REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności odroczone w ubiegłym roku podbiły rynek i stały się jednym z najpopularniejszych sposobów krótkoterminowego finansowania zakupów na kredyt

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Płatności odroczone podbiły w 2024 roku rynek krótkoterminowego finansowania, wygrywając nawet z kartami kredytowymi
Płatności odroczone podbiły w 2024 roku rynek krótkoterminowego finansowania, wygrywając nawet z kartami kredytowymi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe technologie nieustannie rewolucjonizują kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne narzędzia określane fachowo jako consumer finance. Dzięki temu konsumenci mają ułatwiony dostęp do krótkoterminowego finansowania zakupów. Ale czy korzystają z tego na miarę potencjału?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiają, że potencjał instrumentów służących krótkoterminowanemu finansowaniu konsumentów nie jest wykorzystany. Prawdziwe efekty i zdecydowanie większe korzyści przyjdą jednak gdy sytuacja gospodarcza poprawi się.

REKLAMA

Cyfryzacja przyspiesza rozwój instrumentów krótkoterminowego finansowania konsumpcji

REKLAMA

Rok 2024 dla branży consumer finance był okresem dynamicznych przemian, wynikających z konieczności adaptacji do nowych warunków gospodarczych oraz zmieniających się oczekiwań konsumentów.
Sektor obejmujący kredyty konsumpcyjne, pożyczki ratalne, karty kredytowe i inne formy finansowania osobistego stanął przed licznymi wyzwaniami, ale także wykorzystał szanse wynikające z postępującej cyfryzacji i innowacji technologicznych.

W 2024 roku zaobserwowano istotne zmiany w zachowaniach konsumentów. Rosnąca świadomość finansowa oraz ostrożność w zarządzaniu domowym budżetem spowodowały wzrost zainteresowania elastycznymi formami finansowania, takimi jak kredyty z możliwością odroczenia spłaty czy rozwiązania „buy now, pay later” (BNPL).
Jak zauważa Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, BNPL zyskuje na popularności dzięki unikalnemu modelowi kosztowemu, w którym koszty finansowania są w dużej mierze przenoszone na sprzedawców.
– BNPL to nowy model finansowania, który szczególnie odpowiada młodszym pokoleniom, dzięki przejrzystości i pełnej integracji z platformami e-commerce – podkreśla Marta Fila.
– Ten trend uwypukla rosnące preferencje konsumentów wobec krótkoterminowych i bezpiecznych opcji finansowania, zwłaszcza w obliczu utrzymującej się niepewności gospodarczej i rosnących kosztów życia.

Consumer Finance pod większą kontrolą: ma to zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów

Branża consumer finance w 2024 roku znalazła się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), co pozytywnie wpłynęło na uporządkowanie rynku i przełożyło się na wzrost wiarygodności sektora.
Jednocześnie na rynek nałożono dodatkowe obowiązki regulacyjne. Przed branżą stoją wyzwania związane z implementacją dyrektywy CCD2, ram DORA, ustawy o dostępności oraz AI Act.

REKLAMA

Technologia odgrywała kluczową rolę w redefiniowaniu sposobu działania sektora consumer finance w 2024 roku. Rozwój zaawansowanych algorytmów scoringowych pozwolił na precyzyjniejsze dopasowanie produktów do potrzeb klientów, jednocześnie ograniczając ryzyko niewypłacalności.
Sztuczna inteligencja umożliwiła bardziej precyzyjną analizę zachowań konsumentów, co pomogło firmom lepiej prognozować potrzeby klientów i skuteczniej zarządzać relacjami z nimi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inflacja, podnosząc koszty życia, zwiększyła zapotrzebowanie na finansowanie pozabankowe. Z jednej strony firmy musiały sprostać rosnącemu popytowi, z drugiej zaś starannie selekcjonować klientów, którym udzielały finansowania, aby zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu – zauważa Fila.
Zrównoważony rozwój stał się jednym z kluczowych elementów strategii w branży consumer finance w 2024 roku.

Firmy coraz częściej promują odpowiedzialne podejście do zadłużania się oraz oferują produkty wspierające oszczędzanie i długoterminowe cele finansowe. Popularność zdobywają programy edukacyjne z zakresu zarządzania finansami oraz zielone kredyty wspierające ekologiczne inwestycje.
– Sektor znajduje się na rozdrożu między tradycyjnymi a nowoczesnymi modelami działania. Nasza przyszłość zależy od umiejętności zachowania równowagi między cyfryzacją a bezpośrednim kontaktem z klientem oraz od zdolności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki gospodarcze – podsumowuje Fila.

Perspektywy na 2025 rok: jakich form krótkoterminowego finansowania poszukiwać będą klienci

Patrząc w przyszłość, sektor będzie musiał zmierzyć się z dalszymi zmianami regulacyjnymi, zarządzaniem inflacją i kosztami oraz rosnącą popularnością produktów takich jak BNPL i karty kredytowe.
Spadek stóp procentowych może natomiast wpłynąć na zwiększenie dostępności finansowania, co będzie istotnym wyzwaniem dla branży.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Świadczenie wspierające w pakiecie z zasiłkiem dla bezrobotnych. Opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne (stare)

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

REKLAMA