REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS i KRUS: Renta wdowia może cię zaskoczyć – sprawdź, ile naprawdę dostaniesz pieniędzy!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ZUS i KRUS: Renta wdowia może cię zaskoczyć – sprawdź, ile naprawdę dostaniesz!
ZUS i KRUS: Renta wdowia może cię zaskoczyć – sprawdź, ile naprawdę dostaniesz!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pobierasz emeryturę z ZUS lub KRUS i zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja po stracie małżonka? Sprawdź, czy przysługuje Ci renta wdowia, jak można łączyć świadczenia, jakie proporcje obowiązują oraz jakie limity wypłat warto znać.

Osoby otrzymujące dwa rodzaje emerytur – z ZUS i KRUS – po śmierci współmałżonka mogą mieć prawo do renty wdowiej. Jak obliczana jest wysokość świadczeń w takiej sytuacji? Jakie proporcje i ograniczenia wynikają z przepisów? Poniżej wyjaśniamy na przykładach, co warto wiedzieć, by świadomie podjąć decyzję o wyborze korzystniejszego rozwiązania.

REKLAMA

Co to jest renta wdowia i zbieg świadczeń?

REKLAMA

Renta wdowia to wypłata własnego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) łącznie z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Jedno ze świadczeń wchodzących w skład renty wdowiej będzie wypłacane w całości, a drugie w części, tj. w wysokości 15%. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie wynosiło 25%.

Natomiast zbieg świadczeń oznacza prawo do jednoczesnego otrzymywania co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Organy emerytalno-rentowe wypłacają te świadczenia w odpowiednich proporcjach. Jedno z nich zostaje wypłacone w pełnej wysokości (100%), a drugie – w całości lub w części (np. 50% lub 15%).

Wniosek o rentę wdowią możesz złożyć w dowolnym organie emerytalno-rentowym, takim jak KRUS, ZUS, WBE, MSWiA czy BESW, w którym posiadasz prawo do jednego ze świadczeń: emerytury, renty własnej lub renty rodzinnej. Jeśli jesteś uprawniona(y) do świadczeń z dwóch różnych organów rentowych, możesz samodzielnie zdecydować, w którym z nich złożysz wniosek.

Renta wdowia, gdy jest emerytura rolnicza i emerytura z ZUS

Pytanie:
Otrzymuję emeryturę rolniczą i emeryturę z ZUS. Dwa lata temu zmarła moja żona, która otrzymywała emeryturę z KRUS. Jaka będzie wysokość przysługującej mi renty wdowiej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź:
Po uzyskaniu prawa do renty rodzinnej i renty wdowiej, zbieg przysługujących Panu świadczeń wypłacany będzie w następujących proporcjach:

  • 100% renty rodzinnej + 15% emerytury rolniczej + 15% emerytury pracowniczej lub
  • 100% emerytury rolniczej + 100% emerytury pracowniczej + 15% renty rodzinnej.

Suma połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia tej kwoty, nadwyżka zostanie potrącona.

Dwie emerytury z ZUS i KRUS. Co z rentą wdowią?

Pytanie:
Obydwoje z mężem pobieraliśmy po dwie emerytury z ZUS i KRUS. W grudniu zmarł mój mąż. W jakiej wysokości będę otrzymywała rentę wdowią?

Odpowiedź:
Będzie miała Pani prawo do jednej renty rodzinnej (korzystniejszej lub wybranej przez Panią) z ZUS lub KRUS oraz do dwóch własnych emerytur. Do renty wdowiej zostaną uwzględnione trzy świadczenia w odpowiednich proporcjach, w zależności od Pani wyboru:

  • 100% renty rodzinnej + 15% emerytury rolniczej + 15% emerytury pracowniczej lub
  • 100% emerytury rolniczej + 100% emerytury pracowniczej + 15% renty rodzinnej.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, suma połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia tej kwoty, nadwyżka zostanie potrącona.

Wysokość renty wdowiej po śmierci męża pobierającego emerytury z ZUS i KRUS

Pytanie:
Jestem uprawniona do emerytury rolniczej. Mój mąż otrzymywał dwie emerytury: rolniczą i pracowniczą. Zmarł 15 stycznia br. Jaka będzie wysokość mojej renty wdowiej? Czy w jej skład wejdą dwie renty rodzinne?

Odpowiedź:
Po uzyskaniu prawa do dwóch rent rodzinnych (z ZUS po emeryturze pracowniczej i z KRUS po emeryturze rolniczej), będzie musiała Pani dokonać wyboru, którą rentę chce Pani pobierać. Renta wdowia będzie wypłacana w zbiegu z Pani emeryturą, w następujących proporcjach:

  • 100% emerytury rolniczej i 15% jednej renty rodzinnej,
  • 15% emerytury rolniczej i 100% jednej renty rodzinnej.

Podsumowując, znajomość zasad łączenia renty wdowiej i emerytur z ZUS oraz KRUS jest istotna, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Pamiętaj o proporcjach, limitach oraz zmianach w przepisach, które wejdą w życie w 2027 roku. Skonsultuj swoją sytuację z organem emerytalno-rentowym, aby upewnić się, że otrzymasz świadczenia w najlepszej możliwej formie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekrutacja smart. Jak wykorzystać AI, by zatrudniać lepiej, szybciej i bardziej fair?

Rekrutacja smart to nowoczesne podejście do zatrudniania oparte na danych, analityce i sztucznej inteligencji, zamiast na deklaracjach z CV czy subiektywnych ocenach. Technologia umożliwia obiektywną i powtarzalną ocenę dopasowania do roli, wspierając bardziej sprawiedliwe i efektywne decyzje rekrutacyjne. Warto zatem odejść od bezkrytycznej wiary w CV czy testów osobowości i stworzyć kandydatom warunki do pokazania, co naprawdę potrafią. To nie futurystyczna wizja, ale konieczność w obliczu przeciążenia informacyjnego i rosnących wyzwań na rynku pracy.

Wydłużenie do 30 czerwca 2026 r. pilotażowego programu dla osób z doświadczeniem traumy [PROJEKT]

Wydłużeniu ma ulec program pilotażowy dotyczący oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy. Odpowiednie rozporządzenie Ministra Zdrowia trafiło do uzgodnień i konsultacji publicznych.

QUIZ Wybory prezydenckie. Sprawdź, czy jesteś gotowy/-a!
Przed nami druga tura wyborów na prezydenta RP. Sprawdź, czy wiesz wszystko, co trzeba.
Braun głosuje na Nawrockiego. Link do wypowiedzi

29 maja 2025 r. Grzegorz Braun wyraził swoje poparcie dla Karola Nawrockiego. Powiedział wprost, że będzie na niego głosował w najbliższą niedzielę.

REKLAMA

Problemy z zasiłkami przedsiębiorców. ZUS odmawia wypłaty. Rzecznik MŚP interweniuje

Do końca 2021 roku brak opłaty składki chorobowej w terminie albo opłacenie jej w niepełnej wysokości skutkowało automatyczną utratą ubezpieczenia chorobowego przez przedsiębiorcę. Obecnie przepisy zostały zmienione i nie dochodzi do tego, jeśli niedopłata wynosi do 1% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie, mimo zmiany przepisów, ZUS odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, gdy przedsiębiorcy nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu w okresie przed 2022 r. Rzecznik MŚP interweniuje.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

REKLAMA

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

REKLAMA