REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbiórki. Kto zbiera więcej pieniędzy, a kto to robi skuteczniej? [RAPORT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zbiórki. Kto zbiera więcej pieniędzy, a kto to robi skuteczniej? [RAPORT]
Zbiórki. Kto zbiera więcej pieniędzy, a kto to robi skuteczniej? [RAPORT]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje pozarządowe czy osoby fizyczne? Kto jest w stanie uzbierać więcej pieniędzy na zbiórce crwofundingowej? W których kategoriach internauci dorównują, a czasem nawet przewyższają NGOsy? Sprawdzamy.

Kto skuteczniej zbiera pieniądze?

REKLAMA

W Polsce działa ponad 160 tysięcy organizacji pozarządowych. Część z nich korzysta ze współpracy z platformami crowdfundingowym i dzięki temu zbiera dodatkowe pieniądze na swoje działania. Dane pokazują, że NGO-sy są skuteczniejsze o 279% niż osoby fizyczne, które na własną rękę korzystają z narzędzi finansowania społecznościowego, wynika z najnowszych badań zrzutka.pl. Jeżeli porównamy średnią wartość zbiórek organizacji pożytku publicznego oraz osób indywidualnych, które samodzielnie zbierają pieniądze na platformach crowdfundingowych, to NGO-sy dominują w zbiórkach środków. W każdej z siedmiu kategorii zbiórek internetowych, organizacje pożytku publicznego zebrały więcej środków niż osoby fizyczne; średnio ponad 14,5 raz więcej pieniędzy w kategorii „podróże” (9743 zł), niż typowy internauta zbierający indywidualnie (672 zł). Na drugim miejscu uplasowały się zrzutki w kategorii „potrzeby". NGO-sy zebrały pięciokrotnie więcej środków (28 799 zł) niż osoby fizyczne (5 020 zł).

REKLAMA

W kategoriach „podróże", „kultura", „sport" i „zwierzęta" zebrane środki są znacznie niższe niż w pozostałych kategoriach na zrzutka.pl, jak i różnice pomiędzy NGO-sami a osobami fizycznymi. Odchylenia wahają się w przedziale 2-3 razy więcej średnio zebranych pieniędzy przez organizacja pozarządowe. Najmniejsze różnice występują wśród „charytatywnych” zbiórek, gdzie różnica wynosi 7,2% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W 2024 roku organizacje pozarządowe miały udział w rynku na poziomie 18,7% wartości wszystkich zbiórek crowdfundingowych, podczas gdy osoby fizyczne odpowiadały za 81,3% zebranych pieniędzy. Jednak udział NGO'sów dynamicznie rośnie. W porównaniu z 2023 rokiem, kiedy ich udział wynosił 13,3%, w ciągu roku wzrósł o 31,39% wartościowo i o 5,4% pod względem udziału w rynku, wynika z najnowszych danych zrzutka.pl.

Zaufanie darczyńców

REKLAMA

- Organizacje pozarządowe zazwyczaj zbierają większe fundusze niż osoby fizyczne, ponieważ mają zaufanie darczyńców dzięki prowadzeniu długofalowych działań oraz ich profesjonalizmowi, zatrudnianiu specjalistów od fundraisingu, posiadaniu rozbudowanej sieci kontaktów, realizowaniu działań na większą skalę, stosowaniu długofalowej strategii, korzystaniu z różnych kanałów promocji i komunikacji, dzięki większej rozpoznawalność oraz posiadaniu większych budżetów marketingowych, jak i działaniu na rzecz większego, wspólnego celu. – mówi Krzysztof Ilnicki, wiceprezes zarządu zrzutka.pl. - Choć istnieją kategorie, w których to internauci doganiają NGO-sy w zebranych kwotach. Takim przykładem mogą być zrzutki charytatywne. Tego typu zbiórki często opierają się na emocjonalnym zaangażowaniu, szybkości reakcji i autentyczności. W tych aspektach osoby fizyczne mogą działać równie skutecznie, a czasem nawet skuteczniej niż NGOsy. – mówi Ilnicki.

Organizacje pozarządowe regularnie korzystają z platformy zrzutka.pl do prowadzenia zbiórek, a liczba zakładanych przez nie zrzutek ustabilizowała się na wysokim poziomie po znacznym wzroście w 2022 roku. Liczba zrzutek zakładanych przez NGO-sy dynamicznie rosła na przestrzeni lat 2021-2022. W 2021 roku organizacje pozarządowe założyły 2212 zrzutek, podczas gdy w roku 2022 liczba ta wzrosła o 144% do poziomu 5403. W kolejnych latach można zaobserwować stabilizację liczby organizowanych zbiórek na poziomie około 5000 rocznie, z nieznacznym spadkiem w roku 2024 (4690 zrzutek).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność działania w kryzysowych sytuacjach

Polski Czerwony Krzyż (PCK) udowodnił, że w sytuacjach kryzysowych liczy się natychmiastowa reakcja i sprawne działanie. W odpowiedzi na powódź, która nawiedziła Polskę Południowo-Zachodnią we wrześniu 2024, PCK błyskawicznie uruchomił akcję #NaRatunekPowódź, mobilizując siły i środki do niesienia pomocy poszkodowanym. W tym celu PCK uruchomił m.in. zbiórkę na portalu zrzutka.pl. PCK dzięki ponad 30 tysięcy darczyńców, którzy wsparli akcję oraz zebrał blisko 4 miliony złotych na zrzutka.pl, a łączna kwota całej akcji #NaRatunekPowódź przekroczyła wartość 30 mln.

Zespoły ratunkowe PCK już w pierwszy weekend powodziowy były na miejscu, sprawdzały i szykowały sprzęt, tworzyły listy zapotrzebowania na pierwsze dni. Dzięki temu, rozpoczynając zbiórkę środków, mogliśmy pokazać naszym darczyńcom, że jesteśmy, że działamy i pomagamy - podkreśla. Małgorzata Szukała, kierowniczka Działu Komunikacji i Fundraisingu w PCK. - W czasie, kiedy inne organizacje się dopiero organizowały, my zapełnialiśmy magazyny i organizowaliśmy kolejne transporty z pomocą humanitarną do zalanych miejscowości. - Szukała.

W pierwszych dniach kampanii PCK skupił się na komunikacji z darczyńcami oraz koordynacji działań z lokalnymi strukturami i sztabami kryzysowymi. Dzięki temu, pomoc docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna - od żywności i wody, po osuszacze i sprzęt do sprzątania. - W Polsce działa ponad 160 tysięcy podmiotów non-profit. Jednym z doskonałych przykładów udanej współpracy pomiędzy NGO-sem a platformami finansowania społecznościowego, jest kooperacja pomiędzy PCK a zrzutka.pl przy akcji dla powodzian. – mówi Krzysztof Ilnicki.

PCK, dzięki swojemu ponad 106-letniemu doświadczeniu w niesieniu pomocy, sprawnie zorganizował akcję zbiórkową oraz zarządzał logistyką i dystrybucją darów, minimalizując ryzyko dublowania pomocy i zapewniając, że trafi ona do najbardziej potrzebujących. Kampania #NaRatunekPowódź to nie tylko pomoc doraźna, ale również długofalowe wsparcie w ramach programu #odNOWAzPCK, w ramach którego PCK przekazuje środki na odbudowę domów i powrót do normalnego życia.

Więcej: https://zrzutka.pl/naratunekpowodz

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

REKLAMA

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA