reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Podatek od spadku zagranicznego

Podatek od spadku zagranicznego

To czy zapłacimy podatek od spadku zagranicznego zależy od tego czy spadkobierca w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim oraz czy należy do najbliższej rodziny spadkodawcy. Nawet bowiem, gdy z ustawy wynika obowiązek podatkowy, to często można korzystać ze zwolnień przysługujących członkom najbliższej rodziny.

Spadek z zagranicy

Kwestię podatku z zagranicy reguluje art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nim nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podatek zapłacimy zatem wówczas, gdy w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Należy pamiętać, iż także w przypadku spadków z zagranicy podatnikom przysługuje zwolnienie, o którym mówi art. 4a ustawy.

Zobacz również: Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Mogą z niego skorzystać następujące osoby: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, jeżeli w terminie 6 miesięcy dokonają zgłoszenia nabycia spadku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zobacz również: Spadek zagraniczny - jakie prawo właściwe?

Spadek po cudzoziemcu

Art. 3. ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również serwis: Podatek od spadku

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama