REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt energetyczny jako dodatek dla emeryta lub rencisty. Na jakich warunkach jest przyznawany? W jakiej wysokości w 2024 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakie są warunki uzyskania ryczałtu energetycznego, kto może ubiegać o ten dodatek emerytalno-rentowy i jaka jest jego wysokość?
Jakie są warunki uzyskania ryczałtu energetycznego, kto może ubiegać o ten dodatek emerytalno-rentowy i jaka jest jego wysokość?
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałt energetyczny to dodatkowe świadczeniem, które przysługuje emerytom i rencistom spełniającym określone warunki. Jest on dedykowany kombatantom, osobom represjonowanym oraz ich rodzinom. Obejmuje zarówno osoby bezpośrednio dotknięte przez trudne warunki pracy w czasie wojny i w okresie powojennym, jak i wdowy oraz wdowców po takich osobach.

Ryczałt energetyczny to forma wsparcia finansowego przeznaczona dla emerytów i rencistów, którzy spełniają określone kryteria, głównie związane z działalnością kombatancką lub represjami wojennymi. Zasady jego przyznawania oraz kwoty, które mogą otrzymać uprawnione osoby, określają szczegółowe przepisy. Jakie są warunki uzyskania ryczałtu energetycznego, kto może się o niego ubiegać i jaka jest jego wysokość? Oto wyjaśnienie.

REKLAMA

Dodatek emerytalno-rentowy. Kto może ubiegać się o ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny jest świadczeniem dedykowanym konkretnym grupom społecznym. O jego przyznanie mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

  • są kombatantami lub innymi osobami uprawnionymi, które działały na rzecz niepodległości Polski lub były ofiarami represji wojennych i powojennych,
  • są żołnierzami zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnionymi w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania rud uranowych oraz batalionach budowlanych,
  • są wdowami lub wdowcami po kombatantach lub innych osobach uprawnionych, pod warunkiem, że pobierają emeryturę lub rentę,
  • są wdowami po żołnierzach, którzy zostali przymusowo zatrudnieni i pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe.

Osoby te mogą ubiegać się o ryczałt energetyczny jako dodatek, który ma na celu pokrycie części kosztów zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto zaznaczyć, że przysługuje jeden ryczałt w przypadku, gdy dana osoba pobiera więcej niż jedno świadczenie z ZUS.

Jak złożyć wniosek o ryczałt energetyczny?

Aby otrzymać ryczałt energetyczny, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów. Wymagane są:

  • wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (formularz ZUS-ERK), który można pobrać w placówkach ZUS lub ze strony internetowej www.zus.pl,
  • decyzja wydana przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która:
    • potwierdza działalność kombatancką lub represje wojenne (dotyczy kombatantów i osób represjonowanych),
    • uprawnia do świadczeń jako członek rodziny po kombatancie (dotyczy wdów i wdowców),
  • zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia (dotyczy żołnierzy przymusowo zatrudnianych),
  • zaświadczenie właściwego organu wojskowego potwierdzające uprawnienia (dotyczy wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnianych).

Wniosek można złożyć w każdym momencie, a proces jego rozpatrzenia nie jest ograniczony czasowo. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla osób, które dopiero odkryły, że przysługuje im takie świadczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest wysokość ryczałtu energetycznego?

REKLAMA

Wysokość ryczałtu energetycznego jest ustalana corocznie. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłasza ją do 7 dnia roboczego lutego każdego roku, a nowa kwota obowiązuje od 1 marca. Komunikat dotyczący wysokości ryczałtu publikowany jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Ryczałt energetyczny w 2024 roku jest wypłacany w wysokości 299,82 zł. Taka kwota trafia obecnie na konta uprawnionych seniorów co miesiąc wraz z emeryturą.

Ryczałt energetyczny jest wsparciem finansowym, które może w pewnym stopniu odciążyć budżet domowy osób uprawnionych, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów energii elektrycznej. Co roku kwota ta może się zmieniać, dlatego warto monitorować ogłoszenia urzędowe, by być na bieżąco z aktualnymi informacjami dotyczącymi wysokości świadczenia.

Podstawa prawna przyznawania ryczałtu energetycznego

Ryczałt energetyczny jest przyznawany na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2022 r., poz. 2039). Artykuł 20 ust. 2 pkt. 3 tej ustawy reguluje zasady przyznawania tego świadczenia oraz określa, kto ma prawo ubiegać się o wsparcie finansowe.

