REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie szkolne 2024. Coraz więcej młodych Polaków spędza zimowe wakacje z rodzicami nad Bałtykiem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Coraz więcej chętnych do spędzania zimowych ferii nad Bałtykiem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To jednak głównie zamożniejsze rodziny, które odpoczynek planują w nadmorskich hotelach. Te z kolei są coraz lepiej przystosowane do takiej funkcji. Jak wskazuje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie obecnie hotel być już trochę „miastem w mieście”, czyli mieć szereg usług, które zapewnią gościom ciekawy czas, gdy pogoda okaże się niezbyt ciekawa.

Ponieważ nadmorskie hotele takie usługi zapewniają – najpierw pod wymagania gości zagranicznych, ale teraz i coraz bardziej wymagających polskich klientów, coraz więcej Polaków  zaczyna doceniać zimę nad morzem.

REKLAMA

Zimowe ferie w Świnoujściu

REKLAMA

Szacowane obłożenie w hotelach, które są czynne może wahać się od 70 do 100%. W niektórych hotelach może być nawet wyższe niż w innych miesiącach, ale wynika to z faktu, że na rynku jest zdecydowanie mniejszy wybór – zamkniętych jest bowiem wiele mniejszych pensjonatów, a niektóre miejscowości nadmorskie, które latem tętnią życiem, zimą zapadają w sen zimowy.

– Świnoujście, Kołobrzeg, Międzyzdroje, coraz bardziej Rewal i Pobierowo. To są miejscowości, które mają aspiracje do bycia kurortami całorocznymi z rozbudowaną ofertą turystyczną oraz sportową – wyjaśnia Hanna Mojsiuk.

Tam jest największe zainteresowanie turystów z Polski.
– Turystów z Niemiec także nie brakuje, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym i w wakacje, co traktujemy jako konsekwencje kryzysu gospodarczego w Niemczech – mówi Hanna Mojsiuk.

Mniej turystów z Niemiec, ale więcej z Czech oraz z Polski

Jak podkreśla ekspertka, ostra zima sprzyja wypoczynkowi nad morzem. Co prawda mniej jest teraz turystów z Niemiec, ale ich miejsce zajmują Czesi oraz poszerzające się grono Polaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obłożenie hoteli na ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim jest zdecydowanie wyższe niż w roku 2023. Jak mówią eksperci wynika to z faktu, że zainteresowanie turystyką i wypoczynkiem w Polsce jest większe wśród turystów z Polski o kilkanaście procent.

Szacuje się, że obłożenie czynnych hoteli sięga nawet 80%.

Ferie zimowe trwają kilka tygodni. Zimowy szczyt zainteresowania Morzem Bałtyckim przypadnie na przełom stycznia i lutego.

REKLAMA

Przedstawiciele sektora turystycznego zaznaczają, że nie wszystkie hotele są czynne; mniejsze pensjonaty i hotele raczej nie pracują w sezonie zimowym i otwierają się na Wielkanoc.
Czynne są największe hotele, hotele sieciowe oraz te, które oferują SPA, odnowę biologiczną i atrakcje całoroczne.

– Nie możemy narzekać na brak turystów w styczniu. Wszystkie całoroczne obiekty są otwarte i przygotowane na turystów z Polski, Niemiec, Skandynawii i z Czech – mówi Piotr Kośmider, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu.

– Mamy mniej rezerwacji z Niemiec. Strajkuje część tamtejszych przewoźników i jest trudniej np. o wynajem autokarów. Dzieje się u nich gospodarczo niezbyt dobrze i widać to po ilości rezerwacji – dodaje.

Jak podkreśla ekspert, zima jest ostra i chłodna, więc dla wielu morze jest w taką pogodę świetną alternatywą turystyczną.

– Mamy w tym roku wielu Ślązaków, którzy przyjeżdżają dla zdrowia. Drugi rodzaj turysty to taki, który chce bardziej luksusowych warunków, czyli animacji dla dzieci, bilard, kręgielnie, okazji do tańca i oczywiście basenu oraz rozrywek sportowych. Jesteśmy optymistyczni na myśl o feriach zimowych. To może być dobra zima w zakresie obecności turystów krajowych – mówi Piotr Kośmider.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami i pokojami na wynajem

Jak wygląda wynajem nieruchomości na rynku komercyjnym? Kwatery cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż latem, ale większym niż w ubiegłym roku.

Jak wyjaśnia Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, w ich przypadku jest dokładnie tak samo, jak w przypadku hoteli. Nie wszyscy właściciele mieszkań i apartamentów na wynajem, oferują je regularnie zimą. To kwestia ogrzewania, sprzątania i ogólnie obsługi takich miejsc poza sezonem.

– Widzimy jednak, że klientów jest więcej niż przed rokiem. Zainteresowanie rosło jesienią, było bardzo wysokie w sylwestra i nowy rok, ale jest duże też w ferie zimowe. Najwięcej jest turystów feryjnych, ale weekendowych, takich, którzy wynajmują mieszkanie na czas od weekendu do maksymalnie czterech dni – mówi Mirosław Król.

Ferie zimowe w Polsce zaczynają się od 15 stycznia, ale niektórzy wyjeżdżają już w weekend, który je poprzedza. 

Ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024:

  • 15-28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 22 stycznia-4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 29 stycznia-11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 12-25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Doręczenia w postępowaniu administracyjnym. Co się zmieniło od 13 lipca 2025 r.?

Nowe przepisy dotyczące doręczeń wypełniają lukę, która istniała w dotychczasowej regulacji. Czy doręczanie pism przez organy będzie łatwiejsze?

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Samochód dla niepełnosprawnego. Jak przystosować? Ile to kosztuje? Czy PFRON to finansuje?

Jak wygląda samochód dla osób z niepełnosprawnością? Jak można go zakupić lub przerobić na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy, lub pasażera? Czy PFRON oferuje na to dofinansowanie i jakie są dostępne ulgi podatkowe? W najnowszym przewodniku na 2025 rok omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z adaptacją samochodu: od kosztorysu, przez formalności, aż po pomoc finansową ze strony państwa.

31 lipca to ostatni dzień, żeby zyskać wyrównanie! Kto nie zdąży, ten straci nawet kilkaset złotych!

Od 1 lipca 2025 ZUS rozpoczął wypłaty nowego świadczenia – tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną. Aby otrzymać świadczenie już za lipiec, trzeba złożyć wniosek w terminie do 31 lipca 2025 roku. Inaczej przepadnie nawet kilkaset złotych!

REKLAMA

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

Renta wdowia nie dla wszystkich. ZUS masowo odmawia wypłat – powody budzą kontrowersje

Choć renta wdowia miała poprawić sytuację seniorów po stracie małżonka, wiele osób słyszy od ZUS „nie”. Powód? Często szokujący – za wysoka emerytura, zbyt wczesne przejście na rentę rodzinną, a nawet ponowne małżeństwo. Nowe świadczenie okazuje się pułapką dla tysięcy wnioskodawców. Sprawdź, kto i dlaczego nie dostanie ani złotówki.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Więcej nauczycieli z prawem do świadczenia kompensacyjnego? Teraz to przeciętnie prawie 4200 zł

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w maju 2025 r. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne pobierało 10,8 tys. osób. Sejm pracuje nad zmianą w przyznawaniu kompensówek, tak aby mogło je pobierać więcej osób. Jak jest obecnie?

REKLAMA

Dodatek dopełniający do renty socjalnej w 2025 roku – komu przysługuje i jak go otrzymać?

Od 1 stycznia 2025 r. osoby pobierające rentę socjalną mogą otrzymać nowe świadczenie: dodatek dopełniający. Przysługuje on osobom całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile wynosi dodatek dopełniający netto, dla kogo jest przeznaczony, czy trzeba złożyć wniosek, jakie dokumenty dołączyć i czy świadczenie jest opodatkowane?

Nielegalne wyścigi w stolicy zakończyły się nałożeniem mandatów na łączną kwotę blisko 75 tys. zł

Funkcjonariusze stołecznego garnizonu policji przeprowadzili kolejną akcję skierowaną przeciwko osobom biorącym udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. W wyniku podjętych działań ujawniono liczne wykroczenia drogowe, za które mundurowi nałożyli aż 185 mandatów karnych. Łączna kwota grzywien wyniosła blisko 75 tysięcy złotych.

REKLAMA