| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Alimenty nie tylko na dzieci

Alimenty nie tylko na dzieci

Nie każdy wie, że obowiązek alimentacyjny dotyczy nie tylko rodziców względem dzieci, ale również dalszych krewnych, jak rodzeństwo a nawet ojczyma i macochy.

Ciekawostka. Sąd we Włoszech przyznał alimenty na rzecz trzydziestoletniej, niepracującej studentki od jej rodziców.

Przyznanie alimentów nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego Zobowiązany może się więc uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, kiedy więc osoba zdolna do pracy, lecz bezrobotna, chce uzyskać alimenty od lepiej sytuowanego członka rodziny, który na swój majątek ciężko pracował, nie może być mowy o alimentach. Alimenty służyć mają zapewnieniu środków do życia osobą znajdującym się w niedostatku, a nie zgodnemu z prawem „wyłudzeniu”.

Również jeżeli więc w przeszłości doszło do porzucenia dziecka przez ojca lub matkę, lub w przypadkach przemocy w rodzinie, którą jesteśmy w stanie udowodnić, sąd może nie przychylić się do wniosku o alimenty.

Zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych w stosunku do rodzeństwa może uchylić się od takich świadczeń, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny.

Wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego może polegać również na wychowaniu dziecka lub opiece nad osobą niepełnosprawną. W sytuacji takiej pozostali zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych mogą nawet w całości ponosić koszty utrzymania dziecka lub osoby niepełnosprawnej.

Świadczenia nie zobowiązanego

Jeżeli osoba nie zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych, z własnej woli wspiera finansowo uprawnionego, może żądać zwrotu kosztów od zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych.

Roszczenia o alimenty przedawniają się z pływem trzech lat.  Jeżeli więc osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych przez wiele lat się od nich uchylała, możemy od niej dochodzić tylko tych alimentów, które powinna płacić do trzech lat wstecz. Sąd jednak może zasądzić odpowiednią sumę pieniężną, za niezaspokojone potrzeby finansowe uprawnionego, z czasu przed wniesieniem powództwa.

Zobacz: Zagubienie weksla przez spółkę

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »