reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Podatek od spadku zagranicznego

Podatek od spadku zagranicznego

To czy zapłacimy podatek od spadku zagranicznego zależy od tego czy spadkobierca w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim oraz czy należy do najbliższej rodziny spadkodawcy. Nawet bowiem, gdy z ustawy wynika obowiązek podatkowy, to często można korzystać ze zwolnień przysługujących członkom najbliższej rodziny.

Spadek z zagranicy

Kwestię podatku z zagranicy reguluje art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nim nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podatek zapłacimy zatem wówczas, gdy w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Należy pamiętać, iż także w przypadku spadków z zagranicy podatnikom przysługuje zwolnienie, o którym mówi art. 4a ustawy.

Zobacz również: Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Mogą z niego skorzystać następujące osoby: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, jeżeli w terminie 6 miesięcy dokonają zgłoszenia nabycia spadku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zobacz również: Spadek zagraniczny - jakie prawo właściwe?

Spadek po cudzoziemcu

Art. 3. ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również serwis: Podatek od spadku

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama