REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt lub pożyczka: terminowa spłata rat to problem coraz większej grupy konsumentów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Konsumenci opóźniają spłatę kredytu lub pożyczki także dlatego, że nie mają dostatecznej wiedzy o konsekwencjach
Konsumenci opóźniają spłatę kredytu lub pożyczki także dlatego, że nie mają dostatecznej wiedzy o konsekwencjach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami. To jednak nie tłumaczy opóźnień w spłacie. W konsekwencji często kończy się to wpisem do ewidencji niesolidnych dłużników lub wręcz interwencją komornika.

Choć oceniamy poziom własnej wiedzy finansowej jako niezły, nie możemy już powiedzieć tego samego o naszym otoczeniu.
Zarządzanie zobowiązaniami finansowymi wciąż stanowi wyzwanie dla wielu z nas. Choć deklarujemy podstawową wiedzę w tym zakresie, problemy z regulowaniem płatności na czas nie są wcale rzadkością.
Jak pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie B2 Impact, z opóźnieniami w spłacie kredytu lub pożyczki zetknęło się niemal 20 proc. konsumentów. Kłopoty te dotykają najczęściej osób z pokolenia Y w wieku 25-44 lata (łącznie 42 proc. wskazań). Mimo, że Polacy są świadomi konsekwencji zaległego zadłużenia, wielu z nas wciąż mierzy się z finansowymi problemami samotnie, nie korzystając z dostępnych form wsparcia.

REKLAMA

Konsumenci mają problem ze spłatą kredytów i pożyczek także przez niedostateczną wiedzę finansową

REKLAMA

Z danych B2 Impact S.A. wynika, że ponad 42 proc. badanych osób ocenia poziom swojej wiedzy z obszaru zarządzania finansami osobistymi jako średni. Informacje na ten temat czerpiemy przede wszystkim od banków i innych instytucji finansowych (38 proc.), a także z internetu, w tym blogów i social mediów (32 proc.).
Co ciekawe, choć oceniamy poziom własnej wiedzy finansowej jako niezły, nie możemy już powiedzieć tego samego o naszym otoczeniu. Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami.

Zaległe zobowiązania to wciąż temat tabu. 53 proc. respondentów zadeklarowało, że próbowałoby radzić sobie z zadłużeniem samodzielnie, bez szukania profesjonalnego wsparcia. Zaledwie 12 proc. rozważyłoby kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami.
Czemu tak się dzieje? Jak tłumaczy ekspertka B2 Impact, wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że współpraca z taką firmą nie musi oznaczać kłopotów. Wręcz przeciwnie — może otworzyć drogę do negocjacji, rozłożenia długu na raty i dopasowania ich wysokości do realnych możliwości finansowych.

– Nowoczesna windykacja opiera się na dialogu i szukaniu wspólnych rozwiązań. Firmy zarządzające wierzytelnościami chcą pomóc wyjść z trudnej sytuacji finansowej w sposób jak najmniej obciążający klienta. Proponują elastyczne formy spłaty, rozkładanie zadłużenia na raty – przekonuje Anna Woźniak, rzeczniczka prasowa B2 Impact S.A.
– Co ważne, podjęcie takiej współpracy to realna szansa na powrót do obiegu finansowego. Regularne spłaty i zawarcie porozumienia z wierzycielem pozwalają odzyskać wpływ na swoje finanse i stopniowo odbudować wiarygodność płatniczą – co może być kluczowe przy próbie uzyskania kredytu, podpisania umowy abonamentowej czy nawet wynajęcia mieszkania. Ale przede wszystkim - pozwala odzyskać spokój – dodaje Anna Woźniak.

Problem ze spłatą kredytu lub pożyczki: komornik na horyzoncie

REKLAMA

Ankietowani w badaniu B2 Impact S.A. są w dużej mierze świadomi jaki wpływ mają długi na życie osobiste. Najwięcej, bo 67 proc. konsumentów obawia się zajęcia środków pieniężnych przez komornika, a 57 proc. – wpisu do rejestru dłużników, co może skutkować trudnościami w chociażby zakupach na raty.
Zdaje sobie z tego sprawę niemalże połowa osób (49 proc.). Co równie istotne, 57 proc. ankietowanych przyznaje, że zaległe zadłużenie odbiera im spokój psychiczny, a 1/3 badanych internautów twierdzi że pojawienie się przeterminowanych należności to prosta droga do problemów w relacjach rodzinnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 6 proc. respondentów deklaruje, że dodatkowy zastrzyk gotówki przeznaczyłoby na spłatę kredytu lub pożyczki. Zdecydowanie częściej środki te odkładamy (33 proc.), przeznaczamy na inwestycje (13 proc.) lub wydajemy na bieżące potrzeby i wakacje (13 proc.).
To pokazuje, że potrzeba pracy nie tylko nad zwiększeniem wiedzy finansowej, ale też nad zmianą nawyków i priorytetów.

– Budowanie higieny finansowej to proces. Zaczyna się od świadomości, ale nie kończy się na niej. Kluczowe są działania – najlepiej podjęte z pomocą doświadczonego doradcy, który potrafi przełożyć teorię na codzienną praktykę i wspierać klienta krok po kroku w jego drodze ku odzyskaniu finansowej równowagi. – dodaje Anna Woźniak, rzeczniczka prasowa B2 Impact S.A.
Badanie przeprowadzone na zlecenie B2 Impact S.A. potwierdza: choć wielu Polaków potrafi nazwać finansowe wyzwania, zbyt rzadko szukamy pomocy, gdy faktycznie się z nimi mierzymy. Tymczasem zwrócenie się o pomoc z zewnątrz może stanowić realny punkt zwrotny prowadzący do odzyskania kontroli nad domowym budżetem, spokoju i bezpieczeństwa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kredyt lub pożyczka: terminowa spłata rat to problem coraz większej grupy konsumentów

Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami. To jednak nie tłumaczy opóźnień w spłacie. W konsekwencji często kończy się to wpisem do ewidencji niesolidnych dłużników lub wręcz interwencją komornika.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

Czternasta emerytura 2025 r. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w 2025 r. [TERMIN WYPŁAT]

We wtorek, 20 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r. Projekt ten określa termin wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r.

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA