| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Płaciłem alimenty na rzecz syna, który w owym czasie był w stanie samodzielnie się utrzymać - czy mogę żądać zwrotu zapłaconych alimentów?

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny trwa do czasu uzyskania przez uprawnionego zdolności do samodzielnego utrzymania się np. gdy dziecko podjęło pracę zarobkową. W powyższej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa. Jednakże zobowiązany powinien wystąpić do sądu w celu uzyskania postanowienia o ustaniu obowiązku alimentacyjnego.

Pozew zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

W sytuacji, gdy uprawniony stał się samodzielny, a pomimo to nadal pobierał alimenty, zobowiązany może wystąpić do sądu z pozwem o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną i zwrot nadpłaconych kwot.

169,00 złAlimenty

W pozwie, który kierujemy do Sadu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego, wskazujemy, iż dziecko usamodzielniło się w okresie od którego żądany zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Przedstawiamy niezbędne dowody potwierdzające fakt ustania obowiązku alimentacyjnego (zaświadczenia z pracy, rozliczenia roczne dziecka, zaświadczenie o zaprzestaniu nauki). W sytuacji korzystnego orzeczenia o zniesieniu obowiązku z datą wsteczną należy wystąpić do Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny o zwrot nadpłaconych alimentów .

Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Bezprawne pobieranie alimentów

Osoba, która bezprawnie pobrała alimenty jest bezpodstawnie wzbogaconą (art. 405 kc).

Pozew o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia kieruje się do Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny. Od pozwu uiszczamy opłatę stosunkową 5% wartości przedmiotu sporu.

Należy się jednak liczyć z tym, iż osoba, która bezpodstawnie się wzbogaciła może zgłosi zarzut, iż pieniądze przeznaczyła na własne potrzeby, tak że nie jest już wzbogaconą. Przeciwdziałając zarzutowi, należy wskazać, iż osoba, która wykorzystywała środki, winna była liczyć się z tym, iż dysponuje nimi bezprawnie.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

avatar

2014-02-18 11:45 Zgłoś

""""" Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko""""""" Polski system prawa nie przewiduje zwrotu alimentów na dziecko. Nawet wtedy ,gdy to nie jest Twoje dziecko. Możesz zostać oszukany . Bo w polskim systemie prawnym , ojcostwo jest domniemane. W związku małżeńskim. Można złożyć wniosek do sądu o zaprzeczenie ojcostwa ale tylko w określonym terminie, 6 miesięcy od dnia kiedy ojciec dowiedział się ,że ojcem nie jest. Polski system prawa w ten sposób promuje złodziejstwo i łajdactwo. Polski system prawa przewiduje jednak,zwrot pieniędzy płaconych jako alimenty. Od dziecka pełnoletniego.Jeżeli były one płacone bezprawnie.Takim bezprawnym powodem jest pełnoletność dziecka . A dzieckiem pełnoletnim staje się również ,gdy jako nie pełnoletnie zawarło związek małżeński.

avatar

2014-02-18 08:55 Zgłoś

Dobrze, ze prawo jest ustalone, mozna sobie doczytac zanim sie z moim "tatusiem" spotkam w sadzie i go zniszcze za ten pozew.

avatar

2013-10-10 09:44 Zgłoś

cudowni jesteście cudowni naprawdę Poszedłem sobie do innej Żony wiec dziecko jest be bo chce kasę Matka jest be bo na pewno kupi sobie za nie coś dla siebie. A ta nowa pięknie wam wytłumaczy Kochanie masz przecież prawo do szczęścia teraz jesteś ze mną a na utrzymanie Twojego dziecka tyle nie potrzeba To tylko moje muszą chodzić w firmowych ciuszkach na angielski i na siłownie Ten twój poprzedni może się obejść To jego mamusi wina powinna mu znaleźć nowego tatusia tak jak ja swoim Pozdrawiam wszystkich którzy kochają swoje dzieci tylko do momentu kiedy niw wystąpią o podwyższenie alimentów

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem Infor.pl »