Podsumowując, ryczałt energetyczny jeden z dodatków wspierających osoby starsze, które mając często ograniczony budżet i borykają się z wysokimi kosztami utrzymania mieszkania. Dzięki temu świadczeniu emeryci i renciści, którzy mają status kombatanta lub osoby uprawnionej, mogą cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS konsultuje gotowy projekt ustawy z urlopem w formule (2 dni urlopu za 5 lat pracy) + (2 dni za każde kolejne 5 lat stażu) [Nowelizacja]

Rok temu (4 kwietnia 2024 r.) Ministerstwo Rodziny na konferencji prasowej zapowiedziało wprowadzenie nowego typu urlopu. To była rewolucja. Za każde 5 lat pracy pracownik miał otrzymywać dodatkowe 2 dni urlopu. Za 25 lat pracy przysługiwało więc aż 10 dni dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To bardzo hojny przywilej pracowniczy. Nie dziwi więc, że prawo do tego urlopu mają tylko przebywanie pracownicy. W tym wypadku opiekunki opiekunowie dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Po roku (także 4 kwietnia tym razem 2025 r.) okazuje się, że urlop ten ma szansę na wejście w życie - trwają konsultacje społeczne odpowiedniego projektu nowelizacji przepisów.

Rewolucja w opłatach za parkowanie. Sejm: wjeżdżasz do miasta, masz zapłacić. Ile? Tyle, ile zechcą radni

Rewolucja w opłatach za parkowanie. Sejm: wjeżdżasz do miasta, masz zapłacić. Ile? Tyle, ile zechcą radni

Całkiem nieoczekiwanie Sejm uchwalił zmiany w ustawie o drogach publicznych. Oznacza ona nie notowaną do tej pory rewolucję w opłatach za parkowanie. Kierowców będzie ona kosztowała krocie. I to niezależnie czy wjeżdżają do centrum stolicy lub innej metropolii, czy w wyznaczoną strefę na wsi.

Jeżeli masz to w swoim rowerze – możesz Cię to kosztować nawet 3560 zł, a jazda na nim po drogach publicznych jest nielegalna. Niewiele osób jest tego świadomych

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje.

Tak za połowę ceny kupuje się mieszkania. Ten sposób na własne M to już hit wśród Polaków?

- Należę do tych szczęśliwców, którzy po trzech latach harówki w Warszawie dorobili się własnego mieszkania – mówi Aleksander z Nowego Sącza, który rok temu kupił kawalerkę. Ile kosztowała? - Majątek odpowiada. - Rzutem na taśmę załapałem się na rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 proc." , pomogli też rodzice – dodaje. Co z tymi, których nie stać na kredyt, a na wsparcie rodziny liczyć nie mogą? Niektórzy decydują się na inny sposób zdobycia własnego, wymarzonego M.  Czy hitem mogą się okazać licytacje komornicze? 

REKLAMA

Ci, którzy mają mieszkania z balkonem będą za to słono płacić. I nie ma uproś

Dni stają się coraz dłuższe, słupki rtęci wędrują w górę. Wiosna rozkręca się na całego, a razem z nią fani roślin ozdobnych i grillowania. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, czy choćby własna, niewielką działkę. Niektórzy swoim kwiatowym i kulinarnym pasjom oddają się na balkonach blokowisk. I tu zaczyna się problem, który może się skończyć zapłaceniem słonej kary.  

Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [Kto może je otrzymać i na jakich zasadach]

Świadczenie rehabilitacyjne – kto może je otrzymać i na jakich zasadach? Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia finansowego dla osób ubezpieczonych, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal nie są zdolne do pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności.

Nawet 3 870 zł dofinansowania w II kwartale 2025 r. Pieniądze w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta

Nawet 3 870 zł dofinansowania w II kwartale 2025 r. Pieniądze w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta. PFRON wydał komunikat. Publikujemy zestawienie tabelaryczne.

REKLAMA

USA przejmą Grenlandię? J.D.Vance: Moglibyśmy zapłacić mieszkańcom o wiele więcej niż dostają od Danii. M. Rubio: Grenlandczycy zdecydują sami

Szef amerykańskiej dyplomacji Sekretarz Stanu USA Marco Rubio skomentował 4 kwietnia 2025 r. w Brukseli zapowiedzi administracji USA o chęci przejęcia Grenlandii. Mówił, że wyspy nikt nie zaanektował i że to Grenlandczycy sami podejmą decyzję o swojej przyszłości. Zauważył jednak, że Grenlandczycy mówili, że chcą się uniezależnić od Danii.

Obniżka stóp procentowych NBP już w maju 2025 r.? Prezes NBP, członkowie RPP i ekonomiści uważają, że to możliwe

Zdaniem Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, Rada Polityki Pieniężnej przymierza się do cięcia stóp procentowych NBP, być może już w maju, w zależności od danych. Zdaniem Glapińskiego w 2025 roku możliwe są obniżki dwa razy po 0,5 pp., a w 2026 r. stopy mogą spaść do 3,5 proc. Podobnego zdania są niektórzy członkowie RPP a także analitycy i ekonomiści.

REKLAMA