. To kwestia świadomości społeczeństwa, unikania płacenia zobowiązań i tego, że całe rodziny i znajomi pomagają dłużnikom unikać płacenia. Potrzebna jest zmiana, pokazanie, że jednak fajnie jest spłacać swoje długi, dobrze jest wywiązywać się ze zobowiązać, tak by nie oszukiwać swoich kontrahentów - powiedział rzecznik KRK.

Małecki dodał, że bardzo duża cześć dłużników to dłużnicy alimentacyjni. - Przychodzi do mnie kobieta, która mówi, że wie, że jej były partner ma pieniądze, ale przechowuje je w aplikacji. To mogę tylko rozłożyć ręce, nie mogę nic zrobić, a wiem, że dla tej kobiety to jest sprawa być albo nie być.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA