REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To już prawdziwy hit. Tak można ekspresem dostać darmowe sanatorium. Patent na to jest prosty i skuteczny

Cuda w ZUS. Tak można dostać ekspresem darmowe sanatorium. Patent na to jest prosty
Firmy coraz chętniej sięgają po fachowców z pokolenia 50 plus, a ZUS robi wszystko, żeby zahamować wysyp rencistów. Tym, którzy pracują, ale zdrowie im szwankuje, funduje darmową rehabilitację, nazywaną darmowym sanatorium z ZUS.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio to nie praca jest na wagę złota. Teraz w cenie jest pracownik, a doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści stali się „towarem” deficytowym. Firmy coraz chętniej sięgają po fachowców z pokolenia 50 plus, a ZUS robi wszystko, żeby zahamować wysyp rencistów. Tym, którzy pracują, ale zdrowie im szwankuje, funduje darmową rehabilitację, która zyskała sobie miano „darmowego sanatorium z ZUS" 

ZUS wychodzi z założenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, bo lepiej mieć w swoich zasobach pracujących ludzi płacących składki, niż rencistów. To dlatego tych, którym szwankuje zdrowie  funduje darmową rehabilitację.  Wielu zatrudnionych ciągle jeszcze o tym nie wie. 

REKLAMA

Ja wyjaśnia Anna Szaniawska z biura  prasowego małopolskiego oddziału Zakładu, program ma przeciwdziałać pogorszeniu się stanu zdrowia, co umożliwia zatrudnionym nie tylko dalszą pracę, ale także pooprawia ich ogólną kondycję. 

W takiej sytuacji czas jest kluczowy, bo  kolejne miesiące pracy przy pogarszającym się zdrowiu mogą przynieść nieodwracalne skutki. Ot, choćby dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, na co uskarżają się i ci, którzy pracują za biurkiem i ci, którzy pracują fizycznie. 

Jak skorzystać z darmowego „sanatorium z ZUS”

REKLAMA

Co zrobić, żeby skorzystać z darmowego „stawiania na nogi”? - Potrzebne jest stosowne orzeczenie od lekarza orzecznika ZUS. Taki dokument orzecznik może wydać na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, gdy ustala uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego, także podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, albo gdy orzeka o niezdolności do pracy, kiedy ubezpieczony wystąpił o świadczenie rentowe – wyjaśnia rzeczniczka. 

Jeśli lekarz orzecznik wyda pozytywną decyzję, szczęśliwiec otrzymuje  skierowanie na darmową rehabilitację. Turnus, który pomaga w poprawie zdrowotnej kondycji trwa 24 dni i odbywa się albo w trybie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. Pacjenci nie płacą ani za leczenie, ani za pobyt. Co więcej nie muszą także korzystać z urlopu wypoczynkowego, bo lekarz wystawi na ten czas zwolnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć utarło się  powiedzenie „sanatorium  z ZUS” , to jednak   Szaniawska podkreśla, że ośrodki, w których prowadzi się rehabilitację, nie zawsze są położone w miejscowościach ze statusem uzdrowiska, co więcej, nie muszą być sanatoriami. -  Tak więc określenie „sanatorium” nie jest jednoznaczne z „ośrodkami rehabilitacyjnymi –podkreśla rzeczniczka. 

Czeka się dużo krócej niż na sanatorium z NFZ

REKLAMA

Na tej liście jest  blisko sto ośrodków między innymi w Augustowie, Ciechocinku, Krynicy, Nałęczowie, czy Kołobrzegu. Jak długo trzeba czekać na „sanatorium z ZUS”, od chwili wystawienia skierowania przez lekarza orzecznika?  Wszystko zależy od oddziału placówki i od profilu rehabilitacji.  Ale w porównaniu z sanatorium z NFZ, tempo i tak jest ekspresowe.   

Jak to jest w oddziale krakowskim?  - pytamy Annę Szaniawską. W przypadku dolegliwości związanych z układem ruchu, układem krążenia czy układem oddechowym na rehabilitację trzeba czekać  cztery  miesiące. W przypadku psychosomatyki to sześć miesięcy.  Najdłużej,  bo dziesięć, jedenaście miesięcy trzeba czekać na rehabilitację  narząd głosu. 

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną. 

Dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji

W lutym i kwietniu ZUS uruchomi dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji. Od 3 lutego można skorzystać z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, która będzie dostępna zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej.

Na „darmowe sanatoria ” dla placówek ZUS w całym kraju w tym roku przeznaczono blisko 414 mln złotych. To o prawie 94 mln więcej niż w roku 2024.  Średni koszt rehabilitacji jednej osoby w zeszłym roku wyniósł blisko  4,5 tys. złotych. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Osoby dzwoniące podszywają się pod pracowników ZUS i próbują wyłudzić informacje od klientów. W razie wątpliwości należy skontaktować się z ZUS.

Specustawa: TK związał nawet 12 lat zaniżania emerytur z 2013 r. Rząd chce przeliczać emerytury po datach urodzin. Bez wyrównań i odsetek

10 wątpliwości wobec założeń do projektu ustawy naprawczej dla innych roczników – problem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Rząd przedstawił założenia do projektu ustawy naprawczej, mającej na celu rozwiązanie problemu wcześniejszych emerytów, którzy zostali poszkodowani przez art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. W artykule analizuję przedstawione przez rząd założenia w kontekście ustawy naprawczej dla rocznika 1953 oraz zapadających aktualnie wyroków sądów powszechnych.

Więcej na szkoły i szpitale, mniej na 800 plus i 13 emerytury w 2026 roku? Ekspert Banku Światowego wskazał drogę

Czy rząd powinien zredukować 800 plus oraz 13 i 14 emeryturę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na edukacje czy ochronę zdrowia? Zapytaliśmy o to jednego z najbardziej cenionych polskich ekonomistów, prof. Marcina Piątkowskiego, który odwiedził nas w programie Gość Infor.pl.

Lekcje będą krótsze, nauka może być zdalna. Takie rewolucyjne zmiany w szkołach mają być już od września

Nie ma klimatyzacji, a jedyna wentylacja to otwarte okna przez które wlewa się żar. W upalne dni nauczyciele i uczniowie po prostu się w salach lekcyjnych „gotują” . W takich warunkach trudno wiedzę przekazywać i trudno ją chłonąć. Czy nadchodzi dobra zmiana? Resort edukacji przymierza się do wprowadzenia nowych przepisów, które pozwolą dyrektorom szkół na skrócenie zajęć, a nawet na pracę zdalną.

REKLAMA

Wiek emerytalny o 20 lat w dół, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Senat już zdecydował

Korzystając z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej – w dniu 13 marca 2025 r., Senat podjął uchwałę w sprawie złożenia do laski marszałkowskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych, której celem jest obniżenie wieku emerytalnego dla jednej grupy zawodowej – tancerzy zawodowych. Zgodnie z jego postanowieniami – wiek emerytalny tancerzy ma został ustalony na poziomie 40 lat w przypadku kobiet i odpowiednio – 45 lat w przypadku mężczyzn, czyli – ma zostać obniżony o 20 lat, w stosunku do obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego.

Tym, którzy są po pięćdziesiątce ZUS robi przelewy. Na koncie zobaczą 4 tysiące złotych

Comiesięczny przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Kto może liczyć na takie „zusowskie” uposażenie? Dzieje się tak w przypadku tak zwanego świadczenia kompensacyjnego. Kto może się o nie ubiegać i jakie trzeba spełnić warunki. 

Czy 23.03.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wiosna trwała krótko, wróciły chłody. Dziś niedziela w galerii handlowej, warto wybrać się na zakupy? Czy jednak 23.03.2025 to niedziela handlowa, czy jednak obejmuje ją zakaz handlu w niedzielę. Gdzie można zrobić dziś zakupy: tylko w Żabce lub sklepie osiedlowym, czy jednak na duże zakupy warto wybrać się do Lidla lub Biedronki?

Każdy nauczyciel musi zadbać o to, żeby wypłacono mu pieniądze za godziny nadliczbowe. W razie sporu ze szkołą są duże szanse na wygraną w sądzie

Praca wykonywana ponad normę czasu pracy z Karty nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych. Nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za nadgodziny, ale sami muszą zadbać o wypłatę. W razie sporu ze szkołą mają duże szanse na wygraną w sądzie.

REKLAMA

Przełom w orzekaniu o niepełnosprawności: na 150 chorób będzie przysługiwało orzeczenie o niepełnosprawności na stałe i szereg świadczeń. Nowe wytyczne i „koniec z państwem, które upokarza swoich obywateli”

Koniec wielokrotnego stawania przed zespołami orzeczniczymi przez osoby niepełnosprawne i rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, chorujących na blisko 150 genetycznych chorób rzadkich oraz przez osoby lub rodziców dzieci z Zespołem Downa. „Koniec z państwem, które upokarza swoich obywateli. (…) Koniec torturowania matek, które co kilka lat muszą wyjaśniać, że ich dziecko nigdy nie wyzdrowieje” – ogłosił Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydał nowe zalecenia dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, które zobowiązują je do wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności na stałe (a w przypadku dzieci – orzeczeń o niepełnosprawności do ukończenia przez nie 16 roku życia), jeżeli chorują na jedną ze 150 chorób znajdujących się na liście będącej elementem ww. zaleceń lub są dotknięte Zespołem Downa. Rozwiązany został również problem wskazań z pkt 7 i 8 orzeczeń, z którymi związane jest prawo do szeregu świadczeń, ulg i uprawnień.

Osoby niepełnosprawne na wyborach prezydenckich 2025 [głosowanie, dostosowanie lokali wyborczych, darmowy transport]

Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania (18.05.2025 r.) ukończą 60 lat mają dodatkowe uprawnienia, które zostały przewidziane w Kodeksie wyborczym. Jakie uprawnienia mają wyborcy niepełnosprawni?

REKLAMA