REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: to prawdziwa rewolucja w PIT – podatek od inwestycji kapitałowych z uwzględnieniem wszystkich strat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W 2024 duża zmiana w PIT od dochodów z udziału w funduszach kapitałowych
Giełda. Notowania giełdowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z nowym rokiem wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady rozliczenia dochodów z inwestycji w fundusze kapitałowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady będą korzystniejsze dla podatników – główna korzyść możliwość kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami i stratami uzyskanymi z innych inwestycji kapitałowych.

Jest jednak coś za coś: dodatkowe obowiązki po stronie podatnika. Jak korzystać z nowych możliwości, by jednocześnie nie narazić się fiskusowi, radzą eksperci Deloitte: Magdalena Dzikowska-Dzioba, Starsza Menedżerka w Delotte oraz Michał Kowalczyk, Starszy konsultant w zespole ds. rozwiązań dla pracodawców.

REKLAMA

Dochód z funduszy kapitałowych: jak rozliczyć za 2023 rok

REKLAMA

Jak wyjaśniają eksperci, do końca 2023 roku dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych uzyskiwane przez osoby fizyczne podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem.
Oznaczało to, że niezależnie od charakteru wypłaty z funduszu kapitałowego, tj. wypłaty z tytułu umorzenia bądź odkupienia / zbycia jednostek czy też wypłaty dochodów bez unicestwiania jednostek – dochód uzyskany w rezultacie posiadania/zbycia jednostek podlegał opodatkowaniu na jednakowych zasadach.

Co więcej przepisy jednoznacznie wykluczały możliwość pomniejszenia tak uzyskanego dochodu o straty poniesione z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty kapitałowe (np. stratę z tytułu zbycia akcji).
Oznaczało to, że podatnik dokonujący zbycia dwóch różnych funduszy inwestycyjnych w roku podatkowym – jednego ze stratą, a drugiego z zyskiem, był zobowiązany do zapłaty 19% podatku od dochodu uzyskanego z zyskownej sprzedaży, bez prawa do rozliczenia straty poniesionej na drugim z funduszy.

Wynikało to też z przyjętego systemu rozliczeń tych dochodów – zyski bądź straty ze zbycia akcji czy udziałów podatnik rozlicza samodzielnie w zeznaniu PIT-38, podczas gdy 19% podatek od dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych był pobierany i rozliczany przez płatnika.

2024: jak rozliczać dochód z funduszy kapitałowych

Nowe regulacje wyodrębniają dwa rodzaje opodatkowania przychodów z funduszy kapitałowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

I tak: świadczenia otrzymane z dochodów funduszu kapitałowego, jeżeli statut przewiduje wypłaty z tych dochodów jego uczestnikom bez umarzania, odkupywania, wykupywania albo unicestwiania w inny sposób tytułów uczestnictwa w takim fundusz – podlegają one opodatkowaniu 19% podatkiem ryczałtowym na zasadach podobnych do obowiązujących obecnie.

Z kolei dochody uzyskane z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych – podlegają one opodatkowaniu 19% podatkiem na zasadach analogicznych jak dla dochodów ze zbycia akcji i innych papierów wartościowych.

Oznacza to, że dochód podlegający opodatkowaniu ustalany jest jako różnica między przychodami ze zbycia bądź umorzenia tytułu uczestnictwa w funduszu, a kosztami ich nabycia. Dodatkowo, w przypadku, gdy koszty nabycia będą wyższe niż przychody ze sprzedaży tytułu uczestnictwa, podatnik będzie uprawniony do rozpoznania straty podatkowej.

Rewolucja w PIT od funduszy kapitałowych: jak może skorzystać podatnik

Jak wynika z analizy ekspertów Deloitte, powyższe zmiany oznaczają, że podatnicy będą mogli kompensować dochody osiągnięte z funduszy kapitałowych ze stratami poniesionymi z tego tytułu np. ze zbycia jednostek innego funduszu. Prowadzić to będzie do obniżenia należnych podatków.

Co więcej, zyski/straty osiągnięte z funduszy kapitałowych będą również kompensowane z zyskami/stratami osiągniętymi z innych inwestycji kapitałowych, czyli m.in. z zyskami/stratami ze zbycia akcji, papierów wartościowych czy pochodnych instrumentów finansowych.

W przypadku, gdy podatnik osiągnie stratę w danym roku podatkowym, strata ta będzie mogła być rozliczona w kolejnych 5 następujących po sobie latach podatkowych z dochodami z tego źródła (lub zgodnie z zasadami rozliczania strat wyrażonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednorazowo, w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych).

Obecnie takie rozliczenie strat w czasie nie obejmowało strat wynikających z tytułu udziału w funduszach.

Korzystne z punktu widzenia podatników zmiany dotyczące zasad opodatkowania dochodów z funduszy kapitałowych (w części wynikającej z umorzenia, odkupienia, wykupienia lub innej formy unicestwienia tytułu uczestnictwa), spowodują jednak powstanie dodatkowych obowiązków po stronie podatników.

Dochody/straty wynikające ze zbycia/unicestwienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych od 1 stycznia 2024 r. będą musiały być rozliczone samodzielnie w zeznaniu podatkowym PIT-38 składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Będzie to również termin na zapłatę 19% podatku od tych dochodów.

Zwracamy w związku z tym uwagę, że od 2024 roku, w przypadku podatników otrzymujących dochody z funduszy kapitałowych, w tym w szczególności z funduszy z zagranicy bez pośrednictwa polskich instytucji finansowych, prawidłowe wykazanie dochodów oraz rozliczenie strat zgodnie z przepisami, może sprawiać podatnikom trudności, ostrzegają Magdalena Dzikowska-Dzioba oraz Michał Kowalczyk – eksperci Deloitte.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA