REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renta wdowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta wdowia 2024 r. – ile i dla kogo

Renta wdowia 2024 r. – ile i dla kogo - to pytania, które zadaje wiele osób. Wciąż brak jednoznacznej odpowiedzi. Trwają prace nad projektem ustawy. 

Rentę wdowią dostanie nie tylko wdowa. Sprawdź, kto jeszcze będzie miał do niej prawo w 2024 r. I jak wpłynąć na jej wysokość.

Rentę wdowią dostanie nie tylko wdowa. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

Renta wdowia - dla kogo, od kiedy i ile?

Wielu czeka na to, aby renty wdowie obowiązywały już od 2024 r. Jest to możliwe, ale nie w wysokości 100% świadczenia. Wdowcy czują się oszukani a wyborcze obietnice znowu nie zostaną spełnione. Sejm powinien przyspieszyć prace nad projektem ustawy i uszczegółowić pomysł, tzw. modelu kroczącego. Czas zająć się rentami wdowimi i wreszcie zapewnić godne życie milinom Polaków, którzy po stracie drugiej połówki - nie radzą sobie finansowo w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Kiedy wejdzie w życie renta wdowia? Komu przysługuje renta wdowia? Ile ma wynosić renta wdowia? Kiedy wdowa dostanie rentę po mężu? Czy renta wdowia będzie wypłacona wstecz? Takie pytania najczęściej padają od zainteresowanych.

Wiemy jak liczyć rentę wdowią. Nie od razu 50% świadczenia zmarłego. Trzeba poczekać

W 2024 r. i w 2025 r. krocząca renta wdowia nie od razu wyniesie 50%: przez pierwsze pół roku wypłata 15% świadczenia po zmarłym współmałżonku, a przez drugie pół roku 20%.

REKLAMA

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada techniczną i finansową możliwość wdrożenia renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od ewentualnego przyjęcia projektu przez Sejm - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

7 lutego 2024 r. Sejm rusza z rentą wdowią. Przepadnie limit 10 093,26 zł? Uda się tak jak z rentą socjalną 4300 zł?

W Sejmie 7 lutego 2024 roku pierwsze czytanie ustawy o rencie wdowiej. 25 stycznia 2024 roku w Sejmie było słynne pierwsze czytanie ustawy o rencie socjalnej (podwyżka do 4300 zł). Czy renta wdowia też odniesie sukces legislacyjny?

Sejm na żywo. Transmisja obrad w dniu dzisiejszym

Sejm na żywo. Oglądaj dzisiejszą transmisję obrad z posiedzenia Sejmu.

Sejm: łączenie 100% emerytury i 50% renty rodzinnej. Renta 100% + 50% emerytury. Renta wypadkowa + renta rodzinna [druk sejmowy, uwagi ZUS]

Wprowadzenie do polskiego prawa renty wdowiej. Wiesz co to jest? Chodzi o łączenie emerytur i rent na koncie jednej osobie. Idea jest taka, że po śmierci męża albo żony, żyjący małżonek będzie otrzymywał 50% świadczenia osoby zmarłej.

REKLAMA

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 32]

Wdowa otrzyma w 2024 roku prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało? I czy rząd D. Tuska rzeczywiście, to wprowadzi.

Pilne wiadomości dla emerytów 2024. Ministerstwo rodziny potwierdza na co mogą liczyć w tym roku: pieniądze w budżecie są na rentę wdowią, drugą waloryzację, co jeszcze

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas rozpoczętego we wtorek posiedzenia Sejmu poinformowała o planach resortu na ten rok, w tym o zmianach dotyczących emerytów.

Wsparcie osób starszych. Co z wyższym zasiłkiem pogrzebowym i wdowią rentą?

Czy wsparcie dla osób starszych po stracie małżonka zostanie zwiększone? O planach resortu poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

MRiPS: Renta wdowia etapami. Nie w całości w 2024 r. Co roku większa wartość. To "model kroczący"

Minister A.Dziemianowicz-Bąk: wprowadzimy rentę wdowią w "modelu kroczącym". Co to jest model kroczący?

Czy uda się obronić limit 10 000 zł dla renty wdowiej? Rząd informuje, że wdrożenie renty zajmie niestety kilka lat

Z wypowiedzi przedstawicieli rządu D. Tuska wynika, że renta wdowia nie zostanie wprowadzona w pełnej wysokości w 2024 r. Zajmie to kilka lat. Czy obroni się maksymalny limit 10 000 zł dla tego świadczenia? 

Podwójna waloryzacja emerytur. Renta wdowia. Kto to obiecał? [Przypominamy obietnice wyborcze]

J. Scheuring-Wielgus: Lewica proponuje rentę wdowią oraz waloryzację rent i emerytur dwa razy do roku

Komitet obywatelski ws. renty wdowiej

Lewica na początku roku będzie kontynuowała objazd po kraju; zarejestruje też komitet obywatelski ws. projektu ustawy dotyczącej renty wdowiej - mówią PAP politycy formacji. Ponadto Lewica skupi się na przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Renta wdowia - obywatelski projekt ustawy

Renta wdowia. Lewica i OPZZ będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowali w Wrocławiu przedstawiciele partii oraz związku zawodowego. Lewica chce, aby w tej kadencji Sejmu odbyło się pierwsze czytanie tego projektu.

Renta wdowia - czy zostanie wprowadzona?

Renta wdowia ma umożliwić emerytowi po utracie małżonka skorzystanie z renty rodzinnej, czyli 85 proc. świadczenia zmarłego i dodatkowo z 50 proc. świadczenia własnego, z którego rezygnuje.

Renta z Niemiec po zmarłym mężu (emerytura wdowia) a podatek

Wdowa mieszkająca w Polsce i posiadająca polską rezydencję podatkową, która otrzymuje z Niemiec rentę po zmarłym mężu (tzw. duża emerytura wdowia) nie musi płacić od tego świadczenia podatku w Polsce. Niestety zdarzają się przypadki, że polskie banki potrącają polski podatek dochodowy (PIT) od tego typu świadczeń wpływających na rachunki bankowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 20 maja 2022 r. potwierdził brak obowiązku podatkowego w takim przypadku.

Renta wdowia z Irlandii a podatek w Polsce

Renta wdowia otrzymywana z Irlandii przez wdowę mieszkającą w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jeżeli renta wypłacana jest na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii, to jest ona zwolniona z opodatkowania polskim podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Tym samym na wdowie nie ciąży obowiązek odprowadzania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma też co do zasady obowiązku wykazywania w zeznaniu rocznym świadczenia, które podlega zwolnieniu przedmiotowemu. Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 kwietnia 2022 r.

REKLAMA