REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy coraz częściej sięgają po płatności mobilne, ale przelewy i tradycyjne karty wciąż dominują

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Płatności w formie przelewów i kartami zastępują mobilne, zwłaszcza w przypadku zakupów internetowych
Płatności w formie przelewów i kartami zastępują mobilne, zwłaszcza w przypadku zakupów internetowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak płacą Polacy? Obyczaje się zmieniają i w ubiegłym roku Polacy chętniej niż kiedykolwiek wcześniejj sięgali po nowoczesne metody płatności, zwłaszcza mobilne typu Apple Pay, Google Pay – choć króluje przede wszystkim BLIK.

Choć wzrost popularności zanotowały płatności mobilne, z których korzystało już 30 proc. Polaków, to znaczący odsetek konsumentów w e-commerce nadal wybierał tradycyjne przelewy (52 proc.) oraz karty debetowe (42 proc.) – wynika z Adyen Retail Report 2024.

REKLAMA

Mobilne płatności – nowy standard codziennych transakcji

REKLAMA

Rosnąca liczba Polaków rezygnuje z noszenia tradycyjnych portfeli, co znajduje odzwierciedlenie w popularności płatności mobilnych. W 2024 roku już 30 proc. konsumentów korzystało z portfeli cyfrowych, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe względem poprzedniego roku. Decydujące znaczenie miała wygoda – możliwość dokonania płatności za pomocą smartfona bez potrzeby posiadania fizycznej karty stała się kluczowym udogodnieniem.
Wzrost zainteresowania odnotowały również transakcje dokonywane za pomocą kodów QR. W 2024 roku korzystało z tej metody płatności 18 proc. Polaków, co stanowi wzrost o 5 p.p. w porównaniu do 2023 roku. Rozwiązanie to cieszyło się popularnością szczególnie w e-commerce, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych karty i zwiększając bezpieczeństwo transakcji.

– Mobilne płatności stają się standardem dla coraz większej grupy konsumentów, zyskując popularność dzięki wygodzie i wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa. Ochronę płatności, także tych dokonywanych za pomocą kodów QR w e-commerce, zwiększają technologie takie jak tokenizacja oraz uwierzytelnianie biometryczne. Tokenizacja zastępuje wrażliwe dane płatnicze unikalnymi tokenami, minimalizując ryzyko ich przechwycenia. Z kolei uwierzytelnianie biometryczne, np. rozpoznawanie twarzy czy odcisków palców, zapewnia, że transakcje są autoryzowane wyłącznie przez uprawnionych użytkowników – komentuje Matouš Michněvič, Country Manager CEE w Adyen.
BLIK, który od lat utrzymuje swoją dominującą pozycję na rynku, nadal stanowił podstawową metodę płatności dla Polaków. Jego popularność wynika przede wszystkim z uniwersalności – umożliwia szybkie płatności online, wypłaty gotówki z bankomatów oraz przelewy na numer telefonu. Jednocześnie, wśród osób preferujących tradycyjne metody płatności, karty debetowe (52 proc.) i kredytowe (42 proc.) pozostają istotnym narzędziem w codziennych transakcjach.

Trend kas samoobsługowych: jak wpływa na preferowane płatności

W sklepach stacjonarnych dynamicznie rozwija się trend samoobsługowych kas. Aż 59 proc. konsumentów wskazuje, że preferuje self-checkout jako wygodniejszą alternatywę dla tradycyjnych kas obsługiwanych przez pracowników. Mimo niewielkiego spadku popularności względem 2023 roku (o 9 p.p.) kasy samoobsługowe wciąż dominują jako jedno z kluczowych udogodnień w handlu detalicznym.
Kup teraz, zapłać później – rosnące zainteresowanie elastycznymi płatnościami – jednym z trendów, który zyskał na znaczeniu w 2024 roku, była metoda „kup teraz, zapłać później” (BNPL).
Korzystało z niej 28 proc. Polaków, co oznacza wzrost w porównaniu do ubiegłego roku aż o 11 p.p. Co ciekawe, 84 proc. badanych korzystających z BNPL przyznało, że dokonywało w ten sposób zakupów przynajmniej raz w miesiącu, wydając średnio 694 pln. BNPL stało się szczególnie popularne wśród millenialsów, oferując im większą elastyczność finansową przy dokonywaniu zakupów.

Trendy w metodach płatności: jakie wnioski dla biznesu

Współczesny konsument oczekuje elastyczności – zarówno w zakresie dostępnych metod płatności, jak i wygody ich stosowania.
Aż 73 proc. Polaków przyznaje, że w przypadku braku preferowanej metody płatności jest gotowych zrezygnować z zakupu. Firmy, które nie dostosują się do rosnących oczekiwań klientów, ryzykują utratę konkurencyjności.
Inwestycje w nowoczesne technologie płatnicze nie tylko ułatwiają finalizację transakcji, ale także budują lojalność konsumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA