REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedawaliście przez Internet w 2023 i 2024 roku, fiskus wkrótce może od was zażądać podatku. I to z odsetkami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fiskus dostał dane o sprzedaży przez Internet za 2023 i 2024 rok i teraz zażąda podatku
Fiskus dostał dane o sprzedaży przez Internet za 2023 i 2024 rok i teraz zażąda podatku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus coraz dokładniej kontroluje podatników, nawet gdy ci o tym nie wiedzą. Nakazy zapłaty ogromnych kwot tytułem zaległych podatków, a nawet wezwania w sprawach karnych skarbowych, będą się sypać coraz obficiej. Nową grupą ryzyka są wszyscy, którzy korzystają z platform internetowych typu Allegro czy OLX do zarabiania na sprzedaży rzeczy używanych lub  świadczenia nierejestrowanych usług.

Obowiązujące przepisy prawne pozwalają służbom fiskalnym, w zasadzie w sposób nieograniczony, kontrolować prywatne konta bankowe, przepływy, komunikację oraz majątek fizyczny. Regulacje prawne dotyczące sprzedaży przez Internet, a obowiązujące od 1 lipca 2024 roku, umożliwiają KAS pozyskiwanie kolejnych danych, dotąd niedostępnych: o prywatnych działaniach sprzedażowych poprzez platformy internetowe.

REKLAMA

Sprzedaż przez Internet: czy dochody są opodatkowane?

REKLAMA

Sprzedaż usług i produktów – w tym także używanych – na platformach online podlega opodatkowaniu – wlicza się w to między innymi wyprzedaż odzieży lub obuwia oraz sprzedaż usług w rodzaju udostępnianie środka transportu, najem mieszkań i domów czy niemedycznych masaży.
Zgodnie z polskim prawem, każda osoba bez rejestracji działalności gospodarczej może sprzedawać prywatnie za pośrednictwem Internetu i nie płacić od tego podatku. W takim wypadku obowiązują jednak limity – do 2000 euro (ok. 8500 zł) lub 30 zakończonych sprzedażą transakcji rocznie – ostrzega Bogdan Zatorski, ekspert Symfonii.

Takie zasady opodatkowania sprzedaży internetowej obowiązują od 1 lipca 2024 roku.
Jak wskazuje ekspert, najważniejsza zmiana regulacji prawnych dotyczących sprzedaży online dotyczy konieczności przekazywania danych sprzedawców prywatnych do Krajowej Administracji Skarbowej – KAS.
Raport z transakcji, a więc i wskazanie sprzedawcy, który dokonuje takiej sprzedaży, trafi do fiskusa, jeśli sprzedawcy:

  • w 2023 i 2024 korzystali z platform internetowych w celach sprzedażowych (np. Olx, Vinted, Allegro, Facebook, Sprzedajemy, Booking, Uber);
  • przekroczyli limit 2000 euro przychodu lub 30-stu zakończonych sprzedażą transakcji. 

Sprzedaż online bez zapłaty podatku: jakie konsekwencje podatkowe poniesie sprzedający

REKLAMA

Nową grupą, która teraz podlega ścisłej kontroli podatkowej ze strony fiskusa są osoby sprzedające towary lub usługi bez zarejestrowania działalności gospodarczej.
– Sprzedaż internetowa nie była dotąd regulowana w tym zakresie, dlatego tak ważne było opodatkowanie zarobkowej sprzedaży prywatnej, stanowiącej nieuczciwą konkurencję wobec firm oraz osób opłacających podatki – tłumaczy Bogdan Zatorski.
Przykład unikania opodatkowania: oferowanie przez Internet, np. platformę OLX usług transportowe typu prywatnego – na wzór usługi taxi – ale bez rejestracji działalności i płacenia w związku z tym podatków.

Inny przykład: regularne zarobkowanie – znów unikając przy tym opodatkowania, które byłoby nieuchronne gdyby to robić w ramach działalności gospodarczej – polegające na odsprzedaży np. na Allegro wyszukanych w sklepach z odzieżą na wagę atrakcyjnych egzemplarzy ubrań, butów, torebek itp.
Jak wskazuje ekspert, samo liczenie transakcji i kwot przez sprzedawców nie jest konieczne. Platformy pośredniczące w sprzedaży towarów i usług są zobowiązane do przesłania danych o transakcjach danej osoby do KAS, jeśli przekroczone zostały warunki graniczne.
Platformy-pośrednicy muszą także poinformować daną osobę o tym fakcie, wysyłając informację mailowo lub innym kanałem komunikacji, wyznaczonym do tego regulaminem platformy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż przez Internet bez zapłaconego podatku: co grozi sprzedającym

Ekspert Symfonii wyjaśnia, że informacje przesyłane do organów podatkowych przez platformy pośredniczące w sprzedaży online mogą więc stanowić podstawę do podjęcia przez fiskusa działań i np.: 

  • żądania uregulowania zaległych podatków – jeżeli sprzedaż (usług i towarów) albo najem nie został zgłoszony do opodatkowania;
  • zgłoszenia sprawy do prokuratury – np. jeśli sprzedający prywatnie podał do informacji platformy nieprawdziwe dane jak przerobiony (sfałszowany!) dowód osobisty – inny dokument identyfikujący, chroniony prawem.

– Trzeba przy tym pamiętać, że podawanie nieprawdziwych albo niezgodnych ze stanem faktycznym danych jest w kontekście podatków, prawa fiskalnego, traktowane jako przestępstwo lub wykroczenie, a w najlepszym razie, jako zła wola podatnika – wyjaśnia ekspert Symfonii.
– Użytkownicy korzystający z platform online jako sprzedawcy prywatni powinni zadbać o prawdziwość i aktualność danych, które mogą służyć do identyfikacji oraz komunikowania w sprawach podatkowych – podsumowuje Bogdan Zatorski.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: 150 zł podwyżki co roku dla seniorów?

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej? Sprawdź, co oznacza nowy plan waloryzacji i jak wpłynie na Twoją emeryturę.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Koniec z bezpłatnymi stażami dla pracowników. MRPiPS zapowiada zmiany

To częsta praktyka, gdy młody pracownik za odbywanie stażu nie otrzymuje wynagrodzenia. Przygotowywana przez resort pracy ustawa ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży.

REKLAMA

Dają seniorom zniżki na zakupy w sieciach handlowych i na stacjach benzynowych Mnóstwo ludzi nie ma o tym pojęcia. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Ceny w sklepach rosną szybciej niż grzyby po deszczu, a emerytury ledwo starczają na przeżycie. Tymczasem stacje benzynie i wielkie sieci handlowe od lat oferują zniżki, o których... nikt nie mówi. To cicha ulga dla tych, którzy kiedyś wychowywali trójkę dzieci. Teraz mogą oszczędzać na zakupach przy każdej wizycie w sklepie. Trzeba tylko mieć jedną kartę. I odwagę, żeby o nią zawalczyć.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Będzie można dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Ta zmiana to prawdziwa rewolucja. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Po śmierci rodziców emerytura przypadnie dzieciom. Regulujące te kwestie projekt ustawy jest już gotowy. W drugim kwartale tego roku dokumentem zajmie się rząd. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich i z automatu. Obejmą tylko konkretną grupę

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

REKLAMA

Co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków otrzymania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

REKLAMA