REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 24.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Co z zakupami 24.11.2024 r. - niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu
Co z zakupami 24.11.2024 r. - niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To już czwarta niedziela w listopadzie. Dwa pierwsze weekendy były z ograniczeniami zakupowymi, by trafiły się dni świąteczne. Przed tygodniem była niedziela z zakazem handlu i także trudno było o duże zakupy. A jak jest dziś w niedzielę 24.11.2024 roku.

Czy to niedziela handlowa i śmiało można wybierać się do galerii handlowej, wliczając Carrefoura albo do najbliższego Lidla, Biedronki czy Stokrotki? Czy dziś podobnie jak w poprzednie niedziele, z sieciowych sklepów czynne są tylko Żabki, bo zakaz handlu.
Czy więc dziś w niedzielę 24 listopada można zaplanować duże zakupy w sklepach z promocjami i odpowiednio niskimi cenami?
Niestety, niedziela 24.11.2024 nie znajduje się na liście niedziel wyjętych spod zakazu handlu. Oznacza to, że Lidl, Biedronka, Stokrotka czy inna sieć z dużym wyborem towarów, regularnymi promocjami i dogodnymi godzinami handlu dziś muszą pozostać zamknięte. Zakupy można zrobić jedynie w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w tych spod znaku Żabki.

REKLAMA

Handlowa czy z zakazem handlu: gdzie pewne są zakupy dziś, 24.11.2024 roku

Niedzielne dylematy: dziś niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu, odżyły wiosną tego roku gdy Sejm zaczął pracować nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele i ożyły nadzieje, że sklepy będą znów otwarte we wszystkie niedziele, a nie tylko siedem w roku - jak w ostatnich latach, do czego już praktycznie przywykliśmy.
Ta niedziela,17 listopada jest dla konsumentów o tyle ważna, że dwa poprzedzające ją tygodnie były krótsze jeśli chodzi o dni handlowe i czasu na zrobienie zakupów było mniej niż zwykle.

Jak więc jest z zakupami teraz, w niedzielę 24 listopada 2024 roku?

Niedziela 24.11.2024: czy otwarte dziś wszystkie sklepy i galerie handlowe?

REKLAMA

Niestety, mimo obietnic Sejm nie dokończył przed wakacjami pracy nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, nie zajął się nią także teraz, po powrocie do pracy.  Zmiany w ustawie wciąż są w toku prac komisji. Oznacza to, że wciąż obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele, ustanawiające tryb pełnej pracy sklepów tylko w siedem niedziel w roku.

Gdyby już obowiązywały przepisy znowelizowanej ustawy o zakazie handlu w niedzielę, to byłaby to raczej także niedziela bez zakazu handlu  i zakupy w pewnością byłyby możliwe w Biedronce, Lidlu, Stokrotce, Kauflandzie i innych dyskontach czy dowolnych sklepach - od butików po Carrefoury - w galeriach i centrach handlowych. Nowe przepisy ograniczają bowiem niedziele z zakazem handlu do dwóch pierwszych niedziel w miesiącu. A dziś to już jest trzecia niedziela listopada, po zmianie przepisów ma więc to być  jedna z dwóch-trzech niedziel w miesiącu nie objęta już zakazem handlu.
Jeśli Sejm, który wrócił do pracy po wakacjach, szybko nie zmieni prawa, a na to się nie zanosi, na niedziele handlowe teraz musimy poczekać długo - aż do grudnia i bliskości świąt Bożego Narodzenia. Ostatnia niedziela handlowa - piąta w roku była bowiem prawie trzy miesiące temu, 25.08.2024 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakaz handlu w niedzielę 24.11.2024 r.:  gdzie zakupy zrobimy na 100 procent, bo sklepy czynne

REKLAMA

Jak już też o tym była mowa, na nowe przepisy, którymi już na serio zajmuje się Sejm przyjdzie jeszcze poczekać, Dziś obowiązuje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2023 r. poz. 158 i 2626), zgodnie z którą w niedzielę 24.11.2024  roku handel jest zabroniony – nie jest to niedziela handlowa bo nie ma jej na liście niedziel, w które handel jest dozwolony.
Nie oznacza to oczywiście, że zakupów nie zrobimy w ogóle – przepisy pozwalają na handel w sklepach, w których nie są zatrudniani pracownicy. W związku z tym bez trudu znajdziemy mały sklep osiedlowy czy nawet sieciowy – Żabka, Carrefour Express itd., które są 24.11.2024 r.  czynne.
Jak to możliwe, że nawet sklepy dyskontowe? Sieci dyskontowe często zawierają umowy franczyzowe z kupcami – udostępniają im markę oraz know-how, a kupcy prowadzą biznes sami lub ze wsparciem członków rodziny. W takim przypadku nie obowiązuje ich zakaz handlu w niedziele i mogą mieć otwarte sklepy kiedy tyko zechcą.

Mało tego, jeśli chcą handlować w każdą niedzielę w placówce o średnim formacie, mogą prowadzić biznes jako wspólnicy spółki cywilnej; jeśli jest ich np. trzech i do tego otrzymają wsparcie członków rodziny, to zgodnie z przepisami mogą dziś zapraszać klientów do sklepu o nawet sporym formacie.
Ponadto jak zwykle czynne są sklepy na stacjach benzynowych. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje też m.in. cukierni, kwiaciarni i oczywiście punktów gastronomicznych. Zamówienia mogą ponadto realizować sklepy internetowe, a są takie, które zakupy spożywcze dostarczą nawet tego samego dnia czyli można w praktyce zrobić w nich zakupy także w niedzielę 17.11.2024 r.  

Niedziele handlowe w 2024 roku: ile ich jest, które [wykaz]

Jak już się rzekło niedziel bez zakazu handlu wciąż jest tylko siedem w roku. Choć politycy obiecali zliberalizowanie przepisów dopuszczających do handlu bądź we wszystkie niedziele, bądź czyniących więcej niedziel handlowych, to na razie takie zmiany jeszcze nie są powszechnie obowiązującym prawem.
Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Na próżno więc na tej liście szukać jutrzejszej niedzieli 24.11.2024 r.  
Jak już się rzekło, na kolejną trzeba będzie znów poczekać, tym razem jednak bardzo długo –  do 15 grudnia i zaraz potem 22 grudnia 2024 roku.

Niedziela handlowa czy z zakazem handlu 24.11.2024: czy będą handlowe wszystkie niedziele, od kiedy

Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.

Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).

Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściowej ustawie nowelizacyjnej, która z komisji sejmowych trafić ma lada moment do pierwszego czytania na forum całego Sejmu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana wymiaru czasu pracy. Jaki wymiar urlopu? [Przykłady]

Jak ustalić wymiar urlopu dla pracownika, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmieniła się wielkość etatu? Czy przepisy Kodeksu pracy regulują te kwestie?

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

2 ważne dodatki z MOPS na rok szkolny 2025/2026 [KRYTERIA]

Rodzice spełniający wymagane kryteria m.in. próg dochodowy mogą otrzymać zasiłek rodzinny, a do niego kilka dodatków. Niektóre z nich dedykowane są dzieciom rozpoczynającym rok szkolny. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taką pomoc z gminy?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025 - na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza ograniczenia zdrowotne wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jego posiadanie daje prawo do wielu form wsparcia – zarówno finansowego, jak i społecznego. W 2025 roku zasady orzekania nie zmieniają się znacząco, ale warto wiedzieć, kiedy można się o nie ubiegać i jakie choroby najczęściej kwalifikują do otrzymania orzeczenia.

REKLAMA

ZUS: renta rodzinna po mężu – ile wynosi i komu przysługuje w 2025 roku?

Czy ZUS wypłaca rentę rodzinną po zmarłym mężu? Komu przysługuje renta rodzinna i ile wynosi w 2025 roku? Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać świadczenie? Czy renta rodzinna jest opodatkowana, czy można do niej dorabiać i jak długo się ją otrzymuje? Odpowiadamy na wszystkie najczęściej wyszukiwane pytania. Wyjaśniamy też, co zrobić, aby ZUS wypłacił korzystniejsze świadczenie – rentę rodzinną albo emeryturę.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

WF z nową podstawą programową od 1 września 2025 r.

Od 1 września 2025 r. w szkołach będzie obowiązywała nowa podstawa programowa w zakresie wychowania fizycznego. Zakłada ona m.in. promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę. Co z testami sprawnościowymi?

Masz 60 lat i 25 lat stażu pracy? Taką emeryturę z ZUS dostaniesz

Otrzymanie emerytury zależy nie tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego, ale także od spełnienia szeregu innych warunków. Decyzja o przejściu na emeryturę po 25 latach pracy może skutkować otrzymaniem dość niskiej emerytury z ZUS. Jakiej dokładnie? Oto szczegóły.

REKLAMA

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a można dostawać świadczenie w wysokości trzynastej emerytury CO MIESIĄC. O jaki dodatek chodzi?

W wyniku przeprowadzonych zmian ten dodatek do emerytury został zrównany z minimalną emeryturą, osiągając kwotę 1878,91 zł w 2025 roku. Oznacza to, że beneficjenci tego świadczenia będą otrzymywać kwotę odpowiadającą trzynastej emeryturze. I to co miesiąc. Co to za dodatek? Oto szczegóły. 

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA